A jelenség nemcsak hitbéli, hanem társadalmi és politikai állásfoglalás is – sokan a modern Amerika értékeitől fordulnak el, és Oroszországban látják a keresztény férfiasság menedékét.
Az utóbbi években egyre több amerikai férfi csatlakozik az orosz ortodox egyházhoz, különösen Texasban, ahol a konzervatív értékrend és a férfias vallási eszmény sokak számára vonzó alternatívát kínál a modern amerikai értékrendekkel szemben.
A BBC cikke szerint az áttérők nagy része azért váltott az orosz ortodox egyházra, mert ott nem kell szégyellniük, ha nagycsaládot akarnak, otthon taníthatják a gyerekeiket, és elutasíthatják a mai világ által „toxikusnak“ bélyegzett hagyományos nemi szerepeket. Az írás megemlíti a mozgalom egyik legemblematikusabb arcát az ötgyermekes, testépítő papot, egy bizonyos Moses atyát is, aki YouTube-csatornáján szokta kritizálni az általa nőiesnek vélt viselkedést. Például szerinte egy férfi ne hordjon szűk farmert, ne formázza a szemöldökét, és még levest se nagyon egyen nyilvánosan, mert azoktól mind kevésbé lesz férfias. Mózes atya a texasi Georgetownban szolgál, az orosz ortodox egyház amerikai ágának (ROCOR) tagjaként, és az elmúlt fél évben 75 új hívőt készített fel a megkeresztelkedésre.
A hit és a férfiasság nála kéz a kézben jár: elutasítja a fogamzásgátlást, a maszturbációt „szánalmasnak és férfiatlannak“ tartja. Azt tanítja híveinek, hogy kétféleképpen lehet szolgálni Istent: szerzetesként vagy apácaként, illetve házasságkötés révén. Az ortodoxia szerinte nem „maszkulin vallás“ – hanem a normalitás maga. A nyugati világ viszont szerinte elnőiesedett, a protestáns egyházak „mintha Taylor Swift-koncertek lennének”.

Nemcsak Texasban nyer egyre nagyobb népszerűséget az orosz ortodox egyház: egy ohiói ortodox közösség például arról számolt be, hogy a világjárvány óta folyamatosan érkeznek hozzájuk az új érdeklődők. A Pew Research adatai szerint az ortodox keresztények aránya az USA-ban igencsak férfiközpontú, hiszen 2007-ben 46 százalékuk volt férfi, ma már ez 64 százalékra nőtt.
A mozgalom Oroszországhoz fűződő szálai sem elhanyagolhatók. Vannak, akik Vlagyimir Putyin Oroszországát a „valódi kereszténység utolsó bástyájának“ tekintik. A Kreml külön vízumprogramot is indított azoknak a konzervatívoknak, akik nyugati liberalizmus helyett közös értékek mentén költöznének Oroszországba. A jelenséget többen az amerikai politikai kultúra változásával hozzák összefüggésbe: a trumpista világkép, a férfias rend, a hagyományokhoz való visszatérés iránti vágy sok férfit az ortodoxia felé sodor.