2024.11.16 9:41
Olvasási idő 3:04
Szöllősi Anna

Mi alapján válasszunk pszichológust?

Mi alapján válasszunk pszichológust?
Forrás port.hu / HBO / Terápia
ÉLETMÓD MENTÁLIS BETEGSÉG MENTÁLIS BETEGSÉGEK MENTÁLIS EGÉSZSÉG PSZICHOLÓGIA TERÁPIA

Szerencsére ma már egyre többen foglalkoznak a mentális egészségükkel, és mernek segítséget kérni, de könnyen el lehet veszni a szakszavak és terápiás módszerek útvesztőjében.

Több ezer különböző terapeuta létezik, különféle stílussal, készséggel és szakterülettel, és könnyű már a szakember kiválasztásánál azt érezni, hogy belefáradtunk az egészbe, még azelőtt, hogy igazán elkezdtük volna. Összegyűjtöttük, milyen szempontokat érdemes szem előtt tartani, mielőtt pszichológust választunk!

A terápia módszere és fajtája

Érdemes a pszichológusválasztás előtt elmenni egy tanácsadásra, és meghatározni, miért döntöttél a terápia mellett, milyen csomaggal érkezel, és milyen célokig szeretnél eljutni. Ezek alapján könnyebb lesz megtalálni a megfelelő szakembert, aki jártas a leginkább testhezálló pszichoterápiás módszerben – például sématerápia, kognitív viselkedésterápia, vagy EMDR –, de több tucat terápiafajta létezik.

Általánosságban elmondható, hogy egyes módszerek – köztük a CBT – segítenek felismerni a káros viselkedési mintákat és kitörni belőlük, és főleg a tünetek enyhítésére összpontosítanak, míg mások – például a pszichodinamikus terápia –  segítenek megérteni, hogy a gyermekkori élményeink hogyan formáltak minket azzá az emberré, akik ma vagyunk (az integratív módszer pedig a kettőt ötvözi.)

Kiemelt tartalom
„Az érintettek szabadsága eldönteni, hogy állapot, zavar, vagy szupererő” – A neurodivergencia identitásképző szerepe „Az érintettek szabadsága eldönteni, hogy állapot, zavar, vagy szupererő” – A neurodivergencia identitásképző szerepe 2024.12.7 9:56

A terapeuták speciális képesítéssel is rendelkezhetnek, mint a párkapcsolati- vagy gyásztanácsadás, vagy speciális problémákra szakosodhatnak, mint a függőségek, a traumák vagy az étkezési zavarok.

Nem mindegy, hogy kihez fordulsz

A Guardian által hivatkozott kutatások azt mutatják, hogy a terápia sikerességét tekintve fontosabb a terapeutával kialakított kapcsolat, mint a tapasztalata vagy terápiás stílusa. Ezért fontos, hogy figyelembe vegyük olyan tényezőket, mint a szakember neme, életkora, szexualitása és faji vagy kulturális háttere. Néha a mentális egészségügyi problémáink a gyermekkorunkból vagy a kirekesztettséggel kapcsolatos tapasztalatainkból eredhetnek. Ha olyan terapeutát találsz, aki valóban megérti az identitásodat, és hasonló háttérből jön, mint te, az segíthet abban, hogy meghallgatva, megértve és látva érezd magad.

Forrás A24

Offline vagy online ülés? 

Mindkét oldalnak vannak előnyei és hátrányai. Sokan esküsznek a személyes ülésekre, mondván, jobban tudnak kapcsolódni, plusz, a terapeutánk kanapéján ülni valamivel intimebb környezetet is teremt (nem kell például aggódni, hogy a kíváncsi lakótársunk hallgatózik, amikor a legféltettebb gyerekkori traumáinkról beszélünk...) 

Kiemelt tartalom
Így lépjetek tovább egy veszekedésen – a kibékülés legfontosabb lépései Így lépjetek tovább egy veszekedésen – a kibékülés legfontosabb lépései 2024.11.19 17:12

Érdemes lehet a virtuális lehetőséget választani, ha pénzt szeretnél spórolni (az online ülések gyakran olcsóbbak), vagy ha időhiányban szenvedsz. Egyes kliensek oldottabbak tudnak lenni otthoni környezetben, és könnyebben megnyílnak, mint a személyes találkozások során, annak pedig, aki súlyos szociális szorongásban szenved, a távmegoldás biztosan vonzóbb opció. 

A Dazed által hivatkozott tanulmányok szerint az online terápia ugyanolyan hatékony, mint a személyes terápia, a döntés tehát a te személyes preferenciádtól függ.

Kérj ajánlást!

Egy barát, kolléga vagy orvos ajánlása jó módja lehet a megfelelő szakember megtalálásához, ha viszont egy jó barátod vagy családtagod már választott magának szakembert, ugyanaz a terapeuta téged nem vállalhat el. A referencia mindenképpen jó kiindulópont, fontos felismerni, hogy mindenkinek más igényei és céljai lehetnek a terápiával kapcsolatban. 

Az anyagiak 

Magyarországon a tb-támogatott (valódi) mentális segítségnyújtás kábé ismeretlen fogalom, de érdemes egy kört futni a lakóhelyhez tartozó pszichiátriai szakrendelésen vagy családsegítő központban. A hátránya ezeknek az intézményeknek, hogy túlterheltek, így előfordulhat, hogy hosszas várólistát kell kiállnod, mire foglalkoznak veled, és az alkalmak száma így is jóval kevesebb az ideálisnál.

Néhány olyan, budapesti székhelyű intézmény, ahol tb-alapon igényelhető segítség: Tündérhegy; SOTE Pszichiátriai és Pszichoterápiás klinika; SOTE Pszichoszomatikus szakrendelő; Szent Rókus kórház mentálhigiénés szakrendelés.

A magánrendelésnél egy 50 perces ülés tarifája körülbelül 20 ezer forint környékén mozog, így ha nem engedheted meg magadnak a hagyományos terápiát, és az állami ellátásba sem férsz be, érdemes más, ingyenes vagy csökkentett költségű lehetőség után nézni. Ha egyetemista vagy, vagy már dolgozol, járj utána, van-e az intézményen vagy szervezeten belül segítségnyújtási program, illetve a terapeuták gyakran adnak kedvezményt is a diákoknak vagy az alacsony jövedelműeknek.

Anna Kendrick és Joseph Gordon-Levitt a 50/50 című filmben. Forrás SUMMIT Entertainment

Figyelj a red flagekre! 

A terápia célja, hogy befogadó, és elfogadó teret biztosítson minden felmerülő érzés számára. Akár személyesen, akár virtuálisan találkozunk először a szakemberrel, érdemes figyelni a vészjósló jelekre. Összeszedtünk néhány kérdést, amit érdemes lehet magunknak feltenni az első néhány alkalom után. 

  • Fizikailag kényelmesen, biztonságosan érzem-e magam a szobában?
  • A pszichológus tiszteletben tartja-e az időmet azzal, hogy időben érkezik? 
  • Tapasztalok-e fokozott szorongást?
  • Bármit megoszthatok a pszichológussal anélkül, hogy ítélkezne felettem?  
  • A szakember teljesen jelen tud lenni az ülés alatt? Meghallgat, vagy félbeszakít?
  • Támogat-e a megfogalmazott céljaim elérésében? 
  • Elhessegeti, vagy érvényteleníti-e az aggodalmaim? 

Nem számít, milyen szakmai múlttal rendelkezik valaki, ha nincs meg a kliens és a terapeuta közötti kémia. A Healthline 2022-es, online terápiáról szóló felmérése szerint a válaszadók 52%-a talált elsőre olyan terapeutát, akinél biztonságban és kényelmesen érezte magát. A válaszadók 48%-a azonban két vagy több terapeutával is találkozott, mielőtt megtalálta volna azt, aki megfelelt az igényeinek. Ha úgy érzed, hogy nem tudsz a szakemberrel őszintén beszélgetni, nem figyel oda rád teljesen, vagy egyszerűen csak nem érzed jól magad az üléseken, az bőven elég ok lehet arra, hogy megszakítsd vele a terápiás folyamatot. 

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, Spotifyon és a Facebookon is!