Elterelést is maximum kétszer vehet igénybe, ezt követően valamennyi esetben a szigorúbb büntetőjogi felelősségre vonással kell számolni.
Kedden benyújtotta az új, kábítószer-üldözéssel kapcsolatos törvénycsomagot Horváth László drogügyi kormánybiztos, ami szerint már a dizájnerdrogok használata is bűncselekménynek minősülne. Ahogy korábban a Refresher is megírta, a ma hivatalosan kábítószereknek minősülő anyagoknál a folyamatosan megjelenő új pszichoaktív szerek használata eddig csak szabálysértésnek számított.
A törvényjavaslat alapvetően változtat a hatályos Büntető Törvénykönyv „kábítószer” fogalmának a normatív tartalmán, így mostantól kábítószernek minősülnek az előzőleg hatályban volt szabályozás szerinti, a jogszabályban meghatározott listákon szereplő „hagyományos” kábítószerek, valamint kábítószernek minősülnek az ugyancsak jogszabályban meghatározott listákon feltüntetett, a hatályos rendszer szerinti új pszichoaktív anyagok is.
A javaslat bevezetné a „Tudatmódosító anyaggal visszaélés” tényállást, és bizonyos bűncselekmények minősített eseteinél kábítószernek minősülnek „a fentieken túlmenően a bódult állapot előidézésére alkalmas, nem emberi fogyasztásra szánt egyéb tudatmódosító anyagok is”. A javaslat „egyszersmind továbbá azt is kétséget kizáró módon egyértelművé teszi”, hogy az alkohol, a dohánytermékek és a gyógyszerek továbbra sem minősülnek „kábítószernek”.

De nem csak a pszichoaktív szerekkel való visszaélésről írnak a javaslatban, fontos szigorítás lehet az is, hogy a jövőben csak az élhetne az elterelés lehetőségével, aki bevallja a hatóságoknak, hogy kitől és milyen körülmények között vette a kábítószert:
„A módosuló szabályozás az elterelés lehetőségét a továbbiakban kizárólag a kábítószert értékesítő személy kilétének a megállapítását lehetővé tevő, illetve az elkövetés körülményeit a hatóság előtt feltáró személyek számára tartja fenn, továbbá deklarálja, hogy e lehetőséggel ugyanazon személy legfeljebb két alkalommal élhet: ezt követően valamennyi esetben a szigorúbb büntetőjogi felelősségre vonással kell számolni.” A javaslat szerint aki az elterelés reményében hazudik a beszerzőről és a beszerzés módjáról, az „hamis vád bűntettét követi el”.
Ahogy az már korábban is szóba esett, a javaslat szerint elkobozható lenne minden olyan jármű, ingatlan, berendezés és eszköz, amelyet a drog vagy a pszichoaktív anyag kereskedelme során használtak. További szigorítás, hogy akár egy évre is bezárathatják majd azokat az üzleteket, amelyeknek valamilyen módon közük volt a kábítószer-kereskedelemhez, a szer készítésének elősegítéséhez vagy az anyaggal való visszaéléshez. Ehhez az kell, hogy egy éven belül legalább kétszer induljon büntetőeljárás az előbb felsoroltak miatt, ha viszont bezárnak egy üzletet, a helyre ki kell írni majd a bezárás tényét és okát is.

A törvényjavaslat lehetővé tenné továbbá, hogy a rendőrség legfeljebb 72 órára őrizetbe vegye „az önmagát vagy mást veszélyeztető állapotban lévő", vagy magatehetetlen személyt”, ha az „az érintett személy élete, testi épsége, egészsége vagy a közbiztonság megőrzése érdekében szükséges”. Ide tartozhat, ha adott személy „másokat súlyosan zaklató vagy a köznyugalmat más módon súlyosan sértő magatartást tanúsított”, vagy nem működött együtt az egészségügyi személyzettel. Az elrendelt közbiztonsági őrizetet rendőrségi fogdán, illetve kijózanító állomáson vagy egészségügyi intézetben kell végrehajtani.