Paul Mescal, Jacob Elordi, Bradley Cooper és Milo Ventimiglia is szeret combot villantani, amivel nincs is semmi baj, sőt. De milyen szárhosszig roboghat el a trendvonat?
Mára már nagyjából leszoktunk arról, hogy kiemelt kérdésként kezeljük, milyen hosszú – vagy éppen rövid – szoknyát, illetve nadrágot viselnek a nők az utcán. A férfiak viszont nincsenek ilyen kiváltságos helyzetben, legalábbis ezen a téren. Nekik egyelőre magyarázniuk kell (legalábbis Magyarországon biztosan), hogy mi az a #5inchseam trend, és hogy miért van rendben az, ha ők is egyre merészebben választják meg a nadrágjuk hosszát.
Honnan indult a dolog?
A rövidnadrágot viselő férfiak először bizony nem a '60-as években tűntek fel Kalifornia tengerpartján, a történet sokkal régebbre nyúlik vissza. Először az 1800-as években tettek említést a ruhadarabról, mint a nepáli hadsereg uniformisának részéről. Az első világháború alatt szintén elkezdték rövidre vágni a katonák nadrágait egy bermudai teaházban, hogy elviselhetőbbé tegyék a klímát. Ezután egyre szélesebb körben lettek népszerűek, a második világháborút követő „szabad időszakban” pedig csak tovább gyorsult a terjedésük – bár voltak visszaesések is, az 1930-as években Pennsylvania településen be is tiltották a sortokat, miután vulgárisnak bélyegezték azokat. Pedig akkor még közel sem voltak olyan rövidek, mint a későbbi években.
Tény, hogy már az 1940-es évektől léteztek egészen rövid szárhosszú fazonok, ám ezeket leginkább a sportolók sajátították ki maguknak. Egészen addig, amíg meg nem láttuk az első extrarövid sortot 1965-ben Sean Connery James Bondján a Tűzgolyóban. (Persze emellett más popkulturális hatások is érték az ember divatérzékét az időszakban, Tom Selleck és John Travolta is megtette a magáét, de nem tagadhatjuk, hogy James Bondnak elég nagy befolyása volt már akkor is.)
Innen már nem kellett sok ösztönzés a világnak, hogy felkapja a trendfonalat. Elton John például 1981-ben már biztosan megtette:
És akkor még nem is említettük az AC/DC-t, Richard Simmonst vagy Arnold Schwarzeneggert, akik a Dolfin rövidnadrágok nagy kedvelői voltak a '80-as években. Annál rövidebbre pedig már nem igazán lehetne szabni egy nadrágot.
Hol tart most?
Az 1990-es és 2000-es években eléggé visszaszorult ez az irányzat, inkább a farmer-, cargo- és kosárlabdanadrágok domináltak – minél hosszabb és baggybb volt, annál jobb. (Jussanak csak eszünkbe az 'N Sync klipjei vagy a Clueless szettjei.)
2020-ban viszont újabb fordulat kezdte belengeni a kérdést, mikor a TikTokot elárasztotta a már említett #5inchseam trend. (Ha esetleg lemaradtál róla, itt a 5 inch a rövidnadrág belső szárhosszára – seam – utal.) A videókban pedig az emberek könyörögni kezdtek a férfiaknak, hogy mutassanak meg minél többet a combjukból – ez ugyanis szerintük a női dekoltázs kvázi férfi megfelelője. Olyan is volt, aki arról csinált tartalmat, hogy ha egy férfinak 5 inchnél hosszabb a nadrágszára, biztosan nem kezdene vele, egy másik felhasználó pedig videóban vallotta be, hogy a pasija összes nadrágszárát levágja, amikor az nincs otthon.
@_youngshot#5inchseam#mensfashion#nyc#shortshorts#tattoo#miamibeach♬ Ben10 Trap Intro - Alex
A több milliós megtekintéseket látva nem csoda, hogy a közösségimédia-platformokat elárasztották ezek a tartalmak, ami meglepőbb, hogy – akár ennek hatására, akár nem, de – a legnagyobb divatházak is behódoltak a dolognak.
2023-ban Thom Browne is beengedte a stílust a kollekciójába, csakúgy, mint a Hermès és a Dior. A nagy divatházak mellett pedig néhány híresség is a szívén viseli a rövid sortok sorsát. Az egyik legfontosabb zászlóvivő Paul Mescal, aki az idei milánói Fashion Weeken egészen meglepően rövid nadrággal tette feltűnővé az outfitjét a Gucci show-ján.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
De Jacob Elordi combjait is egyre többet láthatjuk, a Valentino egyik 2023-as bemutatóján például ebben a szettben jelent meg:
Shorts. Summer. Yes. ✅ #JacobElordi@MaisonValentinopic.twitter.com/syB53lPvxE
— Eric Rutherford (@_mr_rutherford) June 16, 2023
Említhetjük itt még Donald Glovert, Bradley Coopert és Milo Ventimigliát is, aki jó eséllyel meg is nyerte a versenyt ezzel a nadrággal:
Who wears short shorts? Milo Ventimiglia wears short shorts. 🖤 #MiloVentimigliapic.twitter.com/PC8I28dYjg
— Aaron 🩵 (@ABeardedHero) March 15, 2022
Miért szeretik annyira ezt a stílust?
Az egyik legegyértelműbb válasz erre az, hogy praktikus okokból. Amikor tombol a hőség, minél kevesebb ruha van az emberen, annál kényelemesebb, ez tiszta sor. Az ilyen sortok ráadásul a szabadság érzését is adják, mivel nagyobb mozgásteret biztosítanak.
Az megint más dolog, hogy egyfajta fashion statement is ezen darabok viselése. Azóta, hogy a nagy divatházak és a hírességek felkapták, egyértelművé vált, hogy az irányzat visszatért, így aki nem akar lemaradni, annak egy kicsit beválallósabbnak kell lennie.
De vannak olyan vélemények is, amelyek szerint ez a szabás jót tesz a megjelenésnek, mivel javítja az arányokat és hangsúlyozza a lábakat – ez utóbbi persze akkor előny, ha edzünk is rájuk. Azt pedig tudjuk, hogy a magabiztosság szexi, egy rövid rövidnadrág pedig pont ezt tudja megadni a viselőjének.
Persze mindenki magának öltözködik, azért vesz fel bizonyos darabokat, mert önmagának szeretne tetszeni – de azért tételezzük fel, hogy az sem baj, ha másoknak is bejövünk! Itt jön képbe az, hogy a TikTok egyértelműen kinyilatkoztatta: a rövid sortok igenis hotnak számítanak.
@daytonmodderman game changer #fyp#shorts♬ Doja Cat Attention First Verse - Ben Chatonda 🍉
És rendben van-e ez?
Az, hogy egy szabad, elfogadó és nyitott társadalomban örömmel elfogadjuk, hogy mindenki azt visel, amit csak szeretne, egy dolog. Az viszont már más kérdés, hogy ma, amikor egymást érik a szexuális ragadozó férfiakról, nők elleni erőszakról és mindennapi atrocitásokról szóló hírek – vagy gondoljuk csak a medve vagy férfi sztorira, ami hatalmas figyelmet kapott az utóbbi időben –, hogyan tekintünk erre. Mennyire elfogadható morális és erkölcsi szinten az, ha a férfiak provokatívan viselkednek, egyfajta kvázi-pozitív módon? Öltözködhetnek-e egyáltalán kihívóan?
Ezekre a kérdésekre persze nincsen egyértelmű válasz, valószínűleg akárhány nőt megkérdeznénk, annyi különféle választ kapnánk erre. Míg a TikTok-felhasználók egy része könyörög, hogy a férfiak mutassanak többet magukból, addig mások inkább egy medvetámadást választanának, mint hogy egy idegen férfival kelljen osztozniuk egy közös téren. Ez utóbbi csoport tagjai valószínűleg nem kíváncsiak a férfiak combjára, mindegy, hogy az mennyire szépen van kidolgozva vagy mennyire trendi outfitbe van burkolva.