ma 2025.5.17 18:25
Olvasási idő 3:06
Krajnyák Petra

Programajánló Magyarország egyetlen független, közösségi alapú kortárs művészeti biennáléjára

KULTÚRA BUDAPEST

Az OFF-Biennále Budapest fő témája a „biztonság”, és a kurátori csapat arra keresi a választ, hogyan torzul el ez a fogalom a közbeszédben.

Idén lett tíz éves az OFF-Biennále, az alulról szerveződő, együttműködésre épülő kortárs
művészeti kezdeményezés és független platform. Az OFF célja, hogy változatos tevékenységein keresztül erősítse a hazai független művészeti szcénát, és hozzájáruljon a társadalmi, politikai és környezeti kérdésekről szóló nyilvános diskurzushoz. Mindezt azzal a szándékkal, hogy a demokrácia kultúráját a művészet eszközeivel erősítse. Az 5. jubileumi kiadást 2025. május 8. és június 15. között rendezik meg Budapest különböző helyszínein, de különféle partnerségek révén több európai városban – Bécsben, Amszterdamban, Oldenburgban és Limerickben – is lesznek OFF-események 

Az idei OFF-Biennále fő témája a „biztonság”, és ennek szellemében a kurátori csapat arra keresi a választ, hogyan torzul el ez a fogalom a közbeszédben, milyen hatással van a migrációra, a klímaválságra vagy a társadalmi egyenlőtlenségekre. Kinek jelent a biztonság valódi védelmet, és kinek válik fenyegetéssé? A programok vizuálisan, testileg vagy közösségi módon közelítik meg a témát, ezek közül válogattunk össze nektek néhány különlegességet.

Forrás School of Disobedience/OFF-Biennále Budapest 2025

Kovai Fruzsi: Az átalakulás fiziológiája – kiállítás és performansz

Testi folyamatokat, tabukat, női testet és képzeletet kapcsol össze performatív installációjában Kovai Fruzsi. A kiállítás a School of Disobedience keretében valósul meg. A performansz érzékenyen reflektál a test változásaira, szexualitásra, szorongásra és felszabadulásra egyaránt.

Időpont: 2025.05.16-18. 18:00
Helyszín: 1111 Galéria, Kende u. 1.

Kurátori tárlatvezetés – Ezek a falak nem minket védenek 

Páldi Lívia és Székely Katalin kurátorokkal, valamint Trapp Dominika művésszel betekintést nyerhetünk a biztonságot vizsgáló kiállításba, ahol a fizikai és társadalmi falak metaforája elevenedik meg. A nemzetközi művészek (mint Kader Attia, Zanele Muholi, Anna Daučíková) munkái a bináris világképeket, a patriarchális korlátokat és a politikai ideológiákat kérdőjelezik meg. A tárlatvezetés során a kurátorok bemutatják, hogyan párbeszédbe lépnek az eltérő kulturális hátterű művek.

Időpont: 2025.05.18. 11:00
Helyszín: Merlin

Apavadász – Örkény X OFF felolvasószínház

Szilágyi Eszter Anna kortárs drámáját Gálhidy Sára rendezésében hallhatjuk felolvasószínházi formában. A darab a hiányról, a vágyakozásról, a családi dinamikákról szól – gyermekhangon, mégis felnőtteknek. Különösen ajánlott azoknak, akiket érdekel az alternatív színház és a mai magyar drámaírás.

Időpont: 2025.05.18. 16:00
Helyszín: Merlin

SVUNG workshop – Hogyan inspirálódjunk egy térből?

A SVUNG mozgásalapú kutatócsoport művészeti és testérzékelési workshopja. A résztvevők a térrel való kapcsolatuk újragondolásán dolgoznak, rajzzal, mozgással és tapintással. A workshop különleges városi térélményt kínál.

Időpont: 2025.05.20. 17:00
Helyszín: Kálvária tér

Remport Ádám (TASZ) – Jogi tárlatvezetés Biztonsági Határok kiállítás

Remport Ádám, a TASZ jogásza vezeti ezt a különleges tárlatvezetést, a Biennale Warszawa Foundation (_BW_Lab) csapata által összeállított kiállításon, amely a megfigyelés, az adatbiztonság és a személyes szabadság kérdéseit járja körül. A technológiai műveket bemutató program különösen izgalmas lehet újságíróknak, aktivistáknak és jogi szakembereknek.

Időpont: 2025.05.23. 18:00
Helyszín: Margit körút 5/A

Bede Kincső tárlatvezetése a Pista művészete c. kiállításon

Bede Kincső személyes és generációs traumákat feltáró installációját mutatja be saját vezetésével. A Pista művészete (2015–2023) a nagyszülei kapcsolatát boncolgatva keveri a dokumentumot és a fikciót: fotókon, archív anyagokon és Pista faszobrain keresztül elevenít meg egy családi történetet. A művész elgondolkodik a fotó szerepéről is – vajon védőpajzs vagy őszinte közvetítő?

Időpont: 2025.05.23. 17:30
Helyszín: Milestone Intézet

Horváth Gideon – Artist talk: A legveszélyesebb ember

Horváth Gideon bemutatja az OFF-Biennálé „ezek a falak nem minket védenek” kiállításához kapcsolódó legújabb projektjét – és a a magyar LMBTQ+ közösség elnyomását.. A művész a Ki a legveszélyesebb ember? kérdés nyomán Budapest peremére szorult szexuális kisebbségek mikrotörténeteit eleveníti meg interjúkon és szobrokon keresztül. A beszélgetés betekintést nyújt a kutatási folyamatba és a rendszerszintű elnyomás láthatóvá tételének művészi módszereibe.

Időpont: 2025.05.24. 15:00
Helyszín: Merlin 

Önvédelmi workshop nőknek – Dr. Nógrádi Nóra

Interaktív beszélgetés és gyakorlás arról, hogyan reagáljunk veszélyhelyzetekre, és hogyan érezzük magunkat biztonságban a saját testünkben.

Időpont: 2025.05.24. 16:00
Helyszín: Merlin 

Az élet nyomai kiállítás – kurátori tárlatvezetés Székely Katalinnal, az OFF kurátorcsapatának vezetőjével

A kiállítás azt a hatalmi játszmát tárja fel, ami meghatározza, ki számít "kívülállónak" egy területen - akár emberek, akár veszélyeztetett fajok esetében. Művészek (Forensic Architecture, Hanna Rullmann) éles ellentéteket mutatnak meg: orchideavédelem vs. menekültek elutasítása.

Időpont: 2025. május 24. 19:00-21:00
Helyszín: CEU Nyitott Galéria (Nádor u. 11.)

Sanghaj utca – három sétamű a Józsefvárosi piacon - megnyitó

A Kulturális sétaprogram a Józsefvárosi Piacot (Kínai Piac) járja körbe, ahol bevándorlók által vezetett "fordított terek" teszik kérdőivé: ki az idegen, és ki talál itt otthont?

Három önálló séta során felfedezhetjük, hogyan alakítják a diaszpórák saját világukat a kirekesztés ellenében, miközben a piac különleges hangulata a nézőt is kívülállóvá teszi. Az interaktív élmény a biztonság, a hovatartozás és az idegenség univerzális kérdéseit boncolgatja – mindezt a város legszürreálisabb zugában. 

Időpont: 2025.05.25. 14:00
Helyszín: Kínai Piac, Józsefváros

Látod a fától az erdőt? – vitaszínház az ember-természet kapcsolatról

A Freeszfe Egyesület és a Közszín Kollektíva interaktív vitaszínházi estjén Az élet nyomai kiállítás ihlette beszélgetésben boncolgatják. Hol van helyünk a természetben? Kinek a felelőssége a jövő? Rövid színházi jelenetek és moderált párbeszéd keretében oszthatod meg véleményed, vagy hallgathatsz másokét.

Időpont: 2025. május 24. 19:00-21:00
Helyszín: CEU Nyitott Galéria (Nádor u. 11.)