A PimEyes nevű weboldalon egy kattintással visszakereshetjük az összes internetre feltöltött képet magunkról. Habár hasznos lehet a biztonságunk érdekében, azért komoly adatvédelmi aggályokat is felvet.
Létezik egy mesterséges intelligenciával működő weboldal, amire, ha feltöltünk magunkról egy képet, az képes detektálni (nagyjából) az összes fotót, ami fent van rólunk az interneten. Az Unilad cikkében arról ír, a szakértők komoly adatvédelmi aggályokat fogalmaznak meg a PimEyes nevű weboldallal kapcsolatban, ami egyébként nem újkeletű dolog, nyolc éve indították.
A használata egyszerű: a felhasználó feltölt egy fényképet magáról, és a rendszer mesterséges intelligencia segítségével átvizsgálja az internetet, hogy megtalálja az összes olyan képet, amelyen az adott személy szerepel. Elméletileg ez magában foglalhatja a közösségi oldalakon közzétett képeket is.
A PimEyes alapvető szolgáltatása ingyenes; mindössze egy fényképet kell feltölteni, és elindítani a keresést. Néhány percen belül a rendszer megjeleníti azokat a fotókat, amiken a felhasználó szerepel. Azonban a rendszer nem mindig 100 százalékosan pontos, így előfordulhat, hogy néha hasonló fizimiskájú személyek képei is megjelennek az eredmények között.

Aki mélyebb keresést szeretne végezni, választhatja a fizetős verziót, ami részletesebb eredményeket és az egyes képek pontos forrásának linkjeit is megadja. Ez valóban hasznos lehet azok számára, akik szeretnék eltávolíttatni a róluk készült képeket az internetről.

Amellett, hogy hasznos lehet a saját internetes lábnyomunk követésére és kontrollálására, a PimEyes elég magától értetődő kockázati kérdéseket is felvet. A fő probléma az, hogy bárki feltölthet egy másik személyről készült képet, és információkat szerezhet róla anélkül, hogy az érintett tudna róla vagy beleegyezését adná. Ez különösen veszélyes lehet zaklatók vagy rosszindulatú személyek esetében.
Léteznek egyébként kisebb adatvédelmi kockázattal bíró szolgáltatások is az ilyen típusú nyomonkövetésre. Például a TinEye egy olyan fordított képkereső, ami nem használ arcfelismerést, hanem a kép egyedi jellemzői alapján keres hasonló képeket az interneten. Ez kevésbé invazív, bár nem is nyújt olyan részletes eredményeket, mint az arcfelismerő algoritmusok.