ma 2025.5.9 14:14
Olvasási idő 1:21
Bence Loksa

Zenét hallgatsz meló közben? Inkább ne tedd - elmondjuk, miért

Zenét hallgatsz meló közben? Inkább ne tedd - elmondjuk, miért
Forrás Getty
TECH-TUDOMÁNY KUTATÁS MUNKA ZENE

Az Ohio State University kutatása szerint sokkal kevésbé vagyunk hatékonyak olyankor, ha nem a megfelelő zene szól.

Sok munkahelyen szól zene a háttérben, ami elsőre kellemesnek tűnhet, de egy amerikai kutatás szerint a nem megfelelően megválasztott háttérzene negatívan befolyásolhatja az alkalmazottak teljesítményét és jólétét, ami hosszú távon a vállalat eredményeire is hatással lehet.

Az Ohio Állami Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, hogyan hat a mindennapi háttérzene a dolgozókra. Az Egyesült Államokban körülbelül 13,5 millió ember dolgozik olyan környezetben, ahol rendszeresen szól zene, ám az, hogy milyen zene szól, inkább a vásárlók ízléséhez igazodik, nem pedig a munkavállalók igényeihez. Ez a megközelítés viszont problémás lehet, mivel a zene hangereje, tempója, összetettsége és érzelmi intenzitása jelentős hatással lehet a munkavégzésre.

A kutatók két különböző vizsgálatot végeztek. Az elsőben 166 teljes munkaidős dolgozó vett részt, akik online módon hallgattak meg két különböző lejátszási listát kreativitási feladatok végzése közben. Az egyik lista vidám, közepesen összetett popzenéket tartalmazott, míg a másik lassabb, komorabb dallamokat alacsonyabb hangerőn. A résztvevők ezt követően értékelték, hogy a zene mennyire felelt meg az igényeiknek. Az eredmények azt mutatták, hogy ha a zene jellemzői nem passzoltak a dolgozók preferenciáihoz, az negatívan befolyásolta a teljesítményüket és a hangulatukat.

A második kísérlet során 68 olyan munkavállalót kérdeztek meg, akik napi szinten háttérzenével dolgoznak. Három héten keresztül naponta három e-mailes kérdőívet töltöttek ki, amelyekben zenei preferenciáikról, hangulatukról és kognitív kimerültségükről számoltak be. Az eredmények itt is megerősítették az első kísérlet megállapításait, sőt, új részleteket is feltártak: azok a dolgozók, akik számára a hallgatott zene nem volt megfelelő, hajlamosabbak voltak a vállalat számára káros cselekedetekre, például lassabban dolgoztak, negatív megjegyzéseket tettek a munkahelyükről vagy akár irodaszereket is eltulajdonítottak. Emellett kevésbé voltak hajlandók a kollégáik segítésére.

A kutatók szerint a munkáltatóknak érdemes olyan környezetet teremteniük, ahol a dolgozók elvonulhatnak a zene elől, például csendes helyek kialakításával, vagy akár intelligens, zajszűrős fülhallgatók biztosításával. Emellett érdemes lehet lehetőséget biztosítani arra is, hogy a munkavállalók saját kedvenc zenéiket hallgathassák, ami növelheti az elégedettségüket és a produktivitásukat.

Kathleen Keeler, a tanulmány társszerzője és az Ohio Állami Egyetem adjunktusa szerint a munkaadóknak egyensúlyt kell találniuk az ügyfelek és az alkalmazottak igényei között, hogy hosszú távon mindkét csoport elégedett legyen.