Nemrég Millie Bobby Brown eljegyzése robbantotta fel a netet: a színésznő Jake Bongiovinak mondott igent. A rajongói ellenzik a házasságot, mert szerintük Millie túl fiatal a dologhoz, de valóban ennyire rossz dolog lenne fiatalon házasodni?
Nem kell túl sokat visszamennünk a múltban ahhoz, hogy a házasság a maitól egy teljesen eltérő jelentésével találjuk szembe magunkat. Még 60-70 évvel ezelőtt is sokkal inkább egy intézményként, nem pedig a szerelem legmagasabb kiteljesedéseként tekintettek a házasságra. A házasság fontos gazdasági szerepet töltött be az emberek életében, a vagyon összekötése és továbbörökítése, a családi egység megteremtése játszott döntő szerepet a házasodásban. A felnőtté válás fontos mérföldköve volt a házasság, hiszen ekkor a fiatalok kiléptek a szülők fennhatósága alól és elkezdték saját, önálló életüket. A szingliség és a válás szinte ismeretlen fogalmak voltak, a házasság intézményére mindenki egy életre szóló elköteleződésként tekintett.
Egyre kitolódik
Sokáig teljesen megszokott volt, hogy az emberek fiatalon, 18-20 évesen házasodtak. A házasság és a családalapítás volt a norma, az elfogadott és vágyott életút. A házasság előtti szex és randizás sem volt túl gyakori, a fiatalok udvaroltak egymásnak és ha a szülőknek sem volt fenntartása a párválasztással kapcsolatban, létrejöhetett a frigy. Persze ez egy teljesen más korszak és más társadalom normái voltak, az elmúlt évtizedekben rengeteget változott, hogy hogyan tekintünk a házasságra.
A házasságot ma már nem egy megmásíthatatlan elköteleződésként látjuk, a válás lehetővé vált és sokkal gyakoribb, mint valaha. Házasodni egyéni döntés és arra is megvan a lehetőségünk, hogy kilépjünk egy nem kielégítő kapcsolatból. A nemi szerepek átalakulása is nagy szerepet játszott abban, hogy megváltozott a házasságról alkotott képünk. A női emancipáció lehetővé tette, hogy a nők ne csupán a családi tűzhely őrzőiként, a férfiak pedig ne csak kenyérkeresőként tekintsenek magukra. Az egyéni igények és szükségletek előtérbe kerültek és elfogadottá vált a randizás, a párkeresés, a többszöri próbálkozás a szerelemben, és a válás is. A házasság már a szerelem, a partnerség és az érzelmi kiteljesedés jelképe, nem pedig egy kötelező, praktikus intézmény.
Ma már mások a prioritások
Ahogy a házasságról alkotott kép változni kezdett, úgy tolódott ki az életkor is, amikor házasságot kötünk és családot alapítunk. A fiatalok később függetlenednek a szüleiktől, a tanulást, a karrierépítést, az egyéni fejlődést és útkeresést fontosnak és szükségesnek tartják mielőtt elköteleződnének és családot alapítanának. Senki nem furcsállja, ha valaki a 20-as, 30-as éveiben még nem házas, sőt inkább arra nézünk ferde szemmel, aki fiatalon házasodik. Ami néhány évtizede még normális volt ma már kiveri a biztosítékot, ahogy tette azt nemrég Millie Bobby Brown eljegyzése is.
Akadnak kivételek
A Stranger Things mindössze 19 éves sztárja Jon Bon Jovi fiával, Jake-el jegyezte el magát. A színésznő rajongói azonban nem örültek a híreknek, mivel szerintük Millie túl fiatal egy ilyen mértékű elköteleződéshez.
Sokan gondolják úgy, hogy nem érdemes ilyen korban házasodni, mert egyszerűen az ember ilyenkor még nem képes igazán felelősségteljes döntéseket hozni és számolni a házasság hosszú távú következményeivel. Emellett pedig miért ne próbálnánk minél több tapasztalatot szerezni és fejlődni, hogyha megvan rá a lehetőségünk, még mielőtt elköteleződünk valaki mellett? Persze nem mindenki látja ilyen negatívan a fiatal szerelmeseket. Vannak, akik szerint ebben az életkorban már bőven tudunk felelősségteljes döntés hozni, és miért ne kelnének egybe, ha úgy érzik, van elég erős a kapcsolatuk? Gyakran érvelnek azzal a korai házasság mellett, hogy ilyenkor az ember még sokkal lelkesebb és energikusabb, készen áll tanulni, fejlődni, változtatni. Az biztos, hogy a házasság egy hatalmas és jó esetben életre szóló döntés, ezért fontos tudatosan átgondolni minden aspektusát, akár huszonévesek, akár idősebbek vagyunk. Ha pedig mégsem jönne össze valamiért a dolog, elvárni ma már könnyebben lehet…