2025.2.16 10:41
Olvasási idő 2:41
Zahorján Ivett

Esély egy új életre – Mi a börtönmisszió, és hogyan segíthet a fiataloknak visszailleszkedni a társadalomba?

Esély egy új életre – Mi a börtönmisszió, és hogyan segíthet a fiataloknak visszailleszkedni a társadalomba?
Forrás Dorkász Szolgálat
TÁRSADALOM BÖRTÖN BÜNTETÉS BŰNÜGY

Hogyan működik a Dorkász Szolgálat börtönmissziója, és milyen módon segítenek a szolgálat tagjai a fiataloknak újrakezdeni a javítóintézet után? Keleti Gáborral, az alapítvány fővárosi területi igazgatójával beszélgettünk.

A Dorkász Szolgálat Közhasznú Alapítvány hosszú évek óta elhivatottan dolgozik a hátrányos helyzetűek támogatásáért. Már korábban megkezdte börtönmissziós tevékenységét a debreceni javítóintézetben, majd 2017-ben Budapesten is elindították programjaikat a Szőlő utcában. De mi célból, milyen eszközökkel és eredményekkel működik egy ilyen misszió? Keleti Gábor, az alapítvány fővárosi területi igazgatója válaszolt kérdéseinkre.

„Mert éheztem és ennem adtatok,
szomjaztam és innom adtatok,
vándor voltam és befogadtatok,
mezítelen és fölruháztatok,
beteg voltam és meglátogattatok,
börtönben voltam és fölkerestetek.”

Nem csak a nehéz sorsúak kerülnek javítóba

A Dorkász tevékenységét Máté evangéliuma (25. rész, 35-36-os vers) alapján határozta meg. Ez a hátrányos helyzetű, mélyszegénységben élő családok, fiatalok, betegek, menekültek és börtönben lévők megsegítéséről szól. Az alapítvány börtönmissziójához is a Biblia vonatkozó sorai adták az inspirációt.

A fő célunk, hogy segítsük az intézmény munkáját a fiúkkal, ehhez pedig szerintünk elengedhetetlenül fontos, hogy az Evangéliummal is megismertessük őket 

– hangsúlyozza Keleti Gábor.

Mivel foglalkozik a bortonmisszio?
Forrás Dorkász Szolgálat

Tapasztalatai alapján a javítóintézetben élő fiatalok történetei különbözőek: vannak köztük mélyszegénységben élők, gyermekotthonban nevelkedettek, de akadnak olyanok is, akik látszólag rendezett családi környezetben, jómódúan nőttek fel, mégis az elhanyagolás miatt az elkallódás lett a sorsuk. Összességében többféle háttérből, többféle bűn elkövetéséért kerülnek javítóintézetbe ezek a fiatalok.

A Biblia tényleg segít?

A budapesti program két fő foglalkozási formát kínál. Az egyik a „csendes szoba” alkalom, ahol kötetlen beszélgetések, zenei foglalkozások segítik a 14-18 év közötti fiatalokat az érzelmeik kifejezésében és a helyes életvezetési minták megismerésében.

A másik foglalkozási forma kifejezetten hitéleti: Biblia tanulmányozására és a hitben való elmélyülésre összpontosít. Bár ezek a programok nem a klasszikus értelemben vett reintegrációt szolgálják, mégis fontos kapaszkodót jelenthetnek a fiatalok számára a jövőben. A Dorkász missziósai abban reménykednek, hogy talán sikerül elültetniük olyan gondolatokat, terveket, célokat a fogvatartottakban, amelyeket segítségül tudnak hívni, amikor szabadulnak, hogy a visszailleszkedésük sikeres legyen.

Forrás Dorkász Szolgálat

Felmerülhet a kérdés, hogy a javítóintézetes fiatalok hogyan viszonyulnak az ilyen típusú foglalkozásokhoz, és mennyire bizalmatlanok esetleges korábbi sérelmek vagy hallomások miatt ezekkel szemben? „Én úgy látom, hogy várnak minket és örülnek nekünk. Alapvetően van egy kezdeti bizalmatlanság, de amikor látják, hogy mi szeretettel fordulunk feléjük és rendszeresen visszajárunk, megnyílnak felénk” – mondja az igazgató.

Együtt könnyebb (lenne) – a szabadulás után is

A misszió más szervezetekkel, önkéntes pszichológusokkal és lelki gondozókkal is együttműködik, és folyamatosan konzultál a javítóintézet vezetőivel. Konferencia-sorozatuk által pedig a börtönbe járó szakemberek oszthatják meg egymással ismereteiket, tapasztalataikat.

Kiemelt tartalom
A Horthy-korszak fekete özvegyei: A tiszazugi méregkeverő asszonyok, akik arzénnal küldték másvilágra családtagjaikat A Horthy-korszak fekete özvegyei: A tiszazugi méregkeverő asszonyok, akik arzénnal küldték másvilágra családtagjaikat 2024.1.28 10:39

A reintegrációban fontos lehet a fiatalok közvetlen szociális hálójában lévők részvétele, támogatása is. Keleti Gábor szerint ha nem a család, a barátok vagy a fiatalkori közössége miatt került valaki ilyen helyzetbe, valóban nagy szerepe lehet a rehabilitációban ezen csoportoknak. Ők önkéntes szolgálatként nem tartanak kapcsolatot sem a családdal, sem a barátokkal, pedig szerinte erre szükség lenne.

Ez az egyik legfőbb kihívás amellett, hogy kevés idő jut az egyéni munkára, és hogy nem tudnak mindenkivel külön-külön foglalkozni. Sokan a szabadulásuk után visszakerülnek ugyanabba a környezetbe, ahonnan jöttek, így megnő az esélye a bűnismétlésnek. A misszió egyik fontos célja a fiatalokkal való kapcsolattartás a szabadulás után, de ez eddig főként online formában valósult meg. „Nagyon szeretnénk egy mentorrendszert kialakítani, hogy a fiatalok ne érezzék magukat egyedül, amikor kikerülnek az intézetből” – mondja. Emellett tervben van egy belső rádió indítása és színjátszó foglalkozások szervezése is.

Forrás Dorkász Szolgálat

A „börtönkarrier” felszámolása mindenkinek jó

Keleti Gábor szerint a börtönmisszió egy hosszú távú és alacsony százalékban sikeres munka. Ha azonban egy fiatal élete jó irányba változik a programoknak köszönhetően, az hatalmas eredmény, és nem csak az egyén számára.

Ezek a fiatalok előbb-utóbb visszatérnek a társadalomba. Ott lesznek mellettünk a mindennapokban, az utcán, a buszon, így közös érdek, hogy jobb helyzetben kerüljenek ki a javítóintézetből, mint ahogyan bekerültek. Nem beszélve arról – teszi hozzá a budapesti misszió vezetője –, hogy ha csökken a fogvatartottak száma és a börtönben töltött idejük, akkor kevesebb pénzbe kerül az ellátásuk. Vagyis a bűnözés körforgásából való kilépés mindenki számára előnyös.

A Dorkász minél több javítóintézetben élő fiatalnak szeretne segíteni abban, hogy felhagyhasson a „börtönkarrierrel”, és egy szabad, értékteremtő életet élhessen, miközben hasznos tagja a társadalomnak.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!