Miért vonz egyre több fiatalt a szerencsejáték? Vékony határvonal választja el a szórakozást a szenvedélybetegségtől, ami különösen veszélyes a fiatalabb generációkra nézve.
Egy Portugáliában zajló jelenség láttán figyeltem fel az online szerencsejátékok okozta problémákra, ahol extrém sok fiatal függött rá a gyors menetű fogadásokra és játékokra. Egy felmérés szerint a játékosok 40%-a elég fiatal, zömmel a 25 és 30 év közöttieket szippantják be könnyebben a gambling oldalak. Az online sportfogadásra való kereslet Franciaországban is robbanásszerűen nőtt az elmúlt tíz évben. Ezek után kezdett el foglalkoztatni az, hogy vajon a hazai fiatalokat is utolérte-e a szerencsejáték népszerűsége, és hogy a játéknak lehetnek-e negatív hatásai?
Szórakozás vagy extrém függőség?
A játék alapjában véve szórakoztató tevékenység, kikapcsolódás. A szerencsejáték olyan játék, amiben a tét pénz, vagy valamilyen érték, amit a játék során a játékos kockára tesz, majd elnyerheti vagy elveszítheti a feltett összeget. A felelős játékos annyit költ szerencsejátékra, amennyi szórakozás szempontjából belefér. Az ilyen játékos tisztában van vele, hogy a játék kimenetele a véletlen műve, úgy hazardíroz, hogy amennyiben a játék során alulmarad, ne érje nagy veszteség. Abban az esetben, ha a játékszenvedély és a mértéktelen játék eluralkodik a játékoson, akit a nyerésvágy hajt, krónikus függőség alakul ki.
Én például soha nem tudtam, hogy milyen komoly szinteket érhet el a játékfüggőség, hébe-hóba tippmixelős barátja viszont mindenkinek akad. Azonban a függőség komoly probléma, ami a szerencsejáték-függő életében visszatérő elem vagy tartósan fennálló szenvedélybetegség. A legtöbb esetben összefüggésben áll más addikciókkal, és gyakran negatívan alakítja az egyén sorsát. Ez a fajta függőség kordában tartható mentális betegség, azonban tüneteit a beteg legtöbbször nem észleli.
A szerencsejáték népszerűsége hazánkban jelentősen nőtt az elmúlt években, 2015 és 2018 között megháromszorozódott a hazárdjátékosok száma. A növekedés hátterében állhatnak mentális, és napjainkban jelentkező szociális problémák, melyeket részben a világban és az országunk gazdaságában bekövetkezett változások erősítenek fel. A korábban említett adatok nemcsak a legális játékosokra, hanem a kiskorúakra is vonatkoznak. A hazárdjáték káros mentális és szociális hatásainak megelőzése érdekében a 18 év alattiak hivatalosan, törvényi előírás értelmében nem vehetnek részt szerencsejátékban. Hiába, a szerencsejáték-függőség mégis könyörtelenül csap le a fiatalokra, a kiskorú és problémás játékosok száma is nőtt Magyarországon, a tizenévesek kétharmada volt már valaha érintett szerencsejátékban.
A Szerencsejáték Zrt. által 2018-ban végzett mérés alapján a 15-17 éves korosztály 30 százalékát érinti a szerencsejáték-függőség, míg más mérések rámutatnak, hogy a 18-30 éves fiatalok hasonló arányban érintettek az addikciót illetően. A méltán veszélyes szerencsejáték generációnkat teljesen átszövő probléma, sokunk életére van hatással, így nem szűkölködünk extrém példákból sem.
A Z generáció szerencsejáték-szokásai
„Az ötöslottó-játékosok jellemzően idősebbek, míg a sportfogadást és online fogadást játszók a fiatalabb korosztályok tagjaiból kerülnek ki” – olvasható a maradjonjatek.hu oldalon.
Az online fogadások nettó egy perc alatt elérhetőek, gyors menetük rásegít az addikcióra. Ez főként a fiatalabb generációt vonzza be, ugyanis a pörgős játékok eufóriát váltanak ki és hatást gyakorolnak az idegrendszerre, így hosszú távon függés alakulhat ki. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2023-as felmérésében, mely az online vásárlási szokásokat vizsgálta, arra a megállapításra jutott, hogy az online szolgáltatások vásárlásainak 20 százalékát a sportfogadások és a szerencsejátékok teszik ki.
Nem véletlen, hogy a Gen Z körében ennyire népszerű például az Ügetőszilveszter, amely már 1999-ben, a rendezvény kezdetén fiatal egyetemistákat és főiskolai hallgatókat célzott meg reklámjaival. Az eseményen – mely mára a Kincsem Park leglátogatottabb versenynapjává vált – történő lóversenyfogadás a szerencsejáték egy fajtája. A fiatalok körében talán még népszerűbb Tippmix alapja szintén a sportfogadás, mely során az eredményekre fogadnak a játékosok, ezzel pénzt nyerve vagy veszítve.
Érzelmi és szociális készségeink kialakulása nagyrészt gyermek-, serdülő- illetve ifjúkorban történik, a társadalmi tér kitágul, a fiatal felnőttek kilépnek a gyermekkorból és elkezdik kialakítani azon szokásaikat, amik később nagyban befolyásolhatják életüket. A készségek folyamatos alakulása miatt tartozik a különösen veszélyeztetettek csoportjába a 15-17 éves, illetve a fiatal felnőttnek számító 18-30 éves korosztály is szerencsejáték szempontjából. Míg a játékosok egy része „csupán” mérsékelt rizikófaktorú csoportba tartozik, mert ugye teljesen oké néha tippmixelni, az ebből az állapotból kialakult függők komoly magánéleti problémákkal küzdenek. Legtöbb esetben a bűntudat, az elszigeteltség, az esetleges adósság és a megromlott emberi kapcsolatok sem parancsolnak megálljt a függőnek abban, hogy eleget tegyen szenvedélyének. Míg a szerencsejáték-függőség okozhatja az emberi kapcsolatok teljes elhidegülését, növelheti a magányérzetet és önbizalomhiányt, mindezen dolgok a függőség közvetlen kiváltó okai is lehetnek.
Csak korunkat kísérti a szerencsejáték?
A játék iránt táplált szenvedély korántsem kizárólag a mai ember keresztje. Gondoljunk csak Dosztojevszkijre, aki 1863-as európai utazása során ismerkedett meg a kaszinókban a rulettjátékkal, aminek világa gyorsan beszippantotta. Az orosz író nehezen menekült szenvedélye elől, nyeréseiről családtagjainak címzett leveleiben számolt be, azonban gyakran került szorult helyzetbe is pénzszűkében, ami aztán írásra sarkallta, hogy visszaszerezze eljátszott vagyonát. Gyakran volt adóssága.
A játékos című könyvében be is veti kaszinókban szerzett tapasztalatait, írásában bemutatja, hogyan változtatja meg a szerencsejáték-függőség a főhőst, aki először érdektelen, később azonban képtelen szabadulni szenvedélyétől. Dosztojevszkij regényében szorosan összefonódik játék és valóság, gyakran nem érezni, hol a határ a kettő között. Továbbá érdekes párhuzamot von a „gazdagok” és „szegények” játékszenvedélye között is, ami megérne egy külön cikket. Maga Dosztojevszkij ír egy levelében arról, hogy szenvedélybetegsége, amit „undok téveszmének” nevez, bátyja halála után kezdte őt kísérteni.
Nehéz, de le lehet jönni a függőségről
A szenvedélybetegség és a minőségi emberi kapcsolatok hiánya egymást erősíthetik a függő életében, így fontos, hogy amennyiben tudjuk, még időben nyakon csípjük a problémát. Ezt azonban rendkívül megnehezíti, hogy a problémás játékos sokszor nem veszi észre extrém függőségét, vagy nem tekinti kezelendő problémának. A függőséget övező stigma szintén negatívan járul hozzá a függő önértékeléséhez, megbélyegzettnek érezheti magát, mely titkolózásba, hazugságba, esetenként hozzátartozóitól való elhidegülésbe taszíthatja. Amennyiben valaki szerencsejáték-függőségben szenved, érdemes szakemberhez fordulni segítségért. A Szerencsejáték Zrt. és a és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet által létrehozott program, a Játék határokkal program, illetve a Maradjon játék is segítséget nyújt a szerencsejáték-függőknek.
Problémákkal küzdő játékosként fordulhatunk az Anonim Szerencsejátékosok online csoportjához is, ahol a tagok megoszthatják problémáikat és segítségért fordulhatnak egymáshoz. Az ilyen biztonságos közösség példával szolgál, reményt adhat egy függőségtől szabadulni kívánó játékosnak.
„A Szerencsejáték Zrt. elkötelezett a Játék határokkal program folytatása és szélesítése mellett. Eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy nagy szükség van a helyben elérhető, emberi segítségre, különösen a halmozottan hátrányos helyzetűek számára, illetve, hogy a már egészen fiatalok körében is terjed a játékfüggőség, ők a leginkább veszélyeztettek. Ezért is kell a jövőben is egyre nagyobb figyelmet fordítanunk a játékfüggőség elleni harcban a megelőzésre, a prevencióra” – vallja dr. Czepek Gábor, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója.
Többünknek bizonyára nem kell sokáig keresgélnünk, hogy felleljük a környezetünkben élő szerencsejáték-függőket. Személyes ismeretségi körömből is tudok említeni olyanokat, akik pókeren vagy kaszinókban játszottak el nagy összegeket, illetve olyanról is hallottam, aki a balatoni nyaralóját veszítette el kártyán. Az ilyen és ehhez hasonló személyes tragédiák sora számomra elrettentő példái a hazárdjátéknak.
Amennyiben gyakran szerencsejátékozol, érdemes kitölteni egy öntesztet, ami rávilágít arra, hogy mennyire vagy veszélyeztetett szerencsejáték-függőség szempontjából. A tesztet itt érheted el.