2025.4.30 11:05
Olvasási idő 0:52
Szécsi Krisztián

Egy új törvény miatt többé már nem mászhatná meg akárki a Mount Everestet

UTAZÁS HEGYMÁSZÁS MOUNT EVEREST TURIZMUS

Az új szabályozás értelmében már csak az mászhatná meg a világ legnagyobb hegyét, aki eleget tesz a nepáli kormány előírásainak.

Egy új törvénytervezet szerint Nepál csak azoknak a hegymászóknak adná ki az Everest-engedélyt, akik már korábban megmászták a himalájai ország valamelyik 7000 méternél magasabb hegyét. A javaslat célja az Everest turisztikai túlzsúfoltságának csökkentése, a hegyre vezető túra biztonságosabbá tétele és a lejtőkön felhalmozódott szeméttömegek csökkentése – írja a CNN.

A nepáli kormányt az elmúlt időszakban több kritika is érte, amiért túl sok hegymászónak, köztük tapasztalatlanoknak is engedélyezi a 8849 méteres csúcs megmászását. Az ország egyébként gazdaságilag nagymértékben függ a turisztikai hegymászástól és a túrázástól. Ám az, hogy eddig gyakorlatilag bárkit felengedtek a Mount Everestre, gyakran hosszú hegymászósorokhoz vezetett a Halálzónaként ismert csúcs alatti területen, ahol nincs elegendő természetes oxigén a túléléshez.

A hegyen bekövetkezett halálesetekért elsődlegesen a túlzsúfoltságot okolják. 2023-ban legalább tizenkettő hegymászó halt meg, és további öt tűnt el az Everest lejtőin – abban az évben Nepál 478 engedélyt adott ki –, tavaly pedig nyolc hegymászó vesztette életét hegymászás közben. A törvényjavaslat értelmében az Everest-mászáshoz csak azután adnának ki engedélyt, ha egy adott hegymászó igazolni tudja, hogy már megmászott egy legalább 7000 méteres nepáli csúcsot. Továbbá a serpáknak is kötelezően nepáli állampolgárnak kell lenniük.

Nepál területén több mint 400 hegycsúcs emelkedik, közülük 74 magassága meghaladja a hétezer métert. 2024-ben a hatóságok és expedíciós csapatok összesen tizenegy tonnányi hulladékot, valamint négy holttestet szállítottak le a Mount Everestről és két további himalájai csúcsról.