ma 2025.5.4 9:17
Olvasási idő 6:04
Kazár Zalán Kristóf

Így vált a bukásra ítélt Star Warsból világméretű popkulturális ikon

Így vált a bukásra ítélt Star Warsból világméretű popkulturális ikon
Forrás Star Wars/ Disney
FILMEK + SOROZATOK STAR WARS

A nemzetközi Star Wars-nap apropóján felidézzük, hogyan is vált a különös, már-már abszurd, ámde hihetetlenül ambíciózus ötletből világméretű, multimédiás franchise.

May the Fourth be with you – szól angolul, ami a May the Force be with you, vagyis Az erő legyen veled ikonikus, a Csillagok háborúja-filmekben rendre elhangzó jelmondatot alakítja szójátékká; így született meg a május 4-ei nemzetközi Star Wars-nap.

Bizony, nehéz elképzelni az életet Star Wars nélkül. A monumentális űreposz mitológiája az évtizedek során mélyen beleivódott a popkulturális immunrendszerünkbe, a rajongás a 80-as, 90-es, 2000-es években egyeseknél – magamat is ide sorolom – a vallási fanatizmus szintjeit súrolta. Képregények, animációs és élőszereplős filmek, videójátékok, könyvek... Volt minden, mint a búcsúban, mi pedig felzabáltuk, mintha nem lenne holnap.

De ez nem volt mindig így. Réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban, cirka 50 évvel ezelőtt egy bitangmód makacs, ám szemtelenül tehetséges, George Lucas nevű amerikai srác érdeklődni kezdett a filmek iránt. Ahogy szokták mondani: a többi már történelem.

Egy új remény a filmvilágnak

A csupán 23 éves George 1967-ben diplomázott az egyik legszínvonalasabb művészeti intézményben, a Los Angeles-i USC School of Cinematic Arts filmsuliban. Kezdetben a fényképezés érdekelte, de hamar a vágás, történetmesélés felé fordult a figyelme. Ekkoriban rövidfilmeket készített, a legmeghatározóbb a teljesen szokványos címmel ellátott Electronic Labirynth THX 1138 4EB volt, melynek ötletén alapult az első, 1971-es nagyfilmje, a THX 1138 (1971), amiben Robert Duvall és Donald Pleasence is feltűnt. 

Kiemelt tartalom
REFRESHER-KVÍZ: Te mennyire ismered a Csillagok háborúja univerzumát? REFRESHER-KVÍZ: Te mennyire ismered a Csillagok háborúja univerzumát? 2024.9.8 9:29

Hogyan lehetséges ez? Hát úgy, hogy a felettébb egyedi atmoszférával, vizualitással felruházott Electronic Labirynth nemzetközi vizsgafilmdíjat nyert, így elkezdtek kinyílni Hollywood mágikus ajtajai Lucas előtt. Francis Ford Coppolát lenyűgözte a film, felkarolta Lucast, és az American Zoetrope nevű filmgyártó cégével együtt segített neki nagyvászonra vinni a THX 1138-at. Két évvel később elkészült a mára kultfilmként számon tartott American Graffiti (1973), olyan nevek közreműködésével, mint Richard Dreyfuss, Ron Howard, és az ekkor még részmunkaidőben asztalosként melózó Harrison Ford. 5 Oscarra jelölték az alkotást, ami feljogosította a filmest, hogy megvalósítsa a következő kísérleti művét, az akkor még furcsán csengő Csillagok háborúját.

Lucas már akkor is jól ismert volt függetlenségi törekvéseiről. Nem szívlelte a nagy stúdiókat, a korporációs mechanizmust, mely attitűdje egész pályafutása során elkísérte. A saját cége, a Lucasfilm égisze alatt készült az első Star Wars-film, a 20th Century Fox forgalmazásában. A marketinget a Fox intézte, 9,5 millió dollárt pakoltak a filmbe, de a sztori és a megvalósítás 100%-ban George kezében volt. 

A fiatal George Lucas, Mark Hamill társaságában.
A fiatal George Lucas, Mark Hamill társaságában. Forrás Star Wars/ Disney

Már az 1970-es évek évek elején megfogant az ötlet a fejében. Rajongója volt a Flash Gordon című, epizódikus sci-fi sorozatnak – onnan jött az expozíciós nyitószöveg ötlete – Akira Kurosawa szamuráj-filmjeinek, illetve a Hero's Journey-t, vagyis a főhősi történetívre vonatkozó Joseph Campbell-féle tudásanyagot is előszeretettel tanulmányozta, ami hűen visszaköszön Luke Skywalker hibátlan karakterépítésében. 

Kiemelt tartalom
Véget ért a Star Wars: kritika Az akolitusról, amelyben a merészség felett az unalom győz Véget ért a Star Wars: kritika Az akolitusról, amelyben a merészség felett az unalom győz 2024.7.18 11:53

1973-74 környékén elmélyült a Csillagok háborúja univerzumának felépítésében, akkor még Luke Starkiller főszereplésével. Később túl agresszívnek találta a vezetéknevet, így vált Skywalker belőle. 1975-re megszületett a forgatókönyv, amelyben szerepelt már a legendás messzi-messzi galaxis, a Jedik, a Lázadók, és a Birodalom is. A struktúráját, egyes szekvenciáit korabeli második világháborús dokumentumfilmek, de még westernek is inspirálták. Lucas tanulmányozta kedvenc alkotóit, több helyről is ihletet merített, majd a sajátos ecsetvonásaival megspékelve valami igazán egyedit, maradandót festett a nagyvászonra.

Az 1968-as Stanley Kubrick-klasszikus, a 2001: Űrodüsszeia is hatással volt rá, csakúgy, mint a Majmok bolygója (1968), a Metropolis (1922) és a Solaris (1972), de egyiket sem nevezhetjük igazán hasonlónak a Star Warshoz. A kísérleti jellegű, de ambíciózus szkript már adott volt, az eladhatóság szemszögéből azonban valamire, pontosabban valakire még szükség volt.

Alec Guinness és George Lucas a Star Wars forgatásán.
Csodálatos pillanatkép - Alec Guinness és George Lucas az 1977-es Star Wars-film forgatásán. Forrás hollywood reporter

A Shakespeare-i színészlegenda és a beszélő kutya története

Han Solónak az Amerikai Graffiti során megismert Harrison Fordot szánta, Mark Hamill castingja Luke szerepében – mely karakterben önmagát is látta Lucas –, illetve Carrie Fisher Leiaként egyértelműnek bizonyultak, kellett azonban egy komoly színész is, hogy a közönség nyitottabb legyen az igencsak szokatlan premisszára. Így került képbe a széleskörben elismert, számos Shakespeare-darabban nagyot alakító, Oscar-díjas színész, Alec Guinness. Híresen közömbös volt a projektet illetően, barátainak szánt leveleiben egyenesen tündérmese-szemétnek nevezte.

Kiemelt tartalom
5 örökségfolytatás, amit akkor is megéri megnézni, ha nem vagy az eredeti filmek rajongója 5 örökségfolytatás, amit akkor is megéri megnézni, ha nem vagy az eredeti filmek rajongója 2024.4.17 18:31

Sutának érezte a dialógokat, abszurdnak a két lábon járó, beszélő kutyát (szegény Chewbacca), és a történetért sem rajongott. Ennek ellenére vérprofi volt, bebiflázta a szerepét, mélységgel töltötte meg, és Lucasszal is jó kapcsolatot ápolt. Meglepte a mindent elsöprő siker, nem volt ínyére, hogy a Star Wars-filmek kvázi leuralták az életművét, de tisztelettel, becsülettel lenyomta a trilógiát.

„A fizetésemtől eltekintve, megbántam a szereplésem. Idővel megkedveltem a filmeket, de nem tartom őket színészi teljesítménynek. A párbeszédek siralmasak voltak, és csak kis mértékben lehetett javítani rajtuk” 

– nyilatkozta Alec Guinness a film kapcsán. 

Az 1977-es premiert megelőzően négy évig forgattak, Tunéziában, Kaliforniában, és az angliai stúdióban. 1981-ig Csillagok háborújaként futott a film, a folytatások tükrében keresztelték át Star Wars IV. rész – Egy új reményre.

star wars csillagok haboruja
A legendás trió: Luke, Leia és Han. Forrás Star Wars: Episode IV - A New Hope

A májusi debütálást követően az első héten 3 millió dolláros bevételre tett szert, mely a nyár végére már 100 millióra rúgott. Volt olyan amerikai mozi, ahol 75 héten át műsorra tűzték. A szó szoros értelmében blockbuster lett belőle - kígyózó sorok álltak a mozik bejáratánál, mindenki látni akarta a semmihez sem hasonlítható Csillagok háborúját, a jó és rossz, a Lázadók és a Birodalom gigászi csörtéjét.

Kiemelt tartalom
Pedro Pascal, a politikai menekült család sarja, aki majdnem felhagyott hivatásával – 7 izgalmas sztori a színész életéből Pedro Pascal, a politikai menekült család sarja, aki majdnem felhagyott hivatásával – 7 izgalmas sztori a színész életéből 2023.4.25 14:58

És lám-lám, közel 50 évvel később is rezonál a nagyérdeművel az örökérvényű történet – a Disney égisze alatt sorra érkeznek az újabb Star Wars-tartalmak, 2026-ban pedig a nagyvásznakra is visszatér a soha véget nem érő űreposz.

De vajon mi állt a gigasiker hátterében?

Nehéz egyetlen okot megnevezni, több kulcsfontosságú aspektus együttes érvényesüléséről van szó. Először is, soha nem látott látványvilággal bírt, köszönhetően a lenyűgöző maketteknek és a fényképezésnek. A karakterdizájn forradalmi, eszünkbe juthat C-3PO, R2D2, Chewbacca vagy Darth Vader – a főgonosz csupán 12 perc erejéig szerepelt az első filmben, az emlékezetes mondatai, jelmeze, és a karakterét körülszövő misztérium azonban mindenkit levett a lábáról.

Star Wars
Brutális tömegek álltak sorba, hogy megnézzék nagyvásznon a Csillagok háborúját. Forrás starwars.com

Tény és való, hogy nem shakespeare-i színvonalú a dialóg, de kontúrozott, egyedi jellemvonásokkal bíró, maradandó figurákat írt Lucas. Egyszerűek, de nagyszerűek, gondoljunk csak Han Solo csattanós egymondatosaira, Leia erős, öntörvényű jellemére, vagy a kissé ügyetlen, de szerethető, és egyébként 10/10-es karakterúttal rendelkező Luke Skywalkerre. A Star Wars tökéletesen keverte a szappanoperát a sci-fivel, a jó és rossz monumentális harcát családi tragédiával, ezáltal a legszélesebb rétegekre lőtt. A Birodalom, melyet a náci párt inspirált, örök érvényű politikai színezetet adott: bemutatta egy zsarnok, totalitárius rezsim gyengeségeit, elkerülhetetlen bukását. Néhány évtizeddel később, az előzménytrilógia még inkább kidomborította a társadalomkritikai aspektust.

Kiemelt tartalom
Ámulatba ejtette a Star Wars-rajongókat a magyar mandalóri két évig készülő jelmeze Ámulatba ejtette a Star Wars-rajongókat a magyar mandalóri két évig készülő jelmeze 2023.3.2 11:55

Luke és Anakin fordulatokkal megspékelt, csavaros dinamikája akkora érzelmi töltettel ruházta fel a sztorit, aminek kevesen tudtak ellenállni. A mitológiai, vallási alaphang is fontos – a szerzetes jellegű Jedikkel, az Erő különleges mítoszával, megsüvegelendő tanításaival, életleckéivel az elengedésről, halálról, illetve a jóról és rosszról, fényről és sötétségről. És persze, a fénykard, aminél valljuk be, kevés vagányabb fegyver létezik Kezeket fel, aki műanyag palackokkal élet-halál harcot vívott az oviban és a tanórák közti szünetekben!

John Williams felejthetetlen filmzenéjéről se feledkezzünk meg, melynek dallamait még az is ismeri, aki nem tudja, eszik-e vagy isszák a Star Warst. A filmben elhangzó, álmunkból felkeltve is könnyen felidézhető mondatok pedig az emberiség kollektív tudatának szerves részévé váltak. 

„Tedd, vagy ne tedd, de ne próbáld!”
„Az erő legyen veled!”
„Egy jó lézerstukkerrel többre mész, öcsi, mint ezzel a spádéval és az egész humbuggal.”
„Jóságos tervezőm!”
„Nem ezek a droidok, amiket keresnek.”

És még napestig sorolhatnánk. Ráadásként Han és Leia párosával átélhető, szép lassan bimbózó szerelmi szálat is kaptunk. Minden adott volt, hogy kicsiket és nagyokat, vígjátékra vagy komolyabb filmre vágyókat is berántson a sztori. Ezek mind-mind pöpec táptalajt nyújtottak egy gigantikus univerzum felépítéséhez, a későbbi folytatásokhoz.

Lucas egyébként bukásra számított, főleg a korai vetítések okán, melyek alkalmával kicsit sem nyűgözte le a nézőket a filmje. Ennek ellenére a Star Wars atombombaként robbant, nagybetűs popkulturális fenoménná vált, és nem mellesleg 6 Oscar-díjat zsákolt be (jelmez, díszlet, hang, vágás, vizuális effektek, zene).

Kiemelt tartalom
Mutatunk 5+1 okot, hogy miért kezdd el nézni A Mandalórit, még akkor is, ha nem vagy Star Wars-fan Mutatunk 5+1 okot, hogy miért kezdd el nézni A Mandalórit, még akkor is, ha nem vagy Star Wars-fan 2023.2.24 17:11

A folytatások – az 1980-as A Birodalom visszavág és az 1983-as A Jedi visszatér is – hasonló sikert arattak, az előzménytrilógiáról azonban ez már kevésbé mondható el. Megosztotta a közvéleményt, kritizálták gyermeteg karakterépítése, dramaturgiája, lapos párbeszédei miatt. Lucast megviselte a fogadtatás, csalódása végül odáig vezetett, hogy 2012-ben eladta a Disney-nek a Star-Wars brandet és annak teljes körű jogait. Azt a bizonyos napot rajongók egész garmadája átkozza, hiszen a varázs azóta elillant, a szórakoztatóipari vállalat pedig évről évre, futószalagszerűen önti ki magából a középszerűbbnél középszerűbb Csillagok háborúja-projekteket. 

Különös ellentétpár a lent látható két úriember; Bob Iger a multinacionális attitűdöt képviseli, a stabil, kiszámítható bevételt szem előtt tartva, míg Lucast a kísérleti projektek, a hazardírozás, a filmtechnológia folyamatos megújítása vezérelte. Nem csak a közönségnél talált be a Star Wars, alapjaiban rengette meg a filmipart is. Megváltoztatta Hollywoodot és azt, ahogy a mozgóképre tekintünk, mind történetalkotási, mind technikai, innovációs szempontból. Igerék első nagy házi feladata az átvétel után a folytatástrilógia levezénylése volt, ami finoman fogalmazva sem sikerült úgy, ahogy eltervezték. A középső epizód, a 2017-es Az utolsó Jedik brutálisan megosztotta a fanokat, a Disney azóta is próbálkozik, hogy visszaszerezze a lendületet és a rajongók bizalmát, több-kevesebb sikerrel.

George Lucas, bob iger, disney
Történelmi jelentőségű fotó - Bob Iger Disney CEO és Lucas aláírják a papírokat. Utóbbi arckifejezése árulkodó. Forrás Disney

Az átfogó irány és előre felvázolt ívet nélkülöző sequelek összességében bukásként könyvelhetők el. Az is szembetűnő, hogy a Star Wars név elinflálódott, a nézők egyre kevésbé nyitottak az új tartalmakra. Meglátjuk, átbillenthető-e a helyzet, az viszont biztos, hogy George Lucas az eredeti trilógiával, 1977 és 1983 közt történelmet írt. Szürkébb, unalmasabb galaxisban élnénk a zseniálitása és a Star Wars-univerzum létrejötte nélkül. 

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!