Egy kiadós izzadás a szaunában szinte megtisztít, utána könnyebbnek és relaxáltabbnak érzi magát az ember. A kellemes érzésen túl azonban a rendszeres szaunázásnak tudományosan bizonyított egészségügyi előnyei is vannak. Összegyűjtöttük, mik ezek!
A nyugati szaunák koncepciója Finnországból származik, ahol a legkorábbi szaunák földbe vájt gödrök voltak. Még ha nem is követed mindenben a finneket, például nem pucérkodsz, számos egészségügyi előnyt tulajdonítanak a szaunázásnak, az alábbi ötöt pedig tudományos kutatásokkal is alátámasztották.
Elősegíti a relaxációt és csökkenti a stresszt
Egy 2020-as metaanalízis szerint a szauna hőjének való kitettség olyan fiziológiai válaszokat vált ki, amelyek segítenek szabályozni azokat a hormonokat, amelyek a szervezet stresszválaszával függenek össze.
A pihentető hatás túlmutat azon, hogy nyugodtabbnak érzi magát az ember egy kiadós izzadás után, ugyanis még jobb alvást is eredményezhet. Egy kisebb felmérés során, amelyben olyan férfiak és nők vettek részt, akik hetente egy-két alkalommal szaunáztak, 83,5%-uk arról számolt be, hogy jobban aludt a szaunázás után.
Segít enyhíteni a fájdalmat
A kutatások szerint a szaunázás átmeneti enyhülést hozhat a krónikus fájdalmak, például ízületi gyulladás vagy fibromyalgia esetén. Ennek oka az lehet, hogy a testhőmérséklet emelkedése segíthet az izmok ellazításában, javíthatja a keringést és csökkentheti a fájdalomérzetet.
Javítja a szív egészségét
Fiatalon persze nem gondolkozik ilyenen az ember, de a férfiak körében a szívbetegségek jelentik a vezető halálozási okot világszerte, így nyomós érv szól minden olyan tevékenység mellett, amely segít megőrizni a szív egészségét. Egy 2315 középkorú férfi bevonásával készült, 20 éven át tartó kohorszvizsgálata szerint a rendszeres szaunázás (heti egy-hét alkalom) csökkentette a nyújtott a szívrohamhoz és a stroke-hoz hasonló szíveseményekből eredő halálozás kockázatát, valamint általánosságban is javította a halálozási arányokat. A szaunázás gyakoriságának növekedésével fordítottan arányosan változott az alanyok halálozási kockázata. Egy másik tanulmány, amely 15 éven keresztül követte a szaunázás hatásait férfiak és nők esetében, hasonló eredményeket talált.
Javítja a légutak működését
A szaunázás a légutak egészségét is elősegítheti azáltal, hogy párásítja a légutakat, hozzájárul a hörgőtáguláshoz (a tüdő ellazulása és a légutak kitágulása) és csökkenti a légúti gyulladások kialakulásának esélyét. Egy 1935 középkorú férfi bevonásával 20 éven keresztül végzett kohorszvizsgálat összefüggést talált a szaunázás és az akut, illetve krónikus légzőszervi megbetegedések, köztük a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), az asztma és a tüdőgyulladás kockázatának csökkenése között. Azonban még további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy ezeket az eredményeket más populációkban is meg lehessen erősíteni.
Csökkenti a gyulladást a szervezetben
A rendszeres szaunázás segíthet az immunrendszer erősítésében. Miként? Az immunrendszer káros ingerekre, például kórokozókra vagy szövetkárosodásra válaszul gyulladást vált ki, amelyet a fehérvérsejtek aktivitásának növekedése jelez. A krónikus vagy szisztémás gyulladás olyan gyulladás, amely stressz, autoimmun betegségek és egyéb tényezők miatt hosszú időn keresztül fennáll. A krónikus gyulladás káros, mert olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a szívbetegségek, az ízületi gyulladás és a rák.
Egy 11 évig tartó kohorszvizsgálat, amelyben 2269, 42 és 61 év közötti férfi vett részt, megállapította, hogy heti négy-hét szaunázás csökkentette a szisztémás gyulladást. Bár ezek az eredmények ígéretesek, szintén további kutatásokra van még szükség, hogy teljes képet kapjunk, miként hat a szervezetben jelentkező gyulladásra a szaunázás.
A szauna kockázatai
Mint mindennek, a szaunázásnak is vannak kockázatai, amiket érdemes figyelembe venni.
Bizonyos csoportoknak érdemes orvossal konzultálniuk, mielőtt bevetnék magukat egy szaunába:
- Egészségügyi problémákkal küzdők: a szklerózis multiplexben vagy bizonyos szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek mindenképp ajánlott az orvosukkal konzultálni, mivel a szervezetet érő stresszhatások, beleértve a nagy hőt és a magas páratartalmat, súlyosbíthatják ezeket az egészségügyi állapotokat.
- Terheseknek szintén ajánlott körültekintőnek lenni és előzetesen tájékozódni. A magas hőmérséklet és a hőhatás kockázatot jelenthet a fejlődő magzatra, különösen az első trimeszterben.
- A Légzőszervi betegségben szenvedők: a lehetséges előnyök ellenére az asztmás vagy más légzőszervi betegségben szenvedőknek a szaunázás előtt érdemes egyeztetniük az orvosukkal. A nagy meleg és a magas páratartalom ugyanis bizonyos személyeknél asztmás reakciót válthat ki.
Tippek a helyes szaunázáshoz
Kerüld az alkoholt!
Növelheti a kiszáradás kockázatát, és befolyásolhatja a szervezet hőmérséklet-szabályozó képességét.
Mérd az időt!
Jóból is megárt a sok, ezért 10-20 perc a szaunában bőven elég, különben túlmelegedhetsz és kiszáradhatsz. Ez nem vonatkozik az infraszaunázásra, ott egy-egy alkalom 20-45 percig is tarthat.
Maradj hidratált!
Igyál sok folyadékot a szaunázás előtt, alatt és után a kiszáradás megelőzése érdekében.
Betegség esetén kerüld!
Ha rosszul érzed magad, lázas vagy, esetleg még lábadozol a betegségből, akkor hagyd ki a szaunázást. Ez ugyanis további stresszt jelenthet a szervezet számára, emiatt súlyosbíthatja az állapotod vagy késleltetheti a gyógyulást.