Egy friss felmérés szerint a magyar fiatalok túlnyomó többsége az adathalászattól, személyazonosság-lopástól és a profiljai feltörésétől tart a neten, többségük azonban mégsem teszi meg a megfelelő óvintézkedéseket a veszélyek ellen.
Az elmúlt több mint két évtizedben az internet az életünk esszenciális részévé vált; online dolgozunk és tanulunk, e-mailben küldjük el a beadandóinkat, közösségi oldalakon beszélgetünk legközelebbi barátainkkal és osztjuk meg az életünk minden szegmensét, webshopokban rendeljük meg a heti bevásárlástól kezdve a legújabb csizmáinkat, alkalmazásokon és weboldalakon keresztül fizetjük a számláinkat. Ennek ellenére a magyarok többsége nem teszi meg a szükséges óvintézkedéseket, hiába vannak tisztában az internetalapú életvitel veszélyeivel.
Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében végzett generációs attitűdkutatása szerint csak minden ötödik magyar diák érzi magát biztonságban neten. A legtöbben (78%) az adathalászattól, személyazonosság-lopástól és profilfeltöréstől tartanak. Minden második tanuló tart attól, hogy online vásárlás miatt kerülhet bajba, de amiatt is aggódnak, hogy bizalmas információk, képek szivárognak ki róluk a közösségi médiában, cyberbullying, azaz online zaklatás áldozatává válnak, vagy online ragadozók környékezik meg őket.
Sajnos több online csalóhoz is „volt szerencsém“ , ami kifejezetten ironikus, tekintve, hogy apukám informatikus és mindig is a felelős internethasználatra nevelt. Természetesen eddigi életem során én is rengeteg emailt kaptam már „nagylelkű milliárdosoktól,“ akik halálos ágyukon vagy épp lelkük kilehelése előtt valamilyen ismeretlen okból vagy jótékonysági célból kifolyólag teljes vagyonukat rám szeretnék hagyni. Szerencsére, már 12 évesen is kellően bizalmatlan voltam az emberekkel, de a biztonság kedvéért megkérdeztem a szüleimet, van-e valahol a nagyvilágban egy távoli multimilliárdos rokonunk több krónikus betegséggel? Felnőttként persze sokkal kritikusabban kezelem ezeket a grandiózus ajánlatokat. Hiszen ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az általában átverés.
A szexbotoktól, a hajszárítós és iPhone-os nyereményjátékokról érkező spameken, és a kamu influenszer-márkanagykövet felkéréseken kívül sajnos egy komolyabb atrocitás is ért: néhány éve feltörték a Facebookomat és a Gmail-fiókomat is.
Épp a spamek törölgetésével akartam tárhelyet felszabadítani, amikor megláttam a zsaroló e-mailt. A levél írója tetemes méretű összeget követelt bitcoinban az adataim, képeim és a webkamerámmal rólam készített képek kiszivárogtatásával fenyegetett meg. Először ízléstelen átverésre gyanakodtam, amíg meg nem láttam, hogy valóban a jelszavam szerepel a levélben. Természetesen borzasztóan megijedtem, hiszen ilyen mértékben sosem törtek be a privát szférámba. Minden létező felhasználói fiókom jelszavát megváltoztattam, beállítottam a kétfaktoros azonosítást, ahol addig elmulasztottam, és töröltem a Facebook-profilomat. Azóta biztonsági szoftvert is használok, ami többek között akkor is jelez, ha valaki illetéktelenül próbál meg hozzáférni a laptopomba épített webkamerához.
Rengeteg képet a memóriatárral való spórolás jegyében nem töltöttem le a Messengerből, így az ott tárolt emlékeim elveszetek. Az ismerőseim megcsappanását viszont abszolút nem bántam, az új Facebook-profilomon már csak azokat jelöltem be, akinek tényleg kíváncsi vagyok az életére, vagy szeretném vele tartani a kapcsolatot. Ez persze egy egyszerű unfollow-partival is kivitelezhető, így semmiképp sem mondanám, hogy hálás vagyok a hackernek, aki tartós traumát okozva nekem, abszolút paranoiássá tett az internettel kapcsolatban.
Idén felmerült bennem, hogy nagyon hívogató lehet a virtuális aurám a csalók számára, ugyanis SMS-ekkel is gyakran bombáznak. Fél éven át heti rendszerességgel kaptam egy magát nemzetközi futárszolgálatnak kiadó scammertől SMS-eket arról, hogy fizessem ki nemzetközi csomagom után járó a vámtartozásomat. Szerencsére nyilvántartást vezetek a belföldi és külföldi rendeléseimről is, így ennek sem ugrottam be. Ahogy annak a szintén SMS-ben küldött rendőrségi felszólításnak sem, amiben nem létező tartozásom befizetésére köteleztek. Előbbi estben a futárszolgálat semmilyen felhívást nem közölt, utóbbi esetében viszont a magyar rendőrség közleményben tisztázta, hogy soha nem SMS útján zajlik sem az ügyintézés, sem a bűnüldözés.
A baj mindenkit megtalál
Persze nemcsak én vagyok ilyen „szerencsés“. Néhány hete döbbenten láttam, hogy az egyik barátnőm megosztott egy posztot profilján és Instagram-történetében is, amiben megköszöni Elon Musknak a több millió, ajándékba kapott kripto valutát. · Pánikolva írtam neki, hogy feltörhették az Instagramját és azt a választ kaptam, hogy ténylegesen ez történhetett, mert nem vágott bele a kriptotőzsdébe. Azonnal megváltoztatta a jelszavait és beállította kétfaktoros azonosítást.
Az elővigyázatosság mindig prioritást élvez
Megannyi hasonló történettel tudnám alátámasztani, mennyire fontos az eszközeink védelme. Ennek egyik legbiztosabb módja az otthoni, az iskolai hálózat, a mobilnet és a virtuális magánhálózat (VPN) használata. Utóbbi külföldi utazás esetében szintén kardinális, hiszen titkosítja az összes adatunkat. Bármennyire csábító is a jelszó nélkül elérhető Wi-Fi, érdemesebb inkább egy korlátozott ideig használható SIM-kártyát vagy VPN-t beszerezni a vakációra.
Az „élményeim“ egyértelművé tették, hogy nem élhetek örökké a „velem nem történhet meg“- mentalitás jegyében. Jobb elővigyázatosnak lenni, és fenntartással kezelni mindenkit, aki e-mailben vagy akár telefonon személyes vagy pénzügyi információt kér. Hiszen sem a bankok, sem a szolgáltatók, sem a hatóságok nem így szokták felvenni az adataidat.
Mit tehetünk?
Bár sosem lehetünk elég óvatosak, még a legkörültekintőbb netizenek adatai is igen sérülékenyek és ellophatóak, hiszen az észrevétlenül települő fenyegetéseket, például a vírusokat, képtelenek vagyunk kiszűrni.
Fontos, hogy minden lehetséges eszközzel odafigyeljünk az adataink védelmére, hiszen a csalókon kívül kémprogramok is szabadon garázdálkodnak az internet valamennyi szegletében. Ráadásul vannak olyan káros alkalmazások, amelyek tényleg teljesen észrevétlenek, akár a naponta használt applikációinkba beépülve adatokat gyűjthetnek rólunk, vagy akár jogosulatlan hozzáférést is szerezhetnek a készülékünk különböző funkcióihoz.
Ezeket pedig gyakran csak olyan korszerű internetbiztonsági alkalmazások képesek kiszűrni, amelyekben komplex védelmi modulok dolgoznak. Ezért is van szükség megbízható biztonsági megoldásokra, mint amiket az ESET is kínál, és amelyeket számos vállalat is alkalmaz. Például az informatikai cég, ahol apukám is dolgozik, így mondhatni szakmai „ártalom,“ hogy minden eddig használt laptopomra ESET védelmi programot telepített.
Mindenre kiterjedő kiberbiztonság
Az ESET otthoni biztonsági csomagjai között mindenki megtalálhatja az internetezési szokásaihoz leginkább illő védelmet, a hétköznapi böngészéstől és levelezéstől kezdve az online vásárláson át a prémium igényekig. Számos funkcióval gondoskodnak adataink biztonságáról: megóvják a webkamerát az illetéktelen hozzáférésektől, biztonságos bankolást és vásárlást biztosítanak, blokkolják az adathalász kísérleteket és hatékony védelmet nyújtanak a vírusok, kémprogramok ellen is.
A globális digitális biztonsági vállalat szakszerű magyar nyelvű szolgáltatást nyújt, így problémák esetén telefonon, e-mailben és távirányításos segítséggel is rendelkezésre állnak az ESET szakértői. Az Essential, Premium és Ultimate csomagokat ráadásul most a karácsonyi akció alatt még kedvezőbb áron tudod beszerezni magadnak, vagy akár egy szerettednek, akit szeretnél megóvni adatlopástól.