Sisivel beszélgettünk a fiatalokat (is) érintő lakhatási nehézségekről, a saját lakhatási sztorijáról, és arról, mindez hogyan hatott a művészetére, illetve, hogy a rap miért alkalmas műfaj a társadalmi egyenlőtlenségek tematizálására. Interjú.
Sisi Tatabányáról indult, a lakhatási nehézségek végigkísérték eddigi életét: gyerekként hatan éltek egy kétszobás panellakásban, később volt, hogy próbateremben lakott, vagy a barátai kanapéján húzta meg magát.
A rapper most először teheti meg, hogy egyedül béreljen egy kisebb galériás lakást, de ez a közvetlen környezetében is kivételesnek számít, barátai körében állandó téma az albérletárak emelkedése. Ezt a sokakat érintő problémát alátámasztják a statisztikai adatok is: Budapesten az elmúlt 10 évben megkétszereződtek, és országosan több mint duplájára emelkedtek az albérletárak, ezt a növekedést pedig a béremelkedés meg sem tudta közelíteni.
A megfizethetőségi probléma kapcsán Sisi elmondta, számára is fontos az energiahatékonyság és fenntarthatóság, figyel arra, hogy minél kevesebb energiát fogyasszon, és ez a jövőbeni lakáskeresésnél is szempont lesz számára. Szerinte a változáshoz elengedhetetlen, hogy többen, és többet beszéljünk a témáról. Ausztriai tapasztalataiból kiindulva is hangsúlyozta az állam és a munkáltatók szerepét abban, hogy legyenek elérhető, megfizethető lakhatási lehetőségek.
Ez az interjú a Habitat for Humanity Magyarország támogatásával tudott megvalósulni. A Habitat küldetése, hogy mindenki méltó otthonban élhessen; a sérülékeny, alacsony jövedelmű családoktól kezdve az egyedülálló időseken keresztül, a szülői otthont elhagyó fiatalokig.