Vannak, akik a szépség és a tökéletes test reményében képesek szinte bármit megtenni. A valaha volt legbetegebb fogyókúra, a féregdiéta még ma is szedi áldozatait.
A gyerekek a legkülönbözőbb betegségeket és kórokozókat képesek összeszedni: az óvodások és iskolások közt gyakoriak a vírusos megbetegedések, a bakteriális fertőzések, és bár nem szeretünk beszélni róla, de bizony a fejtetvek és a bélférgek is állandó látogatói a gyerekes családoknak. A férgesség egy rendkívül kellemetlen élmény, amit sárban játszó falusi gyerekként sajnos én is átéltem. Máig kísért a hashajtók és a citromos ülőfürdő élénk emléke, és soha nem tenném ki magamat szánt szándékkal ennek a megpróbáltatásnak. Bár azt gondolom, hogy a legtöbb ember eleve nem akarna önszántából bélférgeket, sajnos egy (szó szerint) gyomorforgató viktoriánus fogyókúra még ma is kísért, és vannak, akik a 21. században is paraziták segítségével kívánják elérni a tökéletes alakot.
A féregdiéta viktoriánus aranykora
A szépségideál minden korban változik, és ahogy egy ókori római valószínűleg nem találta volna vonzónak a mai modelleket, úgy számunkra is teljesen abszurd, hogy a 19. században a sápadt bőrt, a beesett arcot és a fűzővel 40 centisre szorított derekat tartották gyönyörűnek.
A karcsú derék érdekében a nők szorosra húzott fűzőket hordtak, de ez sem volt mindenkinek elég. Nem ismert, hogy pontosan honnan indult a trend, de az 1800-as évek végén divatossá vált a valaha volt talán legbetegebb fogyókúra: a féregdiéta.
A féregdiéta ötlete egyszerű és nagyszerű volt: a fogyni vágyó (jellemzően) nők galandféreglárvákat fogyasztottak, az élősködők pedig a bélrendszerben kikelve boldogan fogyasztották el a gazdatest táplálékát. A korabeli reklámok szerint „soha nem állsz fel éhesen az asztaltól, és mégis fogyni fogsz” a féregdiéta segítségével. Ha a diétázók elérték az áhított alakot, és a férgek már nem kívánatos látogatók voltak a szervezetben, a legfurcsább házi praktikákkal próbálták eltávolítani az élősködőket. A hashajtó tabletták mellett népszerű módszer volt, hogy a végbélnyílás mellé helyezett tejjel próbálták kicsalogatni a férgeket, ahogy az is, hogy orvosi utasításra egy különleges, henger alakú eszközt nyeltek le a diétázók azzal a reménnyel, hogy az majd eltávolítja a parazitákat. Sajnos azonban sokan megfulladtak az apró henger miatt, így nemcsak az élősködők elfogyasztása, hanem az eltávolításuk is veszélyes gyakorlatnak bizonyult.
A modern féreghasználók
Ha azt hinnétek, hogy az arzénos sminkekkel és a szoros fűzőkkel együtt a féregdiéta is megmaradt a múlt századok egyik furcsa hóbortjának, sajnos van egy rossz hírünk: vannak, akik még ma is jó ötletnek tartják az élősködők segítségével történő fogyást. 2015-ben bejárta az internetet Khloe Kardashian könnyelmű kijelentése arról, hogy szeretné kipróbálni a féregdiétát. „Tudod, hogy mennyire vékony leszel tőle?” – kérdezte a testvéreitől a K, mint Kardashian egyik epizódjában. Khloe Kardashian végül vélhetően más módszerekkel érte el az álomalakját, mégis felelőtlen egy több százezres nézettséggel rendelkező műsorban ilyen megállapításokat tenni.
Minden évben hallani olyan esetekről, hogy emberek kórházba kerültek, vagy rosszabb esetekben belehaltak a féregdiétába, ennek ellenére internetes fórumokon még ma is sokan érdeklődnek a módszer felől. Kétes weboldalakról bárki rendelhet féreglárvákat, és meg nem erősített pletykák szerint a mexikói klinikákon bevett gyakorlat a féregbeültetés. Khloe Kardashian korábbi kijelentése kapcsán a Vice utánajárt a diéta veszélyeinek, akkor szakértők is alátámasztották, hogy a féregfogyókúra teljes őrültség.
@nick_kratka Tapeworms are not fun dont eat em #tapeworm#tapeworms#parasite#infected#parasites♬ original sound - Nick Kratka
Nick Kratka tiktokker tavaly nyáron fogyasztott el egy féreggel fertőzött halat, hogy megtudja, hogyan hatnak az élősködők a szervezetére.
„Számos különböző galandféregfajta létezik, köztük két olyan, amelyik a haszonállatokban található, és az emberi emésztőrendszerben is képes megélni. Az egyik tipikusan sertések, a másik pedig tehenek élősködője” – mondta el a Vice-nak dr. Ana Flisser mikrobiológus és parazitakutató. Semmi nem garantálja, hogy pont ezekhez a típusokhoz fogunk hozzájutni, és bár a férgek valóban okozhatnak fogyást, emellett alultápláltsághoz és vérszegénységhez is vezethetnek, hiszen elszívják előlünk az értékes tápanyagokat.
A galandférgek ciszticerkózist is okozhatnak, ami az emésztőrendszeren kívüli testrészek szöveteinek megfertőzését jelenti. A férgek bejuthatnak az agyba, ahol aztán cisztákat képeznek.
A féregdiéta valószínűleg a leggyomorforgatóbb fogyókúra, amit még ma is alkalmaznak, de a diétaipar tele van más káros, önsanyargató fogyókúrás készítményekkel és módszerekkel. Soha ne próbáljatok ki olyan diétákat, amelyek a test sanyargatásával, koplalással, táplálékmegvonással ígérnek könnyű és gyors átalakulást.