ma 2025.5.21 13:53
Olvasási idő 1:09
Maier Péter

A kokainfüggőséget gyógyíthatja egy fejlesztés alatt álló védőoltás

ÉLETMÓD DROG EGYESÜLT KIRÁLYSÁG KÁBÍTÓSZER ORVOS

A vakcina lényege, hogy olyan antitestet termel, ami gátolja a kokain hatását, így csökkenti a fogyasztásra való motivációt.

Kokainfüggőség elleni kísérleti vakcinát fejlesztettek, ami kis mintán eddig sikeresnek bizonyult – szemlézi a New Scientist cikkét a Telex. 

Az oltást 10 főn tesztelték, akik 32 héten át kaptak havi injekciókat, és a vizsgálat végére az oltóanyagot kapott hét fő 17 százalékkal nagyobb valószínűséggel produkált negatív vizeletmintát, mint az a három alany, aki placebót kapott. A résztvevők mindegyike súlyosan kokainfüggő volt, a sóvárgás saját bevallásuk szerint 27 százalékot esett.

Hozzá kell tenni, hogy nem a hatásosság tesztelésére készült ez a kísérlet, hanem annak megállapítására, hogy a vakcina használata biztonságos-e. A válasz igen, ugyanis csak egy főnél jelentkeztek mellékhatások, és ő pont placebót kapott.

A vakcina hatására az immunrendszer olyan antitesteket termel, amik a véráramban a kokainhoz kötődnek, ezzel megakadályozzák, hogy az átjusson a vér-agy gáton, azaz eljusson az agyba, ehelyett gyorsan lebomlik. Emiatt a kokain nem fejti ki a várt hatást, tehát a kutatók reményei szerint csökken a motiváció a fogyasztására. 

Kiemelt tartalom
Budapesten is virágzik a chemsex-kultúra, ahol akár napok esnek ki a kábítószeres orgiákban Budapesten is virágzik a chemsex-kultúra, ahol akár napok esnek ki a kábítószeres orgiákban 2024.10.26 10:52

Az ugyanakkor kihívást jelent, hogy a vakcina hatására annyi antitest termelődjön, hogy az minden kokainmolekulát semlegesíteni tudjon. Egy korábbi próbálkozás épp ezen bukott el, és egy későbbi vizsgálati fázisban kiderült, hogy csak a beoltottak kétharmadánál váltott ki terápiás hatást, ami nem volt elég ahhoz, hogy az amerikai gyógyszerfelügyelet engedélyezze a további vizsgálatokat.

A most tesztelt vakcinát a New York-i Weill Cornell Orvosi Egyetem kutatói fejlesztik, és a kutatást vezető Stephen Kaminsky szerint az egyelőre dAd5GNE kódnevű oltás magasabb antitestszámot eredményez, ezt pedig új módszerrel érték el: egy, náthát okozó adenovírus fehérjéit használták adjuvánsként, tehát az oltóanyag hatását fokozó segédanyagként.

Szerinte jó az irány, és ha engedélyt kapnak további tesztekre, akkor jó esély van rá, hogy tudnak majd segíteni a kokainfüggőségben szenvedőknek. Gyakorlati szempontból az lehet hátrány, hogy havonta kell beadni, és a súlyosan függők esetében nem könnyű elérni, hogy rendszeresen megjelenjenek.