2022.11.4 16:48
Olvasási idő 3:55
Maier Péter Kovács M. Dávid

Playback Péntek: Drake, 21 Savage és Selena Gomez a heti megjelenések között

Playback Péntek: Drake, 21 Savage és Selena Gomez a heti megjelenések között
Forrás Drake - YouTube
ZENE PLAYBACK PÉNTEK

New Music Friday Refresher-módra! A Playback Péntekben mutatjuk a hét legizgalmasabb könnyűzenei megjelenéseit. Ezúttal 5 friss albumot és 5 új dalt hozunk nektek, előbbieket Kovács Dávid, utóbbiakat Maier Péter válogatta.

Albumok

Drake & 21 Savage: Her Loss

Drake és 21 Savage az elmúlt években többször is dolgozott már együtt. 21 Savage feltűnt Drake Knife Talk című számában, míg Drake vendégszerepelt a 21 Savage és Metro Boomin Savage Mode II című albumáról származó Mr. Right Now című trekkben.

Az október második felében bejelentett Her Loss egy hét késéssel érkezett, mivel Drake jól bevált producere, Noah "40" Shebib koronavírusos lett az anyag keverése és masteringje közben. Drake-nek egyébként ez már a második nagylemeze idén, a kanadai rapper szólóalbuma, az Honestly, Nevermind júniusban jött ki.

A 16 számos anyag egyik számában – a Pussy & Millions címűben – Travis Scott vendégszerepel, az album egyik legnagyobb nyalánksága pedig a Circo Loco című trekk, amiben a Daft Punk One More Time című klasszikusa köszön vissza.

Caleb Landry Jones: Gadzooks Vol. 2

A texasi Caleb Landry Jonest színészként egyelőre valószínűleg többen ismerik, mint zenészként: olyan filmekben szerepelt, mint a Három óriásplakát Ebbing határában, az X-Men: Az elsők vagy a Tűnj el (Get out), de szipogó narkósként felbukkant például a Twin Peaks harmadik évadában is – sőt, aki nagyon szemfüles, akár a Superbadben vagy a Nem vénnek való vidékben is kiszúrhatja.

Kiemelt tartalom
Playback Péntek: Taylor Swift, Azahriah, Manuel és Wavy a hét megjelenései között Playback Péntek: Taylor Swift, Azahriah, Manuel és Wavy a hét megjelenései között 2024.4.19 18:43

Jones tehetsége vitathatatlan, tavaly például a legjobb férfi színésznek járó elismerést vihette haza a cannes-i filmfesztiválról, annyira meggyőzően hozta Martin Bryant ausztrál tömeggyilkos figuráját Justin Kurzel (A Snowtown-i gyilkosságok, Macbeth) Nitram című mozijában.

A színész alig múlt harminc, amikor megjelent az első szólólemeze, a több mint egyórás The Mother Stone, ráadásul mindjárt a baromi menő Sacred Bones kiadónál. A folytatásra sem kellett sokat várni, a Gadzooks Vol. 1 egy évvel később érkezett, és már a folytatás folytatása is itt van, Gadzooks Vol. 2 címmel.

Phoenix: Alpha Zulu

Borítóján egy Botticelli-festményt megidézve dobta ki hetedik nagylemezét a francia Phoenix. A 25 éves fennállását ünneplő zenekar az albummal Philippe Zdarra, a Cassius duó 2019-ben elhunyt felére emlékezik, aki producerként a csapat három lemezén is dolgozott.

A Phoenix az album számait a koronavírus-járvány első hulláma alatt kezdte el felvenni, méghozzá a párizsi Louvre falai között. A Tonight című számban Ezra Koenig, a Vampire Weekend frontembere is felbukkan, az albumot záró Identical pedig akár ismerős is lehet azoknak, akik látták Sofia Coppola 2020-as, On the Rocks című rendezését Bill Murray és Rashida Jones főszereplésével. Hogy minden világos legyen: a rendező és a zenekar énekese, Thomas Mars több mint tíz éve házasok.

Okay Kaya: SAP

Az Okay Kaya név alatt zenélő Kaya Wilkins 2018-ban jelentette meg Both című bemutatkozó nagylemezét, amit a barátja, a Porches-alapító Aaron Maine segítségével rakott össze. A két évvel később érkező Watch This Liquid Pour Itself megjelenése után a norvég-amerikai zenész New Yorknak ideiglenes búcsút intve Európába költözött, ahol különböző kiállításokkal, installációkkal igyekezett kifejezni egyéb művészi törekvéseit.

Kiemelt tartalom
Playback Péntek: Dua Lipa, Blahalouisiana és Margaret Island a hét megjelenései között Playback Péntek: Dua Lipa, Blahalouisiana és Margaret Island a hét megjelenései között 2024.4.12 18:43

A járványhelyzet miatt Wilkinsnek a dalszerzésre is bőven jutott ideje, a most megjelenő SAP törzse is ebben az időszakban állt össze (javarészt egyedül dolgozott rajta), majd Brooklynba visszatérve fejezte be az anyagot. A 32 éves zenészt és modellt egyébként a magyar mozirajongók is ismerhetik, hiszen fontos szerepet kapott A világ legrosszabb emberét és a Szerzőket rendező Joachim Trier 2017-es, Thelma című filmjében.

Mount Kimbie: MK 3.5: Die Cuts | City Planning

Nem szokványos módon harangozta be legújabb megjelenését a Mount Kimbie: a brit duó egy méretes gömbökből álló installációt helyezett el London központjában, csakhogy az amerikai alkotó, Tom Shannon munkáját a városra lecsapó viharos erejű széllökések elpusztították, a túlméretezett karácsonyfadíszekre emlékeztető gömbök elszabadultak, végighömpölyögtek az utcán, majd összetörtek vagy teljesen használhatatlanná váltak.

Az új Mount Kimbie-anyag egyébként egy dupla kiadvány: a 2017-es Love What Survives atipikus folytatásának egyik fele Dom Maker, míg a másik fele Kai Campos szólócuccait tartalmazza. Az összesen egyórás kiadványon olyan vendégek szerepelnek, mint James Blake, Slowthai, Danny Brown vagy Wiki. „A két oldal a különbségeik révén egészíti ki egymást. Egyébként pedig nem is különböznek annyira egymástól” – írja a lemezt kiadó Warp.

 

Dalok, klipek, kislemezek

Selena Gomez: My Mind & Me

Korábban írtunk róla, hogy pénteken debütál Selena Gomez dokumentumfilmje, amely a bipoláris zavarral való küzdelméről szól. Ehhez kapcsolódóan pedig egy dalt is kiadott az énekesnő, ennek a filmhez hasonlóan My Mind & Me a címe. Zongorás-gitáros ballada, rendkívül személyes, az énekesnő mentális betegségekkel kapcsolatos élményeiből táplálkozó szöveggel. Lyric videó is készült hozzá, mutatjuk:

BROCKHAMPTON: Big Pu**y

A 2010-es évek második felében berobbanó BROCKHAMPTON tagjai idén januárban jelentették be, hogy a banda feloszlik. Mindemellett a csapat frontembere, Kevin Abstract arról is beszélt, hogy készülnek egy nagy búcsúalbummal, amelyről most érkezett meg az első single, méghozzá videóklippel. A Big Pu**y valójában Kevin szólódala is lehetne, a BROCKHAMPTON tagjai közül ugyanis csak ő rappel rajta. Jazzes beat, odamondós sorok, kíváncsian várjuk, mit kapunk még az utolsó lemezen.

P!nk: Never Gonna Not Dance Again

Fura belegondolni, hogy P!nk karrierjének legnagyobb slágereit már a Retro Rádió játssza, való igaz, a So What már tizenhárom éves. Szerencsére az énekesnőt nem különösebben foglalkoztatja az idő múlása, és ezt ki is fejezi azzal, hogy azt énekli, soha nem fog nem táncolni (csúnya tükörfordítással). P!nk egyébként turnéra indul jövőre, Európában is találkozhatunk vele, többek között Bécsben is van két dátuma.

Tiësto, Tate McRae: 10:35

A kereskedelmi rádiók is örülhetnek, mert kínálatuk újabb EDM-pop dallal bővül. Összeállt ugyanis a még mindig megdöbbentően híres DJ-producer Tiësto és az utóbbi idők egyik visszaeső slágergyáros énekesnője, Tate McRae. Akik sok időt töltenek autópályán és rádiót is hallgatnak közben, azoknak érdemes megismerkedni a dallal, nehogy meglepetésként érje őket, amikor óránként rotálva lesz a 10:35.

 

Yves Tumor: God Is a Circle

Yves Tumor amerikai producer és énekes alapvetően kísérleti zenében utazik, a 2021-es The Asymptotical World EP-je óta először jelentkezik új zenével. A God Is a Circle húzása a brit posztpunkot idézi, de különlegessé teszik a hangszerként használt sóhajok és a sötét, már-már goth hangzásvilág. Ha a Sziget második legnagyobb színpadát – tudjátok, ami a sátorban van – le kéne írni, hogyan szólal meg általában, ezt a számot mutatnám meg. A dal mellett a pszicho-horrorokat idéző klipen is van mit nézni:

Írjátok meg nekünk, ti milyen friss zenéket pörgettek!