Bizonyos munkakörökben továbbra is előírás lesz a munkahelyi orvosi vizsgálat.
November óta tervezik, és kedden el is fogadta a parlament azt a salátatörvénybe rejtett javaslatot, ami megszünteti a munkaköri alkalmasság vizsgálatánál a kötelező orvosi vizsgálatot – számolt be róla a Telex.
Az eltörlés nem minden munkakörre vonatkozik majd, a kormány továbbra is meghatározhat foglalkozásokat és munkaköröket, ahol előírás lesz a kötelező vizsgálat. A törvény emellett meghagyja a lehetőséget, hogy a munkáltató saját döntésével kötelezővé tegye a vizsgálatot. A közalkalmazottaknál az adott ágazatért felelős miniszter dönti majd el, hogy milyen munkakörnél kell a vizsgálat.
A kormány arra hivatkozva törölné el a kötelező orvosi vizsgálatok jelentős részét, hogy csökkentsék a bürokratikus terhet, ami emiatt a munkáltatók vállát nyomja – az elfogadott javaslat megspórol az életünkből kábé évente egy órát, viszont elég aggályos lehet népegészségügyi szempontból. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint a döntés markáns visszalépés a munkavállalók jogai szempontjából. A testület attól tart, hogy a betegek így sok olyan egészségügyi problémáról nem fognak időben értesülni, amik amúgy egy ilyen vizsgálaton nagy valószínűséggel előjöttek volna.
Dr. Nagy Marcell, a MOK titkára szerint kivétel nélkül minden munkahelyen fennállnak kockázatok, amelyek egészségkárosítók lehetnek, ezeknek a feltárása pedig munkáltatói felelősség. „Annak a megítéléséhez, hogy ezek a fennálló kockázatok okoznak-e megbetegedést, milyen hatást gyakorolnak a munkavállalóra, a kockázatnak megfelelő időközönként szükséges egészségügyi vizsgálat. Ezeken a 20-as, 30-as korosztály is részt vesz, és a saját munkám során is tapasztalom, hogy ilyenkor derülnek ki olyan dolgok, melyeknek utána kell menni, még azelőtt, hogy a betegnek panaszai lennének“ – mondta a 24.hu-nak.