2025.4.8 13:31
Olvasási idő 0:45
Tóth Csilla

A Fehér Lótuszban látott öngyilkosság gyümölcse tényleg létezik, és könnyen okozhat borzalmas halált

TÖRTÉNETEK A FEHÉR LÓTUSZ HALÁL

Véget ért a Fehér Lótusz harmadik évada, (SPOILER) amelyben a legnagyobb tragédiát alighanem egy Thaiföldön is termő gyümölcs magja okozta. De mi volt abban a bizonyos turmixgépben, ami majdnem kiirtott egy egész családot?

Úgy néz ki, mint egy kevésbé érett mangó, a magjai azonban lassú és szenvedéssel teli halált okozhatnak. Az othalanga nevű gyümölcs a Fehér Lótusz új évadának első és utolsó részében szerepelt, spoilermentesen fogalmazva pedig majdnem több ember halálát is okozta. Mit kell tudni az othalangáról, a pong-pong fa terméséről, amit az öngyilkosság gyümölcsének is neveznek?

A derbera odollam, másnéven pong-pong fa vagy az öngyilkosság fájának gyümölcse az othalanga, melynek magja cerberint, a szívglikozidok egyik fajtáját tartalmazza. A szívglikozidok különböző növényekben és egyes békafélék bőrében előforduló, egymáshoz hasonló szerkezetű vegyületek, amiket sokáig az orvoslásban is alkalmaztak. A cerberin nem megfelelő mennyiségben megzavarhatja a szív elektromos aktivitását, a magok elfogyasztása hányást, veszélyesen magas káliumszintet és véralvadási problémákat és halált okozhatnak. 

Ez a fehér lótusz halálos gyümölcse
Az othalanga Forrás Getty Images

A pong-pong fa olyan helyeken terem meg, mint Délkelet-Ázsia, a csendes-óceáni szigetek, Ausztrália vagy Hawaii, az őshonos régiók némelyikében arról ismert, hogy gyilkosságokban és öngyilkosságokban használják. A kutatások szerint a növény világszerte jelentős számú halálesetért felelős, egy tanulmány szerint India egyetlen államában a növény 1989 és 1999 között 537 halálesetet okozott. 

Kiemelt tartalom
Walton Goggins három évtizeden át tartó rögös útja a világhírnévig Walton Goggins három évtizeden át tartó rögös útja a világhírnévig 4 nappal ezelőtt

Az othalanga gyümölcsének már egy, de testsúlytól függően akár fél magja is halálos lehet, ennek ellenére sok helyen dísznövényként tartják az őshonos lelőhelyeken.