Augusztus 31-től négy napon át sosem látott progresszív zenei kínálat tölti meg a Várpalota melletti inotai hőerőmű robusztus tereit, ahol "Energy Field by Electronic Beats" néven indul be az első INOTA Fesztivál szabad ég alatti nagyhelyszíne.
Letaglózó helyszínnel, a magyar fesztiválokhoz képest szokatlanul izgalmas zenei programmal, valamint szakmai konferenciával, kortárs színházzal és ipari területen sosem látott léptékű fényművészeti kiállítással rúgja be a motort hazánk legfrissebb több napig tartó zenés eseménye, az INOTA Fesztivál.
A több mint húsz éve leállt inotai hőerőmű területén zajló fesztivál a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat legprogresszívabb eseménye, ahol az augusztus 31. és szeptember 3. között száznál is több hazai és külföldi produkciót tekinthetnek meg a különlegességekre és újdonságokra nyitott látogatók.
Az inotai hőerőmű három kolosszális hűtőtornya a Veszprém megyei panoráma egyik legismertebb színfoltja, amit mindenki megcsodálhatott már, aki a főváros felől ezen az úton autózott a Balatonra. Az önmagában is rendkívül látványos ipari létesítmény az 50-es évek legnagyobb magyarországi ipari beruházása volt, amely csúcskorszakában egész Budapest közvilágítását és villamosforgalmát képes lett volna biztosítani.
A 225 ezer négyzetméteren – azaz kb. 35 focipályányi területen – elterülő, 2001-ben azonban végleg leállt erőmű annyira különleges helyszín, hogy még a filmesek is beleszerettek, néhány évvel ezelőtt Denis Villeneuve itt forgatta például a Szárnyas fejvadász folytatását, a Blade Runner 2049-et, méghozzá olyan színészek társaságában, mint Harrison Ford, Ryan Gosling, Ana de Armas, Dave Bautista, Jared Leto és Robin Wright.
Az INOTA Fesztivál indulásába névadó partnerként a Telekom Electronic Beats is bekapcsolódik, az erőmű területének legszebb szabadtéri szpotja így Energy Fielddé alakul át, ahol világszerte fajsúlyosnak számító nevek adják egymásnak a stafétát délutántól kora hajnalig. Ebben a cikkünkben az „Energy Field by Electronic Beats“ nevű helyszín fellépői közül válogattunk.
Lebanon Hanover
Larissa Iceglass és William Maybelline coldwave-posztpunk duóját, a Lebanon Hanovert a közösségi média hívta életre: a két zenész egész pontosan a Last.fm-en talált egymásra, miközben egyikük Berlinben, a másikuk pedig Newcastle-ben töltötte napjait, majd a platformon keresztül elkezdtek albumokat és számokat ajánlani egymásnak. A nyolcvanas évek borongós zenéinek imádata végül annyira közel hozta őket egymáshoz, hogy Iceglass egy nap Sunderlandbe utazott, hogy végre személyesen is találkozzon a neten megismert Maybelline-nel, akivel nyomban meg is alapították a Lebanon Hanovert. És a duó mindjárt a találkozásuk évében (2010) össze is hozta az első koncertjét a berlini King Kong Clubban, majd két éven belül a bemutatkozó lemezük is megjelent The World is Getting Colder címmel, amit a 2010-es évek alatt öt másik album követett, a legutóbbi anyaguk Sci-Fi Sky cím alatt jött ki 2020 őszén. (Ekkor: szeptember 1., 19:30)
Overmono
Az Overmono mögött rejlő dél-walesi testvérpár, Tom és Ed Russell, valószínűleg külön-külön is elboldogult volna az életben – előbbi Truss, utóbbi Tessela néven építgette saját zenei karrierjét –, ám azzal, hogy 2015-ben egyesítették az erőiket, a karrierjük jól érzékelhető szintet lépett. A 2016-tól jelentkező EP-k fokozatosan készítették elő nekik a terepet, majd az XL Recordingsnál megjelent Everything U Need robbant elsőként a lezárások ideje alatt, ezután – 2020 és 2022 között – pedig további megjelenésekkel vettek lendületet. Az áttörést végül a So U Kno című slágerük hozta meg nekik, amely aztán a 2023 májusában megjelent, Good Lies című bemutatkozó nagylemeznek is húzószáma lett. A Russell testvérek mindeközben elnyerték a DJ Mag legjobb brit live actnek járó díját, felléptek a Glastonbury, a Movement és a Dekmantel fesztiválokon, illetve teltházas közönség előtt játszottak Londonban, Los Angelesben és New Yorkban is. (Ekkor: szeptember 1., 0:00)
Daniel Avery
Ma már talán kissé nehéz elképzelni, hogy a brit elektronikus színtér egyik legeredetibb alkotója a gitárzenék irányából érkezett, pedig a bournemouth-i Daniel Avery az ifjúkorát még a Kyuss és a My Bloody Valentine zenekarok bűvöletében élte. 2007-ben aztán Londonba költözött, ahol Stopmakingme néven a Fabric rendszeres fellépője, illetve a mára bezárt Pure Groove lemezbolt alkalmazottja lett. Daniel Avery immár tíz éve építgeti lemezein saját zenei galaxisát. „Egy barlang, amiben elveszhetsz, miközben egy lobogó fényt követsz, előre, reményteljes lépésekkel, a kedvenc embereiddel“ – írta le a 2020 őszén megjelent, Ultra Truth című albumát, ami eddigi pályájának korszakalkotó műve, igazi kritikuskedvenc hallgatnivaló lett. (Ekkor: szeptember 2., 21:00)
Extrawelt
„Nehéz lenne megmondani, mi tesz valakit lázadóvá manapság, de remélhetőleg még mi is őrizzük magunkban a forradalom szikráját“ – mondja az Extrawelt projekt mögött álló Wayan Rabe és Arne Schaffhausen. A hamburgi-zürichi duó tagjai 1992-ben Spiralkinda néven kezdtek el dj-zni, első, Submariniert című EP-jüket azonban már Spirallianz név alatt hozták ki 1999-ben, amit a kétezres évek derekán azonban végül Extraweltre cseréltek, ezt hangosították fel az első nagylemezük, a 2008-as Schöne neue Extrawelt címével is.
Ahogy az Electronic Beats interjújából nemrég kiderült, a páros már izgatottan várja az inotai fellépést, mert általában nincs specifikus, előre eltervezett vizuális műsoruk, ezúttal azonban kifejezetten a különleges helyszínhez, illetve az ide tervezett szettjükhöz igazodva készül a látványvilág. „Nagyon várjuk a fesztivált és a lokációt, nagyon különlegesnek ígérkezik az egész, és iszonyú jó a lineup“ – mondják a Magyarországot már számos alkalommal bizonyított Extrawelt tagjai. (Ekkor: szeptember 2., 23:45)
DJ Seinfeld
Szívet melengető érzés lehet, amikor Aphex Twin a te számoddal nyitja a dj-szettjét, márpedig DJ Seinfeld Sakura című trekkjével éppen ez történt. A Malmőből Barcelonába elszármazott svéd producer, Armand Jakobsson egyébként egy szakítást követő sorozatmaratont követően vette fel Larry David és Jerry Seinfeld kultikus szitkomjának a nevét. Első EP-jét 2016-ban, bemutatkozó nagylemezét pedig egy évvel később hozta ki, és a Time Spent Away From U című anyagot a Pitchforktól a Rolling Stone-ig számos zenei lap méltatta, munkásságára Four Tettől Flying Lotusig a legnagyobb példaképek figyeltek fel, hamarosan pedig a Coachellától Glastonburyig szinte mindenhol megfordult, legutóbbi albuma Mirrors címmel jött ki 2021 őszén. (Ekkor: szeptember 2., 01:15)