Két évtizede már, hogy Aang kalandjait végigkövethettük a Nickelodeonon. A kis légidomár története talán a legjobb dolog, ami a csatornával megtörténhetett, mi pedig most ennek apropóján szedtünk össze húsz érdekességet a huszadik évfordulóra.
Az Avatár: Az utolsó léghajlító (Avatar: The Last Airbender) 2005-ben debütált az Egyesült Államokban, és már megjelenése után közvetlenül az egyik legnépszerűbb Nickelodeon-műsor lett. Futamideje alatt számos díjat zsebelt be és még több kategóriában jelölést, magáénak tudhat többek között egy Primetime Emmy-t is. Később a történetet folytatták a következő avatár, Korra kalandjaival, Aang pedig számos spinoff-sztorit kapott képregények formájában.
Szóval húsz éves gyermekkorunk egyik legfontosabb sorozata, ezért összeszedtünk húsz érdekességet, tényt, vagy csak rajongói teóriát a műsorról, amelyekről még lehet, nem is hallottál.

1. A négy elem nemcsak mágia, hanem kulturális szimbólum is
A sorozat világát a négy alapelem határozza meg: víz, föld, tűz és levegő. Ám az elemek nem csupán harci eszközök, de mélyebb kulturális és filozófiai jelentéssel is bírnak. Sőt, az Avatár-univerzumban minden nemzet a négy elem egyikére épül, és valós kultúrák inspirálták őket. A Víz Törzsei például az inuitok és más északi őslakos népek kultúráját, a Föld Királysága a kínai civilizációt idézi, a Tűz Népére az ipari forradalmi Japán és délkelet-ázsiai államok voltak hatással, míg a Levegő Nomádjai a tibeti buddhista szerzetesek lelkiségét és szabadságszeretetét ötvözik.
2. Az elemek hajlítását a harcművészet inspirálta
Bizony, mindegyik elemet más. A levegőhajlítás alapja a bagua zhang, amely körkörös, áramló mozdulatokat használ sok forgással. Ez egy kínai eredetű harcművészet, amelyet a 19. században fejlesztettek ki taoista filozófia alapján elsősorban önvédelemre, az egészség megőrzésére.
@soytisuma Baguazhang fighting style. Baguazhang's movements employ the whole body with smooth coiling and uncoiling actions, utilizing hand techniques, dynamic footwork, and throws. Rapid-fire movements draw energy from the center of the abdomen or dantian. #china #китай #baguazhang ♬ оригинальный звук - soytisuma
A vízhajlítás a tai chi alapelveit követi: lassú, áramló, rugalmas mozdulatsorokra épít. Ez szintén egy kínai harcművészet, a 17. században alakult ki a taoista és konfuciánus elvek hatására. Ma már az energiaáramlás szabályozására használják, bár eredetileg harci technikaként is alkalmazták.
@annataichi Tai Chi and Breath Coordination: Enhance Health and Inner Peace!#taichi #kungfu #annataichi #MartialArts #HealthAndWellnes #flowstate #annajone #TaiChiLife #TaiChi #AncientWisdom #HealthAndWellness #taichijourney ♬ original sound - Taichi Kungfu
A földhajlítást a hung gar stílus inspirálta, amely főként erős ütéseiről ismeretes. Dél-Kínában fejlesztették ki a 17–18. században a Shaolin-templom harci hagyományai alapján. Mozdulatait a tigris és a daru ihlette.
@austincain27 It’s amazing what you can learn when you go behind the scenes #avatarthelastairbender #earthbenders #fightingstyle #hunggar #kungfu #fyp ♬ original sound - Austin Cain
A tűzhajlítás alapja pedig a shaolin kungfu iskola: gyors, dinamikus, főként támadó jellegű. A shaolin kungfu Kína legismertebb és legősibb harcművészeti rendszere, amelyet a shaolin-kolostor szerzetesei fejlesztettek ki több évszázadon keresztül. Ötvözték benne a buddhista meditációt és különböző önvédelmi technikákat.
@dsajamey Shaolin kung fu #kungfu #foryou ♬ original sound - Jackie Chan fan
3. Momo
Aang csapatában, vagyis a gaangban vannak emberek és állatok is – ez ismeretes. Az avatár egyik legemblematikusabb kísérője a kis repülő maki, Momo. A kis majmot még Aang nevezi el első találkozásukkor. Ám tudtátok, hogy neve jelentése „barack“? Bizony, a „momo“ japánul egészen egyszerűen „barack“. Feltehetően azért, mert a Déli Levegő Templomban pont ezt a gyümölcsöt, vagy valami nagyon gömbölyded dolgot falatozik a kis állat. Lehet pont egy tibeti momót?
A tibeti momo egy hagyományos tibeti töltött tésztabatyu, amely leginkább a kínai gőzgombócokra emlékeztet, de jellegzetesen tibeti ízesítéssel készül.
@tlavtr Requeated by: @_TOPHEST_ #avatarthelastairbender #momo #avatar #atla #edit #fyp ♬ QKThr - Aphex Twin
4. Iroh hangja
Mako Iwamatsu, aki Irohnak kölcsönözte eredetileg a hangját, a 2. évad felvételekor elhunyt, majd halála után Greg Baldwin vitte tovább a közönségkedvenc karakter szerepét. Rá emlékezik a sorozat stábja a Ba Sing Se-i mesék című epizódban (2. évad 15. epizód), ahol a rajzfilm különböző karaktereinek egy-egy különálló történetével ismerkedhetnek meg a nézők. Ebben az adásban azt láthatjuk, ahogy Iroh megannyi embernek segít környezetében, például meg tudott győzni egy tolvajt, hogy ne bántson többet embereket, és mivel jó keze van, elmehetne masszőrnek. Az epizód végén a volt katona felmegy egy dombra, és, mint kiderül, pont aznap van fia születésnapja is, aki Ba Sing Se bevételekor esett el. „Boldog születésnapot, fiam. Kár, hogy neked nem tudtam segíteni“ – mondja könnyek között a tábornok fiára emlékezve.
5. Toph eredetileg nem is egy vak kislány volt
Az megvan, hogy eredetileg Toph karaktere, vagyis pontosabban az a földidomár, aki majd segíti Aangot kalandjaiban, nem is egy kislány, hanem egy nagydarab, kigyúrt, izmos férfi volt? A változtatás mögött az állt végül, hogy az írók úgy gondolták, hogy izgalmasabb az a kontraszt, amit egy védtelennek tűnő lány hozhat a Gaang dinamikájába. Ellenben a földidomár koncepcióját nem vetették el teljesen. Igazából a sorozat intrójában, amikor a négy elemet látjuk, találkozunk az eredeti földidomárral is. Neve nincs, de a rajongók általában „Intróföldidomárnak“, „Névtelen földidomárnak“, „Régi Tophnak“ vagy „Proto-Tophnak“ hívják.
6. Zuko anyjának történetét a sorozat sosem zárta le, de a képregény igen
Aki csak felületesebben ismerné az Avatár-univerzumát: a rajzfilmen felül a történetet megannyi képregény formájában is folytatták. A sorozat egyik fontos kérdése, hogy mi történhetett Zuko és Azula anyjával, Ursával, akinek sorsa, miután kiállt fia mellett, kérdéses volt. Elment volna? Vagy netán férje, Ozai megölette? A válasz a The Search című képregényben derül ki, amely sok évvel később zárta le ezt a szálat. A sztoriból fény derül Ursa fiatalkorára is.
Ursa megtudta, hogy Ozai meg akarja ölni Zukót, hogy így Azula örökölje a trónt.
Ezért alkut köt férjével: levelet ír a korábbi tűz urának, Azulonnak, amelyben javasolja, hogy Ozai előzze meg Iroht a trónöröklési rendben, miután a tábornok fia elesett a háborúban, Ozai pedig ezért megkíméli Zuko életét, de száműzi Ursát – soha többé nem találkozhat a gyerekeivel. Ezután a nő visszatér szülőfalujába, találkozik egykori szerelmével (aki elméletben Zuko apja is), aki Koh, az arclopó szellem segítségével elváltoztatta arcát. Ursa is ehhez a cselhez folyamodik: új arcot és új életet kér, emlékeit is törölteti, így egészen elfelejti fiát és lányát. Új néven, Norikóként él egykori szerelmével, még saját gyerekük is születik. Évekkel később végül találkozik Zukóval és Azulával, akiket nem ismer fel először.

7. Ez nekem kínai, vagy mégsem?
Bár a sorozatban látható írásjelekre könnyen rámondhatná a laikus ember, hogy „biztos kínai“, vagy „japán“, de mindenesetre valami ázsiai nyelv írása lehet, az igazság ennél összetettebb. A sorozatban látható írás a kínai írásrendszeren alapszik, de teljességében túlstilizált, és kifejezetten a sorozathoz készítették.
8. Az elveszett epizód
Az Avatár világa rettenetesen sötét. Már ha csak arra gondolunk, hogy az egész rajzfilm a népírtás koncepciójával kezdődik, meg egyáltalán próbálja megmagyarázni fiatal nézőinek, mit is jelent embercsoportokat elpusztítani. De még ezen túl is voltak olyan aspektusai, amiket túl sötétnek tartottak a sorozat alkotói. Ilyen volt az az elveszett epizód is, ami igazából végig egy álomjelenet lett volna: Zuko arról álmodik, hogy megöli saját apját.
@everythingaang_ Zuko redirects Firelord Ozais lightning #ATLA #everythingaang #avatarthelastairbender #atla #Zuko #RedemptionArc #Firebenders #ozai #firelordozai ♬ original sound - EverythingAang
9. Térkép
Tudtátok, hogy a sorozatban oly sokszor látható térkép a feng shui szerint lett kialakítva? Az elemek harmonikusan rendeződnek el ebben a világban, szellemi központként pedig Ba Sing Se látható középen.

10. Zuko tüze
Észrevettétek, hogy Zuko tüze megváltozik a sorozat vége felé? A herceg kezdetben haragból és frusztrációból táplálja idomítását, ezért tüze is sötétebb árnyalatú volt, szinte piros. Ám, miután a sárkányok megtanították neki az igazi tűzidomítás lényegét, erejének színe kitisztult, és szinte narancssárga lett. Ez a változás nemcsak az idomítás technikáját, hanem Zuko lelki fejlődését is tükrözi.
11. Az öt elem
Eredetileg nem négy elemre tervezték a sorozatot, hanem ötre. A kezdetekben a fémidomítást is önálló képességként kívánták belerakni a történetbe, de végül egy teljesen külön szál lett, amit Toph maga fejleszti ki elrablásakor. Egyébként a későbbiekben több különböző idomítással találkozhatunk. Az első Avatár-történetben a fémidomítás mellett megjelenik a vér-, homok-, energia- és a robbanásidomítás is. A következő avatár, vagyis Korra sztorija alatt pedig találkozunk lávaidomítással is.
12. A Tiltott Város
Ba Sing Se, a Föld Királyság fővárosa és az Avatár univerzum egyik legmonumentálisabb helyszíne, amit nagyban inspiráltak valós építészeti stílusok vagy konkrét épületek. Például a város legbelső szentélye, a Királyi Palota, közvetlen kulturális párhuzamban áll a kínai Pekingben található Tiltott Várossal.

A palota belső udvarai, hosszú folyosói, pavilonjai, hagyományos tetőformái és arany díszítései mind a klasszikus kínai palotaépítészet elemei. A sorozat látványtervezői pedig konkrétan a Tiltott Város fényképeit és tervrajzait tanulmányozták, hogy a Királyi Palota autentikusnak hasson.


13. A Víz Törzsei akár matriarchálisak is lehetnének
A Víz Törzsei – főleg a Déli Víz Törzse, ahonnan Katara és Sokka is származik – látszólag patriarchális társadalmak: a férfiak a harcosok, a nők többnyire gyógyítók és otthon maradnak. Ám ha jobban megnézzük, a Víz Törzsei valójában sok matriarchális, vagyis nőközpontú elemet is hordoznak, amelyek mélyebb kulturális hagyományokra utalnak, például az inuit és más északi népek valós társadalmi szokásaira. Például Kanna nemcsak egy egyszerű nagymama figura, hanem ő az egyik legidősebb és legbölcsebb tagja a közösségnek, akinek véleményét mindenki tiszteletben tartja. Amikor a közösségnek döntést kell hoznia, Kanna szava irányadó, ami a matriarchális tanácsok szerepét tükrözi. Továbbá a nők, különösen a gyógyítók őrzik a törzs spirituális és egészségügyi tudását. A vízidomítás egyik legfontosabb ősi formája, a gyógyítás kizárólag női mesterek kezében van, ami az életadó, fenntartó női princípiumokat emeli ki.
14. Toph tudott volna véridomítani?
Ha azt mondjuk, véridomítás, azonnal a vízidomárokra gondolunk, akik teliholdkor, erejük teljében képesek irányítani, hajlítani az emberek vérét, így pedig bábokként irányítani őket. Viszont van egy izgalmas rajongói teória, amely szerint Toph is képes lehetett volna valami hasonlóra – földidomításon keresztül –, még ha soha nem is próbálta ki tudatosan. Az elmélet azon alapszik, hogy Toph annyira kifinomultan érzi a föld rezgéseit, hogy nemcsak a lépések, mozdulatok irányát, hanem az emberi test belső reakcióit is érzi: a szívverést, a légzést, az izommozgást. Továbbá a csontokban és a fogakban található bizonyos ásványi anyagok mind földi eredetűek, és mivel a fémidomítás is a fémben lévő mikroszkopikus földrészecskék miatt lehetséges, így elméletben Toph képes lehetett volna, ha nem is fémidomításra, de minimum csontidomításra.
@sylentnyx This episode was kinda scary // #katara #kataraedit #bloodbending #atla #avtarthelastairbender #atlaedit #avatarthelastairbender #tlok #aang #sokka ♬ original sound - sylent nyx
15. The Rock
A második évad A vak bandita című részében találkozunk először Szikla karakterével, akit egyébként konkrétan Dwayne Johnsonról mintáztak – csak nyilván eltúlozták.

16. Négy helyett öt nemzet
A sorozat világában a történet fő mozgatórugói a Négy Nemzet: a Víz Törzsei, a Föld Királyság, a Tűz Népe és a Levegő Nomádjai – ezt tudjuk. Viszont a korai írói jegyzetek és háttéranyagok szerint létezett volna egy rejtett ötödik társadalom, amit a kalózok alkottak: az úgynevezett Ötödik Nemzet.
Az Ötödik Nemzet tagjai nem tartoztak egyik nagy nemzet fennhatósága alá sem. Kalózok, kereskedők, szökött rabszolgák, számkivetettek alkották volna, akik a tengereken és szigetcsoportokon éltek, saját törvényeik szerint. A tervek szerint a kalózok nem csak egyszerűen fosztogattak, de a politikai ügyletekbe is beavatkoztak volna: fegyvert szállítottak, titokban támogatták volna egyes háborús feleket vagy éppenséggel kereskedelmi útvonalakat szabotáltak volna. Az írók végül úgy döntöttek, hogy a sorozat történetébe már túl bonyolult lett volna egy ilyen semleges, de mégis befolyásos hatalom bevezetése, így a kalózok csak akkor jelennek meg, amikor Katara még az első könyvben ellopott egy vízidomártekercset.
17. Az emberiség hanyatlása és Wan Shi Tong
Wan Shi Tong, a kígyónyakú, bagolytestű bölcs szellem könyvtára a sivatagban, félig eltemetve áll – és ez nem véletlenül vagy így. Ez egy képi szimbólum, aminek üzenete tulajdonképpen annyi, hogy a tudás, ha nem ápolják, elfeledetté és elérhetetlenné válik, így pedig a világ hanyatlásával a tudás temploma is lassan elpusztul. A könyvtár állapota a világ szellemi hanyatlásának tükre.
18. Yue avatár
Létezik egy rajongói elmélet, ami szerint Yue azért született halva, mert születésekor kellett volna belé szállnia az Avatár lelkének, de mivel Aang nem halt meg időben, így nem szabadult fel az avatárlélek, ezért Yue teste is üres maradt. Ne feledjük: amikor egy avatár meghal, a lelke azonnal újraszületik a következő nép körében a ciklus szerint.
Aang után egy vízidomár lett volna soron – lehetett volna az Yue is.

19. A dalai láma
Az megvan, hogy az eredeti tervek szerint Aang neve lehetett volna Tenzin is? Nyilván ez nem véletlen, hiszen Tendzin Gyaco (angolosan: Tenzin Gyatso) a 14. Dalai Láma polgári neve. Végül a Tenzin nevet Aang fia kapta meg a Korra legendája sorozatban, Gyatsóként pedig Aang tanítómestere ismert.
20. Zuko balról, a sebzett oldaláról támad
A sorozat harci jeleneteiben Zuko gyakran balról indít támadást – ott, ahol a sebhelye is látszódik arcán. Ez egyébként a sorozat vége felé változik, és többet látjuk épen maradt arcát. Üzenetisége mégis az, hogy a történet elején a herceg sértett büszkeségéből idomít, és csak később leli meg magában az igazi tüzet – közben pedig még múltjával is megbékél.