Az amerikai kormány szerint az elit egyetem nem működött együtt a szövetségi kormánnyal, és olyan magatartást tanúsított, amely antiszemitizmust, politikai erőszakot és a Hamász retorikáját támogatta. A Harvard szerint a döntés politikailag motivált.
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben „terroristapártoló” tevékenység miatt – írja az MTI az amerikai belbiztonsági minisztérium legújabb bejelentése után.
A legfrissebb döntés értelmében a bostoni székhelyű patinás felsőoktatási intézmény a jövőben nem vehet részt abban a szövetségi programban, amely a külföldi hallgatók és kutatók amerikai intézményekbe történő beutazását szabályozza (Student and Exchange Visitor Program). Így ez az intézkedés meggátolja, hogy az egyetem a továbbiakban diák- vagy kutatói vízummal érkező személyeket fogadjon. Sőt azok a hallgatók, akik már jelenleg is a Harvard tanulói, kénytelenek lesznek más egyetemre átjelentkezni a következő tanév során, különben elveszíthetik diákvízumukat.
A hivatalos indoklásban az is olvasható, hogy az egyetem azért néz szembe ezzel az igencsak komoly szankcióval, mert az megtagadta, hogy adatokat adjon át a külföldi diákok magatartásáról a szövetségi kormánynak. Kristi Noem miniszter közlése szerint a külföldi hallgatók toborzásának és beíratásának lehetősége nem alanyi jogon jár, hanem egyfajta előjog, amelyet csak a szabályokat betartó intézmények élvezhetnek – különösen, mivel az ilyen hallgatók révén számottevő anyagi előnyhöz is jutnak az egyetemek a magas tandíjaknak köszönhetően.

Noem azt is hozzátette, hogy a Trump-kormányzat nem fogja figyelmen kívül hagyni a Harvard felelősségét olyan súlyos ügyekben, mint az antiszemitizmus megtűrése, illetve a Kínai Kommunista Párttal való kapcsolatok fenntartása. A részletes indoklásban az is szerepel, hogy az egyetem „terroristapártoló tevékenységet folytatott”, valamint félelemkeltő légkört alakított ki zsidó hallgatói számára, többek között a Hamász politikai narratívájának közvetett támogatásával. Ezenfelül az is bírálat tárgya lett, hogy az intézmény a „sokszínűség, egyenlőség és befogadás” (DEI) nevében rendszerszintű megkülönböztetést alkalmaz.
A belbiztonsági minisztérium 72 órás határidőt szabott a Harvardnak arra, hogy adja át azokat az információkat, amelyeket a Trump-kormányzat korábban már többször is kért – ellenkező esetben érvényben marad a vízumkorlátozás. A szövetségi kormányzat korábban már mintegy 3 milliárd dollár értékben befagyasztotta az egyetemhez kapcsolódó támogatásokat – ezek főként kutatásfinanszírozásra mentek volna. A korábbi döntést részben a Harvard területén zajló, Izrael-ellenes és palesztinbarát demonstrációk váltották ki. Válaszul az egyetem jogi útra terelte az ügyet, és pert indított a kormány ellen, arra hivatkozva, hogy a forrásmegvonás jogellenes és politikailag motivált lépés.