A HPV a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség: az emberek körülbelül 80%-a találkozik a vírussal élete során.
Kétpercenként egy nő hal meg a világon HPV okozta méhnyakrákban, mégis tucatnyi tévhit kering a humán papillomavírus és a vakcina körül: összegyűjtöttük az 5 legkevésbé ismert tényt!
Több mint 100 törzse létezik
Összesen több mint százféle HPV-vírust tart számon a tudomány: míg egyes fajtái nemi szemölcsököt okozhatnak, a magas kockázatú törzsek - a legrosszabb forgatókönyvnél - rákhoz vezethetnek, viszont tünettel nem járnak. A HPV felelős a méhnyakrákos esetek 99%-ért, ami az emlőrák után a második leggyakoribb női betegség. Azért, hogy időben elcsípjük, a szűrés kulcsfontosságú: 94%-a meggyógyul azoknak a betegeknek, akiknél a méhnyakrákot korai stádiumban veszik észre.
Az óvszer nem véd teljesen
A HPV kontaktusok útján, a szex minden formájával (hüvelyi, orális, anális) terjed és kézzel is átvihető, ezért az óvszer sem nyújt 100%-os védelmet.
Felnőttként is hatékony az oltás
Bármennyire is ijesztően hangzik a dolog, szerencsére rendelkezésünkre áll a HPV-oltás, ami hatékony védelmet nyújt, így nem kell cölibátust fogadnia senkinek. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) ajánlása szerint a 9-15 éves korú lányok és fiúk tartoznak a HPV vakcináció elsődleges célcsoportjába, ugyanis az a szexuálisan még nem aktív korosztályban a leghatékonyabb.
Ha gyerekként nem kaptuk meg az oltást, ajánlott beadatni felnőttként, de a két adag helyett már három szükséges a teljes védettséghez. Az ára sajnos igen borsos, mivel nincs rá TB támogatás, de az egészségünkbe befektetni még mindig a legjobb befektetés. A magas rizikójú törzsek általában tünetmentesen vannak jelen, ezért a vakcina mellett a szűrővizsgálat (rákszűrés és HPV-tipizálás) is elengedhetetlen.
A vakcina meglévő fertőzésnél is ajánlott
A vakcina nem gyógyít, hanem prevenciós célt szolgál, de a GARDASIL oltás a már meglévő fertőzés mellett is beadható, és ajánlott is, hiszen megvéd azon törzsek ellen, amiket eddig még nem szedtünk össze.
A férfiakat is érinti
A magas rizikójú HPV-vírustípusok nemcsak nőknél vezethetnek daganathoz: a pénisz, a végbél, valamint a nyak vagy a fej területén szintén kialakulhat rák, és az ilyen esetek tíz százaléka orális aktushoz kapcsolódik. Nem is beszélve a ping-pong effektusról, amikor a fertőzést a partnerek egymásnak adogatják oda-vissza, ezért az oltás és a szűrővizsgálat a férfiaknál is nagyon fontos.