2025.5.31 10:35
Olvasási idő 3:49
Szöllősi Anna

Hová menjünk, miket nézzünk júniusban? Bozó Szabolcs első hazai tárlatát és gyurmafigurák köré épülő kiállítást is ajánlunk

Hová menjünk, miket nézzünk júniusban? Bozó Szabolcs első hazai tárlatát és gyurmafigurák köré épülő kiállítást is ajánlunk
Forrás Mai Manó Ház Facebook
KULTÚRA BOZÓ SZABOLCS KIÁLLÍTÁS KIÁLLÍTÁSAJÁNLÓ MAI MANÓ HÁZ

Ebben a hónapban is jelentkezünk kiállításajánlónkkal: júniusban érdemes lesz csekkolni a Longtermhandstand és a Mai Manó Ház kiállításait, egy pesti éjszaka köré épülő tárlatot, Bozó Szabolcs első önálló hazai tárlatát és az OFF-Biennále kiállítását is.

Bozó Szabolcs hazai bemutatkozása 

A pécsi származású, de Londonban élő és alkotó Bozó Szabolcs festőművész első magyarországi önálló kiállítását láthatják az érdeklődők a NEO Kortárs Művészeti Térben. A Lelki Társ – Soulmate című tárlaton mintegy 20 nagy méretű festmény és 80 kisméretű grafika idézi meg a művész színes világát, a „cuki” figuráktól egészen a lélek mélyrétegeiig.

Azt szoktam mondani, hogy a kubizmus helyett a »cukizmus« mozgalmát képviselem

– mondta egy interjúban korábban Bozó, aki ma a legkeresettebb fiatal magyar festőművészek egyike. Alkotásai bejárták a világot Velencétől Hongkongig, tavaly pedig harmadik önálló kiállítását mutatta be New Yorkban: a Tüke címet viselő tárlat visszanyúlt a gyökereihez, a szlengkifejezés a tősgyökeres pécsiekre utal.

Bozó Szabolcs
Bozó Szabolcs Forrás NEO

Első önálló budapesti tárlatán a kiállított művek Európa különböző rangos magángyűjteményeiből, többek között Londonból, Milánóból és Koppenhágából érkeznek a NEO Kortárs Művészeti Térbe. 

Lelki társ | Soulmate – Bozó Szabolcs önálló kiállítása 
NEO Kortárs Művészeti Tér; 1146 Budapest, Olof Palme sétány. 1. 
2025. május 29. – szeptember 7.

Francia sztárképzőművész Magyarországon

Május 30-án nyílt meg Julie Béna második budapesti egyéni kiállítása a Longtermhandstand kortárs művészeti galériában. A francia művész a nemzetközi színtér egyik figyelemre méltó alkotója, aki gondolatébresztő, filozofikus, és egyszerre játékos munkáiról ismert.

Kiemelt tartalom
Hová menjünk, miket nézzünk májusban? Szecessziós plakátkiállítást és bokszoló kakasok ihlette tárlatot is ajánlunk Hová menjünk, miket nézzünk májusban? Szecessziós plakátkiállítást és bokszoló kakasok ihlette tárlatot is ajánlunk 2025.5.3 9:05

A Night has broken refinement című tárlat egy olyan különleges világba kalauzol, ahol találkozik a kabaré, a mese, a cirkusz és a film. A bemutatott filmek, textilmunkák és szobrok különféle karaktereket állítanak középpontba, akik előre meghatározott szerepeiket játsszák végig, saját jelmezükben és személyiségükben maradva. A kiállított munkák olyan kérdéseket vetnek fel, hogy mi határozza meg a személyiséget, és hol húzódik egyáltalán a határ szerep és a valóság között? 

Julie Béna
Forrás Julie Béna / Longtermhandstand


Béna munkái nemcsak vizuálisan lenyűgözők, de arra is késztetik a nézőt, hogy aktívan részt vegyen a befogadásban: elgondolkodjon a történetmesélés, a karakterábrázolás és az identitás színre vitelének kérdésein” – áll a tárlat ismertetőjében. 

Night has broken refinement
Longtermhandstand galéria; 1016 Budapest, Mészáros utca 38.
2025. május 30. – július 27.  

„ezek a falak nem minket védenek”

A 2025-ös OFF-Biennále Budapest keretein belül megvalósuló tárlat az idei független kortárs művészeti esemény kulcstémáját, a biztonság kérdését járja körül, hol közvetve, hol direktebb módon, aminek során a művek sokszor különböző nézőpontokat képviselve folytatnak egymással párbeszédet. Eltérő földrajzi, társadalmi, politikai, kulturális és személyes tapasztalatok találkoznak, hogy közösen kérdőjelezzék meg a minket körülvevő fizikai és szimbolikus falakat, a leegyszerűsített, bináris világnézeteket, az újraéledő fasiszta gondolatokat és a patriarchális rend korlátait.

Falak épülnek, amikor a bizonytalanság érzése uralkodik el a világon – falak nemzetek, népek és kultúrák között, kívül és belül egyaránt. Tégláról téglára, rendeletről rendeletre, szóról szóra emelkednek – lehetetlenné téve a tisztánlátást, az empátiát és a megértést

– írják a kiállítás kapcsán a szervezők.

A tárlat címe Kupihár Rebeka egyik verséből származik, akinek írásai a mindennapok feszültségét és törékenységét ragadják meg. Fiatal, nem heteronormatív nőként olyan országban kénytelen élni és alkotni, amit a folyamatos jobboldali túlkapások, propaganda, diszkrimináció, gazdasági egyenlőtlenségek, valamint a környezeti és egészségügyi viszonyok romlása jellemeznek – költészetében valós és képzeletbeli határokon lép át, és a nehézségek közepette is az öröm és a szabadság lehetőségeit kutatja.

Gypsy Criminals, OFF-Biennale Budapest
Gypsy Criminals, We protect series Forrás Zoltán Nagy / OFF-Biennale Budapest Archive

Kiállító művészek: Larry Achiampong (UK), Kateryna Aliinyk (UA), Kader Attia (DZ/FR), Daniel Baker (UK), Barna Anna (HU), Berhidi Mária (HU), Cigánybűnözők (HU), Anna Daučíková (SK/CZ), Sara Greavu – Ciara Phillips – Derry Film and Video Workshop (IE), El-Hassan Róza (HU/SY), The Erfurt Women Artists’ Group (DE), Rachel Fallon – Alice Maher (IE), Robert Gabris (SK/AT), Galyas Denerák Dóra (HU), Gáldi Vinkó Andrea (HU), Győri Andrea Éva (HU), Horváth Anita (HU), Horváth Gideon (HU), Ingela Ihrman (SE), Flo Kasearu (EE), Koltay Dorottya Szonja (HU), Dominika Kowynia (PL), Loránt Anikó (HU), Goranka Matić (SI), Noor Afshan Mirza – Brad Butler (UK), Zanele Muholi (ZA), Iz Öztat (TR), Paula Rego (PT), Davinia-Ann Robinson (UK), Katarina Šević (RS/HU), Takács Zsófia (HU), Trapp Dominika (HU), Slavs and Tatars (PL/US), Zorka Wollny (PL)

OFF-Biennále 2025, „ezek a falak nem minket védenek”
Merlin Színház, 1052 Budapest, Károly krt. / Városháza park
2025. május 9. – június 15.

A pesti éjszaka esszenciája 

Június 9-ig még látható a Kávéházak, romkocsmák, kulthelyek című tárlat, ahol három alkotó – Kamondy Imre, Borsándi Balázs „Boci”, és Timár András – munkái idézik meg a városi éjszakák atmoszféráját, kávéházi jeleneteket és legendás kulthelyeket.


Timár grafikáin egy kultikus pesti söröző, az újlipótvárosi Piccolo törzsvendégeit – a teraszon sakkozó művészeti vezető, a svájci dadaista képzőművész vagy az ismert humorista – és legendás pillanatait örökíti meg játékos részletességgel.

Kiemelt tartalom
Hová menjünk, miket nézzünk áprilisban? André Kertész és Peter Lindbergh kiállításait, és Trump köré épülő tárlatot is ajánlunk Hová menjünk, miket nézzünk áprilisban? André Kertész és Peter Lindbergh kiállításait, és Trump köré épülő tárlatot is ajánlunk 2025.3.29 8:28

Borsándi a budapesti underground világából merít, amibe több mint 15 éve csöppent bele a Sirály, a Roham és GMK pultjai mögött dolgozva, ahol összesodorta őt az élet például Bánki Ákossal vagy Menyussal – ezek a művészbarátságok nagy hatással voltak munkájára, amiben keverednek a személyes emlékei és a belpesti kocsmák jellegzetes miliője.

Kamondy festményein főleg mediterrán terek és mitologikus figurákra hajazó karakterek elevenednek meg, Bojár Iván művészettörténész így nyilatkozott a festő és zenész képeiről: 

Jöttmentek, kalandorok, menekültek és csavargók történetei olvashatók képről képre. Igen, itt járunk valahol Nakonxipán és Macondo között félúton, de ebben a déli kikötőben Kamondy magánparnasszusa alakjai is időről időre felbukkannak: írók, filmesek, zenészek.

Kávéházak, romkocsmák, kulthelyek
H13 Kultpont; 1085 Horánszky  utca 13. 
2025. május 7. – június 9.  

Fotóművészet újragyúrva

Mi történik, ha a fotótörténet ikonikus darabjai találkoznak kedvenc gyerekkori elfoglaltságunkkal? Eleanor Macnair összegyúrta az általában gyerekekhez társított technikát a képzőművészettel, és művészeti eszközzé emelte a Play-Doh gyurmát, amikor azzal kultikus fotókat alkotott újra játékosan, mégsem felszínesen: munkái nemcsak klasszikusok humoros parafrázisai, hanem a másolás, eredetiség és vizuális emlékezet kérdéseit is felvetik. 

Eleanor Macnair, Mai Manó Ház
Eleanor Macnair. Eredeti fotográfia: André Kertész: Szatirikus táncosnő (Förstner Magda) 1926 Forrás Mai Manó Ház Facebook

Az alkotások a digitális korban a fotográfia törékenységét és időtállóságát egyaránt szimbolizálják – miután a gyurmareliefek elkészülnek és lefotózzák őket, Macnair szétszedi őket, így a művek csak nyomatként élnek tovább. A Mai Manó Házban látható kiállítás egy fotótörténeti időutazásra is hív, közel 120 év képének újragondolásán keresztül.

Újrateremtett pillanatok – A fotótörténet gyurmaikonjai
Mai Manó Ház; 1065 Nagymező utca 20.
2025. április 23. – június 22.
Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, Spotifyon és a Facebookon is!