ma 2024.11.19 17:12
Olvasási idő 3:06
Kremmer Magdi

Így lépjetek tovább egy veszekedésen – a kibékülés legfontosabb lépései

ÉLETMÓD MENTÁLIS EGÉSZSÉG PÁRKAPCSOLAT SZERELEM

Minden párkapcsolatban vannak hullámvölgyek. De hogy érdemes folytatni egy komolyabb veszekedés után, ha nem akarjuk, hogy gyengüljön a kapcsolatunk?

Egyesek szerint a veszekedés épp olyan fontos egy párkapcsolatban, mint a gyengéd érzelmek. Persze vannak olyan párok, akik szinte soha nem vesznek össze, de a legtöbb párkapcsolatot hullámvölgyek, jobb és rosszabb időszakok jellemzik. Az első néhány hónap, amikor még mindent rózsaszínben látunk, könnyen telik tökéletes harmóniában, azzal az élménnyel, hogy az új párunkkal egymásnak lettünk teremtve. Azonban ahogy telik az idő, úgy jelennek meg a különbségek és azok az addig figyelmen kívül hagyott tulajdonságok, rossz szokások, amelyek addig nem tűntek lényegesnek. Ilyenkor könnyű hirtelen rossz színben látni a másikat, a hirtelen megjelenő nézeteltérések pedig súrlódásokhoz, veszekedéshez vezethetnek.

Így béküljetek ki egy veszekedés után.
Még a legjobb párkapcsolatokban is vannak konfliktusok. Forrás The Notebook (2004) - New Line Cinema

A veszekedések, viták és konfliktusok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy megéljük az egymás iránt érzett negatív érzéseinket, képesek legyünk elfogadni azokat és aztán közös nevezőre jutva tovább haladni a nehézségeken. De, ha a viták állandósulnak és nem vagyunk képesek újra kapcsolódni, feloldódni a veszekedések után, az könnyen a kapcsolat megromlásához és előbb-utóbb a végéhez vezethet. Most elmondjuk, hogy mire érdemes odafigyelni egy-egy veszekedés után, ha azt szeretnénk, hogy a nézeteltérések erősítsék, ne pedig gyengítsék a kapcsolatunkat. 

Adjatok egymásnak időt és teret

Egy heves veszekedés után nehéz rögtön azon gondolkodni, hogy hogyan tudtok javítani a kapcsolatotokon. Ilyenkor még az érzelmeink irányítanak minket és időre van szükségünk ahhoz, hogy megnyugodjunk. Menjetek el sétálni, vagy csak üljetek külön szobába, a lényeg, hogy legyen egy kis teretek arra, hogy átgondoljátok, mi is történt. Az sem gond, ha nem aznap akarjátok megbeszélni a dolgot, de mindig tűzzetek ki egy közeli időpontot, amikor időt szántok a beszélgetésre. Bár könnyebb útnak tűnhet, de ne tegyetek úgy, mintha mi sem történt volna. El lehet felejteni egy veszekedést, de ha nem változtattok, előbb-utóbb úgyis újra feljön majd a konfliktus. 

Így béküljetek ki egy veszekedés után.
Ha nem hagytok teret egymásnak, nem lesz időtök feldogozni az érzéseiteket. Forrás The Argument (2020) - Utopia, Beachwood Park Films

Ne temesd el az érzéseidet

Vitatkozni, veszekedni, fájdalmas dolgokat hallani a másiktól és megbántani azt, akit szeretünk, érzelmileg nagyon megterhelő. Sokan épp ezért egy vita után inkább eltemetik az érzéseiket és próbálnak egyszerűen elfeledkezni a konfliktusról. Ez azonban feldolgozatlan feszültségeket és a távolság növekedését okozhatja a kapcsolatban. Engedd, hogy kijöjjön a düh, a szomorúság vagy épp a csalódottság, amit egy vita után érzel, és próbálj arra is reflektálni, hogy hogyan érezted magadat a veszekedés során. Ha figyeltek a saját és a másik érzéseire, az segíthet megérteni a konfliktusok forrását, a jövőben pedig jobban tudtok figyelni arra, hogy kevésbé legyetek bántók egy konfliktus során. 

Vállalj felelősséget

Egy vita után könnyű magunkat felmenteni és a másikat hibáztatni mindenért. Azért is van szükségünk időre, hogy végiggondoljuk: mi volt a saját és mi volt a másik fél része a konfliktusban. Gondold végig, hogy mit csinálhatnál másképp, hogy a jövőben elkerüljétek a konfliktust okozó helyzeteket, és fogalmazd meg azt is, hogy szerinted min kellene változtatnia a párodnak. Egy kapcsolat két emberen múlik, és hosszú távon akkor tud működni, ha mindketten hajlandóak vagytok felelősséget vállalni és tenni is érte!

Figyelj arra, amit a másik mond

Szuper, hogyha a saját részedet végiggondolod és egy beszélgetés, kibékülés folyamán átadod a másiknak. Épp ennyire lényeges az is, hogy figyelj arra, amit a párod elmond és reagálj az ő érzéseire, gondolataira. Osszátok meg egymással az érzéseiteket, gondolataitokat és alakuljon ki párbeszéd kettőtök között. Ha mindig csak az egyik fél enged vagy állandóan csak lenyelitek a párotok hülyeségeit, mindig vissza fognak térni ugyanazok a problémák. 

Így béküljetek ki egy veszekedés után.
Ne csak magadra figyelj, hanem arra is, amit a másik mond. Forrás Friends (1994) - Warner Bros. Television

Kérjetek bocsánatot egymástól

Nehéz bocsánatot kérni a másiktól, főleg akkor, hogyha úgy érzed, te nem tettél semmi rosszat. Simán lehet, hogy egy adott konfliktusban egyikőtöknek kisebb a felelőssége, ettől függetlenül viszont elnézést kérhetsz azért, hogyha megbántottad a másikat, csúnyán beszéltél vele, vagy bántó dolgokat vágtál a fejéhez. A bocsánatkérés azon alapul, hogy be tudjuk ismerni a hibáinkat és képesek legyünk felelősséget vállalni értük. 

Tervezzetek 

Hagytatok teret egymásnak, megéltétek az érzéseiteket, átbeszéltétek a problémát és még bocsánatot is kértetek egymástól. Na de hogyan tovább? Gondoljátok végig, hogy mi az, amit mindketten meg tudtok tenni annak érdekében, hogy a jövőben ne okozzon újra gondot az adott téma, vagy ha mégis, akkor hogyan tudjátok jobban kezelni majd azt. Mondjátok el egymásnak, hogy szerintetek mi kell ahhoz, hogy fejlődjön a kapcsolat és tervezzétek meg a szükséges lépéseket. Változtatni nem egyszerű, de ha sikerül, erősebben jöttök ki a konfliktusból, mint ahogyan előtte voltatok. 

Így béküljetek ki egy veszekedés után.
Egy vita után fontos újra kapcsolódni. Forrás Scenes from a Marriage (2021) - Sheleg, Media Res, Fifth Season Filmlance

Csináljatok valamit, ami összehoz

Hiába beszéltek át mindent, egy veszekedés érzelmi terhe könnyen növeli a távolságot egy párkapcsolatban. Épp ezért elengedhetetlen, hogy egy konfliktus után különösen figyeljetek oda a minőségi időtöltésre és fejezzétek ki az egymás iránt érzett pozitív érzéseket. Szervezzetek valamilyen rendhagyó közös programot, mondjátok el a másiknak, hogy mit szerettek benne, próbáljatok újra kapcsolódni. Nemcsak fejben, de érzelmileg is helyre kell hozni azt, ami elcsúszott. 

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!