2022.12.4 10:07
Olvasási idő 6:37
Szécsi Krisztián

A magyar cancel culture: influenszerek, akiket lapátra tett az internet

A magyar cancel culture: influenszerek, akiket lapátra tett az internet
Forrás Fotó: Getty Images News
ARCOK CANCEL CULTURE INTERNET MAGYARORSZÁG
Érzékeny tartalom
A cikk tartalmazhat:
  • terméket vagy szolgáltatást 18 éven felüliek számára
  • szex, meztelenség vagy más felnőtt tartalom
  • erőszakos, véres vagy arra érzékenyek számára nem megfelelő tartalom
Igen, elmúltam 18 éves
És el szeretném olvasni a cikket.
Vissza a nyitóoldalraVissza

Szemezgessünk az elmúlt évek influenszer-karaktergyilkosságaiból!

Mostanában gyakran találkozunk mind a médiában, mind közbeszédben a cancel culture kifejezéssel, amit nagyon furán, és még annál is sutábban, eltörléskultúraként próbálnak meghonosítani nálunk. 

A cancel culture vagy call-out culture jelenségéről akkor beszélünk, amikor egy társadalmi vagy szakmai közösség megpróbál elhallgattatni vagy kirekeszteni egy olyan személyt, akinek véleménye vagy viselkedése mind az interneten, mind az interneten kívül nem összeegyeztethető a közösség által képviselt értékekkel, így pedig nem képezheti többé annak részét. A jelenség a 2010-es években emelkedett ki a #MeToo mozgalommal egyidejűleg, így sokan azonnal a szexuális abúzust elkövetőkhöz kötik.

Nemzetközi, főleg az amerikai és brit szcénán bőven találni példát azokra, akiket a társadalom kispadra ültetett, ám ami igazán érdekessé vált a canceleléssel kapcsolatban, az az, hogy a legtöbb esetben már nem csupán szexuális ragadozóknál alkalmazzuk szociális szinten. Például ott van a Harry Potter-könyvek szerzője, J. K. Rowling sokak által transzfóbnak ítélt nézeteivel, vagy a televíziós műsorvezető, Ellen DeGeneres, aki nem csupán műsorának háttérmunkásait, de vendégeit is módszeresen sértegette tapintatlan és bunkó megjegyzéseivel, ám megemlíthetnénk az amerikai rappert, DaBabyt is, aki homofób kinyilatkoztatásainak köszönhetően a slágerlisták éléről gyorsan a süllyesztőbe került.

J. K. Rowling, a Harry Potter-könyvek szerzője. Forrás Fotó: John Phillips / Stringer

Pro és kontra

Ahogy nagyon sok minden mást is az életben, azért a cancel culture-t is érdemes kettős mércével nézni, hiszen hiába világít rá egy adott problémára, megoldást kevés esetben ad. Sokszor online bullyingbe megy át a társadalmi diskurzus, sőt fenyegetőzésekbe, emellett a demokratikus országokban gyakran látni, hogy a legkisebb nézetbeli különbség célirányos kiközösítéssel jár, így pedig jogos a felvetés, hogy a cancel culture a szólásszabadság ellen van. 

Ám azt sem lehet mondani, hogy nincs szükség a társadalom által gyakorolt morális kontrollra vagy igazságszolgáltatásra, hisz pont ez az új kulturális bojkott az, amelynek köszönhetően a marginalizált, elnyomott közösségek és szubkultúrák is képesek voltak hallatni hangjukat, nyomást gyakorolni akár törvénykezésre, plusz a cancel culture bizony keményen betartat különböző szociális normákat. Például, hogy 2022-ben nem terjesztünk fasiszta nézeteket.

Magyar viszonylatok

Kis hazánkban nem fogunk Rowling vagy Ellenhez hasonló karaktergyilkosságokat látni, ez talán az elképesztően polarizált ideológiai viszonyokkal magyarázható, amelyeknek köszönhetően mindkét oldalon megtaláljuk magunk rosszfiúját. 

Azonban ez nem azt jelenti, hogy ne lenne magyar cancel culture.

Full közéleti feketelistázás, ritkán történik nálunk, de az is szinte kizárólagosan politikai térben vagy ahhoz köthetően, viszont ha azt gondoljuk, hogy egy balhé nagyot fog szólni, akkor is gyakran mellé lövünk. Ilyen volt Azahriah toitoi-esete, akinek azóta csak még magasabban ível karrierje vagy Eszenyi Enikő hónaljról való lekvár nyalása (bár a Vígszínház direktori székének bársonyhúzata és a TikTok queer discót idéző filterei között azért elég nagy a különbség).

@eszenyi_eniko 🆒🆕🆓Tyúkok!✌️#tyúkok♬ Twinkle Song - Miley Cyrus

Nem színész vagy politikus, de 3 magyar példán keresztül szeretnénk bemutatni a hazai cancel culture-t, amikor az adott médiaszereplő kénytelen volt egy időre vagy teljesen otthagyni birodalmát, hogy mentse a saját bőrét saját problematikus kijelentései és tettei miatt.

Gálik Bálint

Forrás Fotó: @galik.ur/ Instagram

A TikTok-on és Instán csak galik.ur-ként ismert Bálintnak bizony nagyon erősen kezdődött a 2022-es év. 

Ahogy általában minden netes balhé vagy tea, ez is a magyar Redditen kapott szárnyra, amikor is egy olyan videó látott napvilágot a platformon, amiben egy akkor még nem beazonosított fiatalember látszólag élő, összecelluxozott madárral végzett önkielégítést. Az oldal felhasználói, behatóan megvizsgálva az illetőn lévő jellegzetes anyajegyet, az alsónadrágot, a háttérben látható csempét és törülközőt, plusz mivel valamennyire látszódott is a videóban szereplő személy arca, hamar arra a következtetésre jutottak, hogy ez bizonyosan Gálik Bálint lehet.

Az anyag gyorsan átvándorolt mindenki kedvenc kék madaras appjára, a Twitterre, majd onnan az Instára, ahol eljutott olyan magyar drámaoldalakhoz, mint például a @hunhungrytea, így pedig elképesztően rövid idő alatt már mindenki a hírhedt madaras videóról kezdett beszélni.

Kiemelt tartalom
REFRESHER-KVÍZ: Te felismered a magyar városokat a Kossuth Lajos utcájukról? REFRESHER-KVÍZ: Te felismered a magyar városokat a Kossuth Lajos utcájukról? 2024.10.5 8:08

A történések olyan gyorsan eszkalálódtak, hogy Gálik úr kénytelen volt megszólalni a vele kapcsolatos hipotézisekről. Mindezt egy instasztoriban tette, amiben először tagadta, majd aztán igazából beismerte, hogy ő szerepelt a videóban postscriptumban hangsúlyozva, hogy „sose volt élő madár ez játék“.

Gálik Úr az őt ért vádakra instasztoriban reagált. Forrás Fotó: @galik.ur/ Instagram

Olybá tűnik, hogy a magyar internet népét nem igazán hatották meg Gálik szavai, ezért kénytelen volt ismételten felszólalni az esettel kapcsolatban, amiben kifejtette, hogy ami vele történik „az egy módszeres, aljas eszközökkel végrehajtott karaktergyilkolás“. Ezenfelül arról is adott némi update-et, hogy a rendőrség elméletben már megállapította, hogy nem ő szerepel a felvételeken.

Az egész pinty-ügy (mert a későbbiekben kiderült, hogy egy pinty volt a szexuális abúzus elszenvedője) akkora internetes figyelmet kapott, hogy az OnSize cipőmárka, mellyel az influenszer együttműködésben dolgozott, közleményben és üzenetekben is elítélte a kiszivárgott anyagban látható tevékenységet, így pedig elkezdődött a cancelelés folyamata: a szponzorok kilépnek a szponzorált mögül.

Forrás Fotó: @hunhungrytea/ Instagram

De hogy milyen további következményekkel járt az egész ügy?

Azonfelül, hogy a különböző közösségi médiás felületeket elárasztották az influenszerről készített mémek és videók, nem tudni pontosan, hogy lett-e bármiféle komolyabb hozadéka a balhénak. Mindenki rendőrséghez és állatvédelemhez akart fordulni feljelentéssel, de érdemes megemlíteni, hogy a jogi lépéseket gyakorlatilag Gálik úr is megtehette volna, hiszen ahogy a Ptk. 2013. évi V. törvény 2:48. szakasza is kimondja, egy „képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges.“

Egyébként a screenshotokkal is óvatosan kell bánni, mert a 2:46. szakasz szerint, ha egy magánbeszélgetésről felvételt, akár screenshotot készítesz, és elküldöd azt valakinek vagy nyilvánossá teszed, akkor megsérted az adott személy magántitokhoz való jogát, ez pedig könnyen polgári peres eljáráshoz vezethet.

Magyarán: beperelhetnek.

Netes jelenléte jó pár hét kihagyás után ugyanúgy folytatódott. Egyik livejában ő maga fejtette ki, hogy igazából az egész „hype“ lendített karrierjén és az emberek „csak nagyobbra tették“ (bár a rosszminőségű, noname ruhamárkákkal való kuponkódos kollabokat mi nem éppen karriernek neveznénk, de hát kinek mi). 

Időről időre Redditen is megjelennek a tartalomkészítővel kapcsolatos kérdések, de úgy tűnik, hogy Gálikot, csak egy időre tudta a cybernép cancelelni, sőt az egészből még pont ő jött ki jól.

Lippai Marianna

Forrás Fotó: @eletkedv_lippai_marianna/ Instagram

A magát motivációs előadó és íróként aposztrofáló Lippai Marianna anno 2019-ben nyitotta ki a magyar internet Pandóra szelencéjét erősen problémás Facebook-posztjával, melyben, az Insta-lélekbúvár véleményével ellentétben, a halott kislánya sírjával készült selfie és a kép alá akkurátusan beillesztette webshoplink nem igazán fért meg egymás mellett. Nyilván a folyamatos fake deep közléskényszer és lájkvadászatnak hála a sírhely-selfie egy dolog lett, mégis úgy tűnik, hogy a internetes közízlés szerint nem okés monetizálni a gyászt. 

Forrás Fotó: pottyoslabda.hu

Ahogy azt anno volt férje is nyilatkozta a TV2 Mokka adásában, Marianna minden lehetőséget megragadva építette állítólagosan közpénzből finanszírozott előadássorozatait a lánya halála után érzett ürességre, hiába kérte a család, hogy ne tegye bazári árúvá a kislány emlékét, akár saját kis weblapján, ahol többek között saját cégjelzéses bögréit, kulcstartóit vagy tollait árulta.

Megjegyzendő, hogy alapvetően a poszttraumatikus depresszióval vagy a gyásszal nyíltan foglalkozni egyáltalán nem probléma, sőt szebb lenne társadalmunk, hogyha megfelelő hangsúlyt kapna a mentális és a lelki higiénia fontossága. A baj ott kezdődik, hogy Marianna, reakcióiból ítélve, egyáltalán nem érezte a közösségi médiában elkövetett tetteinek súlyát.

Ellenben várható volt, hogy azonnal viktimizálni kezdi magát, és inkább arra terelte a szót, hogy az emberek semmilyen szinten nem empatikusak a gyászt elszenvedő embertársaikkal és milyen kegyetlen a társadalom.

Ja, ezenfelül azt is megerősítette, hogy folytatja azt, amit elkezdett.

Forrás Fotó: Tibi Atya blogja

Nyilván minden jobbérzésű internetfelhasználó kiakadt, és Marianna hiába szűrhette kénye-kedve szerint a kommentszekciót, a motivációs trénert megrovó írások hihetetlen sebességgel kezdtek terjedni a metatérben, a kereskedelmi csatornákon is téma volt a Lippai-ügy, sőt Balázsék is foglalkoztak az esettel, így pedig pár nap leforgása alatt több ezer követőt veszített Marianna. 

Kiemelt tartalom
Nézz körül úgy Budapesten, mint egy turista – 5 programötlet, hogy (újra) beleszeress a magyar fővárosba Nézz körül úgy Budapesten, mint egy turista – 5 programötlet, hogy (újra) beleszeress a magyar fővárosba 2024.8.17 10:22

Az egyik élharcos a netes balhéban amúgy Tibi Atya volt, aki miatt anno Oravecz Nóra is otthagyta a Facebookot (bár Instagramon ugyanúgy folytatta munkásságát, meg azóta országot is váltott, hiszen az érzelmekre ható olcsó szentenciákból bárhol elég jól meg lehet élni), Mariannával viszont körülbelül ugyanaz történt, mint Gálikkal: semmi.

Az emberek könnyen felejtenek és igaz, hogy egy időre kivonta magát a cyberforgalomból és hogy az ÉLETKEdv honlapja a balhé óta sem elérhető, vagy hogy YouTube-csatornáján a kommentszekciót végleg deaktiválta, de ugyanúgy mennek tovább előadásai, internetes jelenléte pedig még mindig az érezzünk-mindenért-hálát szövegekre terjed ki.

Ideje lenne végleg elfelejteni a közléskényszeres kamu-lelkizős influenszereket.

THE NOSIKA SHOW

Forrás Fotó: FanMadeMaker/ YouTube

Nosika a 2010-es évek magyar YouTube-világának szintén ikonikus alakjának számított gameplay és egyszerű tag-videóinak köszönhetően, ám népszerűsége érezhetően csökkent, miután különböző kompromitáló hangfelvételeknek köszönhetően kiderült, hogy internetes karrierje alatt számtalan kiskorú kislányt próbált „huncutkodásra“ bírni. 

Az egész eset 2018 környékén látott napvilágot, amikor FanMadeMaker youtuber egy videójában arról számolt be, hogy ismertebb videósok azzal dicsekedtek egy közönségtalálkozón, hogy gyakorlatilag akármit kérhetnek fiatal nézőiktől, mert a rajongók bármire képesek, hogy szóra méltassák őket. A kommentszekcióban hamar megjelent Nosika neve is, akiről pár hónappal korábban már kiszivárogtak hangfelvételek, melyekben egy Kinga nevű, akkor még csak 14 éves, lánytól próbált intim képeket kérni.

Videós válasz követte a videós választ.

Először Nosika egyik régi youtuber-komája, Barni reagált az eseményekre egy saját videóban, amelyben többek között arra is magyarázatot adott, hogy miért nem gyárt már közös tartalmakat a fiúval, majd maga Nosika próbálta megvédeni magát a különböző állításokkal szemben... inkább kevesebb sikerrel.

Azért is kevesebb sikerrel, mert gyakorlatilag semmit nem cáfolt az esetből, egyáltalán nem tagadta a vádakat, sőt a kiszivárgott hangfelvételekkel kapcsolatban csupán annyit mondott, hogy „illuminált állapotban“ készültek, ami még mindig a világegyetem leggázabb kifogása. Amúgy a videó legnagyobb részében a barátságairól beszélt, meg azokról a változásokról, amiket akkoriban kellett megélnie karrierjében.

Kiemelt tartalom
REFRESHER-KVÍZ: Te mennyire ismered a magyar trash kultúrát? REFRESHER-KVÍZ: Te mennyire ismered a magyar trash kultúrát? 2024.7.28 8:35

Nosika válasza után rant-videók tömkelege került feltöltésre a platformra, minden második Reddit-thread a youtuberrel foglalkozott, mémek születtek, újságok cikkeztek róla, kereskedelmi csatornák hozták le a hírt, szóval tényleg elképesztő figyelmet kapott az ügy. 

Nosika esetében azért mégis lett valamiféle eredménye a botránynak: a youtuber eltűnt.

Négy évvel ezelőtti válaszvideója volt az utolsó, amit feltöltött YouTube-csatornájára, közösségi médiás jelenléte pedig teljességében megszűnt.

Azért jó volna tudni, hogy ténylegesen lett-e bármiféle jogi hozadéka az ügynek, de erről sajnos nincs információ.

Elképesztően szomorú, de Nosika példája egyáltalán nem egyedi. Elég csak hozzávennünk Nerdhub és Nabu körül keringő hasonló pletykákat, vagy iRon Channel-t, akinél a rendőrség egy évvel ezelőtt ténylegesen házkutatást tartott, miután kiderült, hogy Discord-szerverén rábírt egy fiatalkorú lányt meztelenkedésre.

Sajnos láthatjuk, hogy milyen gyakori problémával is találjuk szemben magunkat a youtuberek és influenszerek kapcsán. A cancel culture sok esetben arról szól, hogy kinek mi fér bele, de azért reméljük, abban egyetérthetünk, hogy az állatkínzás és fiatalkorúak szexuális aktusba való csábítása, még ha társadalmi kiközösítéssel is jár, az a lehető legjogosabban történik.