Lehet szeretni vagy nem szeretni, el kell ismerni, hogy Tom Cruise nagybetűs ikon. Friss filmjének okán végigvesszük pályája fontos állomásait, annak magaslatait, mélypontjait, és mindent, ami a két véglet közt megbújik.
Az ember, a legenda, a mítosz: Tom Cruise. A fazon, aki bárhonnan leugrik, bármilyen küldetést teljesít. Lélegzetelállító kaszkadőrmutatványainak köszönhetően Hollywood akcióhősévé vált, azonban a rajongói emlékezhetnek, hogy pályája elején drámai szerepekben hívta fel magára a figyelmet és villantotta fel különleges tehetségét.
Május 22-e óta a hazai mozik is vetítik a Mission: Impossible: A végső leszámolást, ami a közel harmincéves filmsorozat záróakkordja. Jó apropóként szolgál, hogy felelevenítsük a többszörös Golden Globe-díjas és Oscar-jelölt színész hosszú, és meglehetősen színes karrierjét, életútját.
Thomas Cruise Mapother IV 1962. július 3-án, New York-ban látta meg a napvilágot. Születési neve első blikkre pápáé vagy 19. századi uralkodóé is lehetne, de akár Elon Musk egyik csemetéje is eszünkbe juthat. Édesapja oldaláról ír származású, a Mapother a család vezetékneve. 1981-ben nevet változtatott, három évvel apja halála előtt. A hangzatos, rövid és ütős Tom Cruise eladhatóbbá tette Hollywoodban, ám sötét, személyes okok is álltak a névváltoztatás mögött.
Az a típus volt, akinél ha valami nem úgy alakul, ahogy szeretné, akkor szó szerint beléd rúg. Tanulságos életlecke volt – magához húzott, biztonságérzetet adott, azután pedig, bumm...
– nyilatkozta abuzív édesapjáról 2006-ban. Idősebb Thomas Cruise mérnök volt, munkája miatt sűrűn kellett költöznie a családnak. A fiatal Tom tinikorára egy tucat iskolát megjárt, nem meglepő tehát, hogy keresett magának egy stabil szenvedélyt, ami a filmkészítés lett. Már a gimiben is színészkedett, de az 1980-as évek elején gondolt egy nagyot, és New York-ba költözött, hogy el tudjon járni professzionális meghallgatásokra.

Kezdeti szárnybontogatások
A legendás olasz filmkészítő, Franco Zeffirelli felfigyelt az ambiciózus, céltudatos fiúra, akinek első, szerény szerepét köszönhette a Végtelen szerelemben (1981). A kisfiús arcú, sármos színész megvetette lábát hollywoodi berkekben, sorra érkeztek a projektjei: a Takarodó (1981), amiben Sean Penn-nel játszhatott együtt, illetve első főszerepe, A szerelemben vesztes (1982). Az 1983-as A kívülállók című filmben Francis Ford Coppola rendezte őt, pályája elején tehát két legendás direktorral is együttműködött. A kritikusok kevésbé, de a nézők szerették a filmet, Cruise felismerhető, foglalkoztatott színésszé vált a szakmában. Ám a java még csak most jött.
Volt valami a mosolyában, karizmájában, ami sztársorsra ítéltette. Elkezdték betalálni a főszerepek, többféle műfajban is. A Kockázatos üzlet (1983) népszerű romkom volt, a Tökéletes mozdulatok (1983) sportdráma, a Legenda (1985) Ridley Scott amúgy félresikerült űreposza. 1986-ban Martin Scorsese kezei alatt színészkedett, A pénz színében, a zseniális Paul Newmannel együtt, aki Oscar-díjban részesült alakításáért. Ezután következett az a film, ami egyetlen szempillantás alatt a globális szupersztár státuszig katapultálta Cruise-t, és amit tuti, hogy minden olvasó ismer: a Top Gun (1986).

350 millió dolláros gigabevételre tett szert a mai szemmel megmosolyogtatóan giccses, végletekig stilizált akciófilm. Az a dzseki, az aviátor-napszemüveg, a csibészes mosoly – a kissé arrogáns, de nagyszívű vadászpilóta Pete 'Maverick' Mitchell szerepében Cruise nemzetközi ikonná vált. A leading man státuszát megszilárdította, és a későbbi akciófilmes irányvonalának kezdőlöketet adott. Komoly tényezővé vált, aki ha úgy adódott, egyedül elvitt a hátán egy filmet. A jelenlegi imidzse részben a Top Gun után körvonalazódott, ám mi sem bizonyítja jobban tudatosságát és maximalizmusát, hogy utána drámai szerepek felé fordította a fejét, az akciófilmes beskatulyázás elkerülése végett.

Az ázsiója az egekben volt. Az évtized első felében Rebecca De Mornay amerikai színésznővel élt kapcsolatban, de randizott Cherrel is. Visszatérve a drámai szerepekre, az Esőember (1988) és a Született július 4-én (1989) is mérföldkő volt számára, utóbbiért első Oscar-díj-jelölését és Golden Globe-díját kapta meg. Az Esőemberre jól emlékezhetünk, Dustin Hoffmann Tom Cruise autizmus spektrumzavarral küzdő, de kivételes matematikai képességekkel és memóriával bíró édesapját alakítja a mélyen érzelmes, olykor szívszorító filmben. A Született július 4-én Ron Kovic dokudrámája, amelyben a lebénult vietnámi katonából háborúellenes aktivistává vált férfi életútját vitték vászonra. Világossá vált, hogy Cruise nemcsak az ugrabugrálásban, akciózásban mozog otthonosan, hanem ténylegesen kiváló színész.

1987-ben feleségül vette Mimi Rogers színésznőt, aki bevezette őt a Szcientológia Egyház ködös rejtelmeibe. 1990-ben elváltak, a Mint a villám (1990) forgatása során ismerkedett meg leendő második feleségével, Nicole Kidmannel. Két gyermeket fogadtak örökbe.
A 90-es években, bármihez nyúlt, arannyá vált. Egyik bombafilmje jött a másik után: az Egy becsületbeli ügy című bírósági drámában (1992) hatalmasat játszott Demi Moore és Jack Nicholson oldalán, a dark fantasy kultfilm, az Interjú a vámpírral (1994) kimozdította a komfortzónájából, de maradéktalanul helytállt Lestat szerepében, és a Jerry Maguire – A nagy hátraarc (1996) bár feel-good romkom, mégis elhozta második Oscar-jelölését és Golden Globe-díját.

Újabb két rendezőlegenda következett: feltűnt Stanley Kubrick fenomenális utolsó filmjében, a Tágra zárt szemek (1999) című erotikus thrillerben, épp Nicole Kidmannel karöltve. A kísérteties atmoszférával rendelkező mozgóképes alkotásban, ha még nem lett volna világos, ismét megbizonyosodhattak a nézők a felső polcos színészi kvalitásairól. Paul Thomas Anderson remek pszichodrámájának, a Magnóliának (1999) harmadik Oscar-jelölését és Golden Globe-díját köszönhette. De várjunk csak... valami kimaradt.
A lehetetlen küldetések embere
1996-ban becsúszott egy icipici szerep is: Ethan Hunt, a Mission: Impossible-ben. Az első részt a veterán direktor, Brian De Palma rendezte. Ekkor még talán ők sem tudták, hogy megütötték a jackpotot. Bár, ha ránéztek a pénzügyi mérlegre, sejthették: a 80 millió dolláros büdzsé 450 milliós bevételt eredményezett. Berobbantotta az egyik legismertebb, legkedveltebb filmsorozatot, amit egész nyugodtan lehet a James Bond-, sőt akár Marvel- vagy Star Wars-filmekhez is hasonlítani, globális vonzerejük tükrében. A széria Cruise-t végérvényesen a bolygó legfelkapottabb sztárjai közé repítette.

A második etap 2000-ben érkezett, John Woo rendezésében. A leggyengébb felvonásnak bizonyult, a forgatókönyv gyenge volt, túlságosan stilizáltra sikeredett a giccses slow motion-jelenetekkel. A kritikusok kémthriller helyett szappanopera-élményhez hasonlították. A Mission: Impossible III (2006) visszatért az alapokhoz, J.J. Abrams elmélyítette Hunt karakterét, feszesebb akciójelenetekkel operált, ami patent filmet eredményezett. A Fantom protokolltól kezdve (2011) a franchise – innentől Christopher McQuarrie rendezésében – rálelt identitására. A kegyetlenül látványos Burdzs Kalifa-jelenet merőben meghatározta a későbbi epizódok tónusát.
A Titkos nemzet (2015) szintén megugrotta a sorozat által felállított magas lécet. Jól mutatja a színész mániákus elhivatottságát, hogy kizárólag egy jelenet kedvéért, 6,5 percig visszatartotta a lélegzetét. A Fallout (2018) még egy fokkal emelte a tétet, és fantasztikus rész lett – a legjobb akciófilmek toplistáján is joggal juthat szóhoz. Cruise arról is híres, hogy a legveszélyesebb kaszkadőrmutatványokat is saját maga hajtja végre. Nagy visszhangot keltett az interneten a Fallout forgatása során készült felvétel, amelyen egy hajmeresztő ugrás közben eltörte a bokáját.

Az orvosok kilenc hónapos felépülési időt jósoltak neki, ő azonban intenzív rehabilitációba kezdett, és mindössze hat héttel később már ismét forgatott vele a stáb. Kemény fazon. A Leszámolás – Első rész (2023) bár nem ért fel közvetlen elődje színvonalához, több mint korrekt volt. Az emlékezetes, hegyoldalról „lebicózós” szekvencia zsánertörténeti pillanat. A komplett stáb lélegzet-visszafojtva várta, hogy kinyíljon az ejtőernyője.
A Mission: Impossible-filmek világhírnevet és bitang erős imidzset hoztak Tom Cruise-nak a konyhára, és az évek során eggyé váltak a színész személyazonosságával. Átszellemült a karakterébe, egyre nagyobb kihívások elé állította magát, és profi üzleti érzékkel vonzotta be nézők millióit. Nem csupán játszott ezekben a filmekben, birtokolta őket. Ethan Hunt a már említett James Bondhoz hasonlítható karakter, melynek státusza Cruise kitartásának, megszállottságának köszönhető. Miközben sorra learatta a szakma babérjait, a magánélete viszont viharosnak volt mondható.
„A szerelemben vesztes” Tom és a szcientológiai hajóút története
2001-ben vált el Nicole Kidmantől. A színésznő ekkor három hónapos terhes volt, de később elvetélt. 2001-től 2004-ig a spanyol származású, neves színésznővel, Penelopé Cruzzal járt együtt. Katie Holmes tűnt a legnagyobb szerelmének, 2006-ban keltek egybe a színésznővel, és még ugyanebben az évben megszületett közös lányuk, Suri. A kezdetben látszólag boldogságban fürdőző pár sztorija azonban évről évre különösebb volt.
Az elhíresült, bizarr Oprah-pillanatot pedig nehéz megmagyarázni. Felugrott a fotelre az interjú során, amelyben ország-világ előtt vallott új szerelméről. Finoman szólva is, kimerítette a krindzs fogalmát, ráadásul kevéssé látszott autentikusnak.
Ahhoz, hogy megértsük Holmes és Cruise szakításának okát, fejest kell ugranunk a Szcientológia Egyház groteszk világába, ami még az 1980-as évek végén beszippantotta. David Miscavige vezető közeli barátjává, és en bloc a vallás globális PR-arcává vált. Ez az a tényező, ami bizonyos esetekben elmosta a népszerűsége és a hírhedtsége közti határvonalat. Állítása szerint a szcientológiának köszönheti, hogy leküzdötte diszlexiáját – amely zavart egyébként nem ismeri el valódiként a szcientológia, csakúgy, mint az ADHD-t vagy a mentális betegségeket. Szerintük ezek fejben dőlnek el, nem neurológiai zavarok okozzák. Cruise rendre felszólalt az antidepresszánsok és a pszichiátriai kezelések ellen is, jelentős konfliktusa volt ez ügyben Brooke Shieldsszel.
Rengetegen kritizálták amiatt, hogy mélyen csendben volt, amikor vallási közösségéhez köthető embereket kiskorúak bántalmazásával, szexuális zaklatásával vádoltak meg. Tagadhatatlan, hogy egyeseket kiráz a hideg Tom Cruise-tól, amit főként egyházi hovatartozásának köszönhet – tegyük hozzá, gyakran nem is feltétlenül vallásként, hanem szektaként szoktak hivatkozni a szcientológiára.
Visszatérve Katie Holmeshoz, lányuk születése után a pár teljesen lekerült a radarról, hosszú hónapokig semmilyen információ vagy fotó nem látott napvilágot róluk. Még 2006-ban összeházasodtak Olaszországban, a szertartás hemzsegett a szcientológiai szimbólumoktól. Holmes viselkedése az elkövetkezendő években egyre aggasztóbbá vált. Úgy tűnt, hogy befolyásolják, kontrollálják őt. Életteli személyisége megváltozott, gyanúsan csendessé, visszafogottá vált. A hírek szerint Cruise elküldte volna Surit az egyház háttérintézményének számító Sea Org szcientológiai hajójára, ami az a bizonyos vörös vonal átlépése volt Holmes számára.

Nem meglepő módon, 2012-ben elvált Cruise-tól, méghozzá titokban, hogy megóvja gyermekét. New Yorkba költözött lányával, szakított a szcientológiával, és visszatért katolikus hitéhez. A mára 19 éves lány a hírek szerint 2013 óta nem beszélt apjával, aminek egyik oka az lehet, hogy a Szcientológia Egyház tiltja a kapcsolatot azokkal a személyekkel, akik elhagyják a vallást. A két Nicole Kidmannel örökbe fogadott gyermek közül Isabella hithű szcientológus, de Connor a jelek szerint kevésbé aktív, és nincs szoros viszonya édesapjával.
A vallási szerepvállalása erősen befolyásolja a szerelmi életét. Az évek során különösen ügyelt arra, hogy magánéletét titokban tartsa. Pletykákat lehetett hallani arról, hogy Ana de Armasszal és Hayley Atwell-lel is randizott, de ezeket nem erősítették meg. Az utolsó publikus barátnője az orosz katonai rendőrség vezetőjének lánya, Elsina Khayrova volt 2023 környékén.
Még, még, még. Ennyi nem elég!
A Tágra zárt szemek után és a Mission: Impossible-filmek közepette sem lógatta a lábát. A 2001-es Vanília égboltot a kritikusok nem kedvelték, de a közönség csípte. A Steven Spielberg által rendezett cyberthriller, a Különvélemény hazai pálya volt neki, és az egyik legjobb filmje lett. Az utolsó szamurájban (2003) a kosztümös drámák világába is belekóstolt, ami után kicsi, de annál emlékezetesebb szerephez jutott Ben Stiller kultfilmmé vált szatírájában, a Trópusi viharban (2008).
Említésre méltó még a Valkűr (2008) című, közepesen jól sikerült politikai thriller mellett a Jack Reacher (2012) is. A gyilkossági nyomozó karakterét nyugodtan lehet Ethan Hunt B-verziójának is nevezni. 2016-ban folytatást is kapott. A 2010-es évektől szinte kizárólag akciószerepekben látni, ez végre valahára megtörni látszik, hiszen a jövőre érkező Alejandro González Iñárritu-filmben (A visszatérő, Birdman, 21 gramm, Bábel című filmekről közismert rendező) is fel fog tűnni. 2022-ben, a Covid-időszak után egy személyben húzta ki a moziipart a pénzügyi csávából, méghozzá a Top Gun: Maverickkel. A folytatás lenyűgöző lett, fényévekkel felülmúlta elődjét, és az öt jelöléséből haza is vitt egy Oscar-díjat, a legjobb hang kategóriájában. Legújabb dobása a már említett Mission Impossible-finálé, ami jelenleg is dübörög a mozikban.
Tom Cruise fogalom, hollywoodi színészikon, a médium egyik nagymestere, úttörője. Megosztó magánéleti ügyletei tükrében jogosan húzható fel a szemöldökünk, ám ha kizárólag a szakmai pályafutását vizsgáljuk, méltó az elismerésünkre, a képzeletbeli kalapunk megemelésére. Bár portrénk véget ért, nagyon úgy tűnik, hogy a 62 éves színész karrierje a végtelenbe és tovább is robog, hiszen a rajongói legalább öt új projektben láthatják majd a nagyvásznon 2026-ban.