Megkezdődött egy újabb futballszezon, megérkeztek a legújabb mezek is, mi pedig úgy döntöttünk, hogy egy kétrészes cikksorozat keretében kiválogatjuk nektek azokat, amik legjobban és a legrosszabbul sikerültek. Most a legrondábbak következnek.
Az augusztus 14-én megrendezett Szuperkupa döntővel már ünnepélyesen is megkezdődött a 24/25-ös futballszezon Európában, és lassan minden bajnokság is újra beindul. Ha pedig új szezon kezdődik, akkor az azt is jelenti, hogy megérkeztek a legújabb futballmezek is. A cikksorozat első részében azokat a mezeket választottuk ki, amiket a legszebbnek és legalkalmasabbnak tartunk arra, hogy egy hétköznapi outfit meghatározó részévé váljanak, most viszont a legcsúnyább és legízléstelenebb mezeket visszük kiváló és megkérdőjelezhetetlen ízlésünk ítélőszéke elé. Bízunk benne, hogy a csapatok sem fogják gyakran magukra húzni ezeket a szereléseket és az utcák sem ezekkel a műszálas ámokfutásokkal lesznek tele.
Természetesen szeretnénk leszögezni, hogy pusztán szubjektív szemmel, saját ízlés alapján ítéljük meg a mezeket, a véleményünk nem reprezentatív és nyugodtan lehet vitatkozni a végleges listánkkal.
Juventus idegenbeli mez
A tősgyökeres futballszurkolóknak és/vagy mezrajongóknak valószínűleg egy kicsit sem meglepetés, hogy a Juventus felkerült a listára, hiszen évek óta stabilan hozzák ki az undorítóbbnál undorítóbb színű-szagú-mintájú mezeket, legyen az hazai, idegenbeli vagy harmadik számú, a tavalyi szezonban például sikerült mindhárom mezt elrontani az Adidasnak. A sportszergyártó nem változott, viszont a hazai mez idén egészen korrekt lett, a harmadik számú pedig egyenesen gyönyörű, (nem véletlenül válogattuk be a kedvenc idei mezeink közé), de azért az idegenbelit megint elszúrták. A mez elsődleges, sárga alapszínét elvileg a világűrben még fel nem fedezett galaxisok inspirálták, (mondjuk ezen a mezen nem látszik) és sajnos sem a fehér-rózsaszín oldalvarrás, sem a sötétkék logó. és az Adidas-csíkozás sem teszi szebbé a felsőt.
Manchester City idegenbeli mez
A listán talán a City mezdizájnja a legmegbocsáthatóbb, de nem azért, mert ez a legkevésbé csúnya, hanem mert a Puma a City 1998-1999-es idegenbeli meze előtt tiszteleg, gyakorlatilag szinte teljesen átvéve annak mintázatát, színhasználatát és még a gallérját is. Ez a szezon azért volt különleges a klub életében, mert akkor egy kétmeccses rájátszásban tudták kiharcolni a harmadik ligából a másodosztályba jutást. Azóta nagyot fordult a világ a Cityvel, az első osztályból való kiesés veszélye már enyhén szólva sem fenyegeti őket, viszont a csúnya mezek annál inkább. A sötétkék és az égkék kontúrú UV-sárga csíkozás kombója minden kétség kívül figyelemfelkeltő, de esztétikailag teljesen értelmezhetetlen, a szintén három színt ötvöző gallér pedig csak tovább rontja az összeállítást.
Bayern München idegenbeli mez
Idén a Bayernnek egyik meze sem sikerült kiemelkedőre, de a második számú, vagyis az idegenbeli mégis igencsak alulról lóg ki ebből a repertoárból. A mez koncepciója szerint Bajorország védőszentjének, Bavarianak és az ő szobrának állít emléket, ami a legnagyobb német tartomány emblematikus látványossága. Innen a szürkés-sötétzöld alapszín és a világosszürke-türkiz minta, ami a rozsdásodó bronz szobrot próbálja képviselni, ezt egészítik ki a bronz színű csíkok és a szponzorok logója is. A gesztus szép az Adidastól, de a mezen sajnos nem segít.
Crystal Palace hazai mez
A cikksorozat előző részében dicsértük a Macront, de most erre rá kell cáfolnunk, mert teljesen érthetetlen, hogy mikbe voltak, mikor a Palace mezeit megálmodták. Igazság szerint mindhárom mezük felférne a listára, mert mindegyik csúnya, de ezek közül a hazai egyszerűen annyira a legalja mindennek, hogy végül csak ez maradt bent. A piros-kék csíkozás még rendben is lenne, de a klub címerállatának, a sasnak a különböző mintázatai és a két szín közötti átmenet valami brutál ronda elegyet alkot és tipikusan a 2000-es évek leggagyibb fürdőnadrágjait juttatja eszünkbe. Én biztos vagyok benne, hogy Michael Olise csak azért igazolt el, hogy ne kelljen ebben a förmedvényben játszania.
Hoffenheim harmadik számú mez
A Joma is megkapta a dicséretét az előző részben és itt is ezzel kell kezdenünk, mert a Hoffenheim fennállásának 125. évfordulója alkalmából a sportszergyártó mind a hazai, mind az idegenbeli mezt szinte tökéletesre tervezte az ízléses és letisztult formavilágukkal (egyébként nem is múlt sokon, hogy felkerüljenek a legszebb mezek közé). Ezért is teljesen érthetetlen, hogy a harmadik számú hogyan csúszhatott ennyire félre. Hivatalosan a Baden-Württemberg tartományban található Kraichgau régió inspirálta ezt a „matcha-zöld” alapszínt, amit sötétebb árnyalatú, absztrakt csíkozás tesz felejthetővé. Bízunk benne, hogy ezt a csodát ritkán fogja felhúzni a német csapat.
FC Porto idegenbeli mez
Az idei szezonban meglepően nagy felfutása van a narancs alapszínnek a második vagy harmadik számú mezeknél. Hiába egy harsány választás, ezek közül vannak egészen korrektek, mondjuk a Valenciánál, a Marseille-nél és a Real Madridnál, vagy kifejezetten jól eltaláltak, mint mondjuk az Eintracht Frankfurtnál. A Porto nem tartozik ezek közé, hiszen a New Balance által gyártott felsőt a 90-es évek inspirálta (sajnos ez látszik is), és tényleg olyan érzése van az embernek, mintha valamilyen béna videójáték egyik szintjén lévő akadálypálya lenne a kockákból összeálló narancsszínű építmény. Bár a listából még talán ez az egyik legvállalhatóbb.
AFC Ajax idegenbeli mez
Személyesen is nagy fájdalmam, hogy bekerült ide az Ajax idegenbeli meze, mert ezt az egyik kedvenc festőm, a holland Vincent van Gogh, és egészen pontosan az ő egyik leghíresebb festménye, a Csillagos éj ihlette. A felsőn domináló, posztimpresszionista stílusjegyekhez hasonló alap azonban egy festménynek igen, egy futballmeznek nem áll jól, elég túltelített hatást kelt, még úgyis, hogy mind a csíkozás, mind a logók egészen kulturáltan lettek kivitelezve, a türkiz oldalvarrások viszont abszolút érthetetlenek.
Az RB Leipzig összes meze
Az idei szezontól a Lipcse (és ezzel együtt a Salzburg is) új sportszergyártót kapott, a Nike-t a Puma váltotta, de a beköszönő német cégnek sikerült elrontani az összes mezt. Hiába a kiváló anyaghasználat, nagyon úgy tűnik, hogy minden erőforrás a TPU-ra ment és a designra már nem maradt kapacitás, vagy úgy voltak vele, hogy gyerekek, ne panaszkodjatok, lehet, hogy csúnya, de legalább szellőzik.
Mondjuk a Lipcse amúgy sem a szép mezeiről híres, néha csak semmilyen, de néha érthetetlenül csúnya mezeket kaptak eddig a Nike-tól, de a Puma se akart letérni erről a jól kitaposott ösvényről. A hazai mez a lipcsei egyetem posztmodern stílusú épülete előtt tiszteleg, mégis a klub klasszikus fehér-piros színei zavaróan keverednek, akárcsak az idegenbeli és a harmadik számú felsőkön, amiket az absztrakt és a futurisztikus stílusvonal tesz kellemetlen látvánnyá.
Lille harmadik számú mez
A listára pedig még a Lille is felfért, a New Balance által szállított harmadik számú mezükkel. A szürke-fekete geometriai formák elég irritálóak és kissé idétlenül is hatnak egy futballmezen, az élénksárga logók, plusz az óriási szponzorfelirat pedig nem igazán segít az összképen.