2024.7.3 11:22
Olvasási idő 1:00
Szécsi Krisztián

Pár nappal a kihelyezése után lefejezték a szülő Szűz Mária szobrát Ausztriában

KULTÚRA AUSZTRIA FEMINIZMUS KÉPZŐMŰVÉSZET MŰVÉSZET VALLÁS

Előbb petíciót indítottak Esther Strauss alkotása miatt, majd fűrésszel estek a Szűzanya fejének a linzi Mariendomban. Az egyházmegye bocsánatot kér azoktól, akiknek megsértették az érzéseit, ugyanakkor mélyen elítéli a művészi szabadság elleni támadást.

Ausztria legnagyobb templomegyüttese, a linzi Mariendom székesegyház idén ünnepli felszentelésének századik évfordulóját, ebből az alkalomból a helyi egyházközség kortárs műalkotásokat állított ki az épület belső terében.

Az ünneplés egyik része a DonnaStage nevű sorozat, amelyben workshopokon, előadásokon járják körbe keresztül a női szerepeket, családképeket és a nemek közötti egyenlőség kérdését.

Ennek keretein belül mutatták be Esther Strauss munkáját is, ami szülés közben ábrázolja Szűz Máriát.

Talán Mária az a nő a világon, akiről a legtöbb festmény, rajz és szobor készült: ezer meg ezer van belőlük. A képek többségét férfiak készítették, a születést – amit emberek milliói ünnepelnek december 24-én –, pedig egyetlen festmény vagy szobor sem mutatja be. Amikor Krisztus születéséről beszélünk, egy gyermeket képzelünk el a jászolban, de nem az anyját, aki megszülte

– idézi a Lean in Femspace posztját a 24.hu.

Az alkotás eredetileg július 16-ig lehetett volna látható, ám július 1-jén, hétfőn, egy ismeretlen tettes lefűrészelte a Szűzanya fejét.

Az eset kapcsán Johann Hintermaier, a linzi egyházmegye oktatási, művészeti és kulturális püspökhelyettese bocsánatot kér, ha bárkinek is megsértették a vallási elveit, és elmondta, hogy pontosan tudták, hogy vitát váltanak ki azzal, hogy kihelyezik Strauss munkáját, ám ők párbeszédet akartak elindítani.

Kiemelt tartalom
Hová menjünk, miket nézzünk áprilisban? André Kertész és Peter Lindbergh kiállításait, és Trump köré épülő tárlatot is ajánlunk Hová menjünk, miket nézzünk áprilisban? André Kertész és Peter Lindbergh kiállításait, és Trump köré épülő tárlatot is ajánlunk 3 nappal ezelőtt

Hintermaier hozzátette: elítéli az erőszakos, romboló tetteket és „a művészeti szabadság elleni támadást“. A szobort készítő művész szerint a támadás csak arra bizonyíték, hogy még mindig vannak emberek, akik megkérdőjelezik, hogy a nők valóban rendelkezhetnek-e a saját testük felett.

A szobrot június 28-án, pénteken, állították ki, majd hamarosan online petíciót is indítottak az alkotás eltávolításáért, amit a lefejezésig több mint nyolcezren írták alá.