Rengeteg olyan politikai kifejezés kering a nyilvánosságban, amit jelzőként, szitokszóként használnak és már rég elveszítették jelentéstartamukat. Kvízünkkel arra invitálunk, hogyha van kedved és időd, a kitöltéssel megismerheted ezek valódi hátterét.
A közéleti diskurzus szinte másból sem áll, minthogy olyan politikai címkékkel dobálják egymást civilek és közéleti szereplők is a nyilvánosságban, amikről még ők maguk sem biztos tudják, hogy pontosan mit jelentenek.
De sokszor tényleg nem könnyű eligazodni bizonyos „alapfogalmak” jelentései között. Már csak azért sem, mert néhány definícióhoz (ilyen például a jobb és bal politikai jelentése) nem tartozik eredendően elrendelt értelmezés. Ezek a fogalmak nem univerzálisak, jelentésük valójában adott gazdasági, politikai és történelmi kontextusok függvénye. Mást jelentett a bal- és jobboldal a 1910-es évek Nyugat-Európájában, az 50-es évek kommunista régiójában, és mást jelent ma is, az Egyesült Államokban, Franciaországban és Magyarországon is.
Sőt, azt sem érdemes elfelejteni, hogy a jobboldaliság és baloldaliság gazdasági és kulturális tengelyen is értelmezhetőek, így lehet, hogy aki gazdaságilag baloldali nézeteket vall, az egyébként minden porcikájával tiltakozik olyan, a 21. században a kulturális baloldaliság alapkövévé vált nézeteken, mint mondjuk az LMBTQ vagy a migráció széleskörű támogatása.
Szóval egyáltalán nem egyszerű választ adni ezekre a kérdésekre, vagy tűpontos és mindig mindenhol helytálló értelmezési kereteket meghatározni. Ennek ellenére mi mégis teszünk erre kísérletet és reméljük, hogy hasznosnak találod majd te is ezt a kis szösszenetet.
Ha pedig úgy érzed, hogy kihagytunk olyasmit, ami fontos része a repertoárnak, akkor azt jelezd nekünk kommentben, e-mailben, faxon, vagy ahol jólesik, és akkor megcsináljuk a kvíz második részét.
Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!
Kvíz
Mennyire vagy képben a politikai fogalmakkal?
Forrás
Európai Parlament
19
Kezdjünk az alapoknál: Honnan ered a jobb és baloldal kifejezés?
Az alapját az a népi-urbánus vita jelenti, ami a rendszerváltozás után vette fel a bal- és jobboldali címkéket
A fogalom gyökere az 1789-es francia forradalomig nyúlik vissza
A bal és jobb irányhoz hozzárendelt pozitív és negatív konnotációkból ered
Magyarázat
Az egymással szemben álló politikai oldalak jelensége már korábban is létezett, 1789 nyarán, a francia forradalom idején szakadt ez hivatalosan a bal és jobb felosztásra. Amikor az alkotmány kidolgozása céljából összeültek a Nemzetgyűlés tagjai, éles szembenállás tört ki abban a kérdésben, hogy XVI. Lajos királynak mekkora hatalmat kell biztosítani. A két egyet nem értő frakció elkülönülve egymástól, a terem két szélén foglalt helyet, a királyellenes forradalmárok balra, a konzervatívabb monarchisták pedig jobbra. Ez a felosztás és a baloldalról kinővő politikai irányzatok, mint a liberalizmus, a nacionalizmus, vagy éppen a szocializmus, a 19. században kezdtek igazán népszerűek lenni.
29
Hagyományos értelemben mit jelent a baloldaliság?
A hatalommal szembenálló irányzatok gyűjtőfogalma
Mindent, ami rossz és amit Orbán Viktor nem szeret
Olyan ideológiai keretrendszer, melynek legfontosabb pillérei az újrarelosztás, a társadalmi egyenlőtlenségek elleni küzdelem, meg ilyenek
Magyarázat
Ahogyan a bevezetőben említettük is, a baloldal egy rendkívül flexibilis és változó spektrum, aminek a szociálliberális nézetektől egészen a kommunizmus jelentette szélsőségekig is kiterjedhet. Egyébként kis túlzással még az A opció is lehetne, hiszen a baloldal jelentősen átalakult 200 éves története során, de nagyon klasszikus értelemben a baloldalt leginkább azzal lehet azonosítani, hogy elutasítják az uralkodó elitcsoportok status quo-ját, elutasítják a kapitalista gazdasági berendezkedést, vagy legalábbis erős állami szabályozásokkal mérsékelni próbálják az általa teremtett társadalmi egyenlőtlenségeket és kiállnak a hátrányos helyzetű, elnyomott társadalmi csoportok mellett.
Forrás
Instagram / @magyar_peter_official_the_man
39
Hogyan definiálhatjuk a jobboldaliságot?
Egy olyan ideológiai irányzat, ami az Újszövetség alapelveiből gyökerezik. Legfontosabb pontjai közé az istenhit és a hazaszeretet tartozik.
Tulajdonképpen a konzervatív és nacionalista ideológia összefonódása
Minden ami jó és amit Orbán Viktor szeret
Magyarázat
A jobboldal evolúciója szintén egy izgalmas történet, de itt is próbálunk egy általánosabb keretet megfogni. A baloldalhoz hasonló a jobb esetében spektrumokról és tengelyekről van szó, amik a mérsékelt világnézettől a szélsőséges gondolatokig terjedhetnek, de az utóbbi még elő fog kerülni a kvíz során. A jobboldaliság viszont klasszikus értelemben valójában tényleg a konzervatív ideológiára épül, ehhez csatlakozott idővel a nacionalizmus. Gerincét az a felfogás adja, mi szerint a társadalmi hierarchia és az emberek közötti egyenlőtlenség a megkérdőjelezhetetlen, természetes alapállapot és azon kell dolgozni, hogy ne történhessen nagyobb megingás a „status quoban”. Ragaszkodik a fennálló politikai, társadalmi és gazdasági állapotokhoz, változásokat károsnak tartja. Kifejezetten ellenzi az állam erőteljes beavatkozást a gazdasági folyamatokba. Emellett a jobboldaliság tiszteli és ápolja a hagyományokat és bár megveti az individualizmust, a közösséget emeli az egyén elé, valójában mégsem tesz a közösségért, hiszen gondolatmenete szerint csakis az egyén tehet arról, hogy milyen előremenetei lehetőségei lesznek.
Forrás
Balint Szentgallay/NurPhoto via Getty Images
49
Ki számít liberálisnak?
Akinek fontos a nemi, vallás, etnikai kisebbségek elfogadása és támogatása
Akinek fontosak az emberi szabadságjogok, a társadalmi egyenlőség és nem támogatja az állam aránytalanul nagy befolyását a hétköznapokra.
A Refresher szerkesztősége
Magyarázat
A liberalizmust – hasonlóan a többi forradalom utáni világnézethez – érdemes gazdasági, illetve kulturális tekintetben különszálazni, még úgy is, hogy szintén nagyon sok értelmezés lehetséges. Mégis, akit hagyományos értelemben liberálisnak tarthatunk, az egyrészt a piacra gyakorolt állami kontroll erőteljes korlátozását támogatja és hisz a piac önszabályozó erejében. Emellett fontosnak tartja a magántulajdont, az emberi jogokat, fontos számára az állampolgári önrendelkezés és a szabad akarat is. Egy liberális személy hisz abban, hogy az emberek képesek önállóan és felelősségteljesen rendelkezni az életükről, döntést hozni vallási, szexuális és egyéb preferenciáikról, szabadságukban pedig csak azokat kell korlátozni, akik mások épségét veszélyeztetik.
Forrás
Orbán Viktor / Facebook
59
Kit nevezünk konzervatívnak? Orbán Viktort?
Minden politikust, aki szarik a fejünkre.
Minden politikust, aki szarik a fejünkre, de legalább meg tudja ideologizálni.
Hát ki mást, ha nem őt?
Magyarázat
Itt igazából az a és a b opció is helyes, még úgyis, hogy ez nyilván nagy túlzó. Konzervatívnak azt nevezzük, aki abban hisz, hogy a társadalmi egyenlőtlenségek törvényszerűek és szükségesek is. Azt gondolják, hogy az emberek sosem voltak és sosem lesznek egyenlőek, sem fizikai vagy szellemi adottságaikat, sem lehetőségeiket tekintve. Ebből következik, hogy ezért nem is látják értelmét az egyenlőtlenségeket csökkentő és a kiszolgáltatottabb társadalmi csoportokat segítő jóléti intézkedéseknek, sőt, hisznek abban, hogy az egyenlőtlenségek hasznára válnak a társadalomnak és ezért a status quo fenntartására tesznek erőfeszítéseket. Orbán Viktor meg volt már minden, csak éppen még akasztott ember nem – persze ami késik, nem múlik.
Forrás
MTI/Kovács Tamás
69
Ki a szocialista? Gyurcsány Ferenc????
Gyurcsány Ferenc
Hát már szinte senki
Az, aki a társadalmi egyenlőségek felszámolását és a javak igazságos eloszlását tartja fontosnak
Magyarázat
A szocializmus valójában minden olyan alirányzat összefoglaló fogalma, amik elutasítják az individualizmust, a társadalmi egyenlőséget és a szolidaritást emelik az egyéni érdekek felé. A szocialista gondolkodás a magántulajdon helyett a társadalmi, kollektív tulajdonlást szorgalmazza, az anyagi javak igazságosabb elosztását és az esélyegyenlőség előmozdítását tartja igazán fontosnak. Ha nagyon le szeretnénk egyszerűsíteni, akkor azt is mondhatnánk, hogy aki szimpatizál a szocialista világnézettel, akkor az mások érdekeit a saját maga érdekei elé helyezi, vagyis mások életminőségének és lehetőségeinek javítása érdekében képes lemondani bizonyos előnyökről.
Forrás
Thierry Tronnel/Corbis via Getty Images
79
Ki sorolható a szélsőjobboldaliak közé?
A nácik és fasiszták 21. századi megfelelője
Az erős nacionalista érzelmű, radikális személyekre használt kifejezés
Akik utálják a kisebbségeket
Magyarázat
A szélsőjobb is egy olyan gyűjtőfogalom, aminek alapját a nacionalizmus jelenti. Akik osztják ezt a világnézetet, azok mérsékeltebb, de többségében inkább radikális eszközökkel próbálják védeni annak az elképzelt közösségnek a „tisztaságát”, ahová ők tartoznak. Ez a történelemben általában ez egy olyan nemzet volt, amit magasabb rendűnek tartottak másoknál és megpróbálták megtisztítani a nemzetállamot más etnikai csoportoktól. És igen, a cigánygyűlölet is ebbe a kategóriába tartozik.
89
Mi a szélsőbal? Mi számít annak?
A szélsőbaloldaliság egyenlő a kommunizmussal
Olyan világnézet, aminek célja a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolása radikális eszközökkel.
A kizsákmányolás azon formája, ahol az állam totális kontrollt gyakorol az állampolgárai felett.
Magyarázat
A szélsőbaloldali ideológiák a szocialista világnézetből bontakoznak ki, aminek az alapja minden olyan társadalmi-politikai törekvés, amely a társadalmi rendet (jobb esetben) a szociális igazságosság elvének megfelelően kívánja átalakítani. Ennek vannak a mérsékeltebb és olyan szélsőséges formái is, mint a kommunizmus vagy az anarchizmus és ezek leágazásai. Persze ahogyan az eddigiek sem, a szélsőbaloldaliság sem egy koherens, egyértelmű keret, de talán ami a leginkább jellemző rá, hogy a társadalom és a gazdasági-politikai erőviszonyok, hierarchiák gyökeres megváltoztatását szorgalmazzák, legyenek bármilyen erőszakosak is az ehhez szükséges eszközök. A szélsőbaloldal egy olyan antikapitalista társadalom megteremtésére törekszik, amelyben nincs kizsákmányolás, elnyomás és egyenlőtlenség sem a társadalmi osztályok között.
99
Ki a nacionalista?
Akinek fáj Trianon és kívülről fújja a Nélküledet csatak részegen is
Aki sokat tesz azért, hogy hazája kultúrájának szeretetét népszerűsítse, vagy ráerőltesse másokra.
Akinek fontos a hazaszeretet és a hozzá kapcsolódó szimbolikus jelképek tisztelete
Magyarázat
A nacionalizmus modernkori értelemben egy mesterségesen generált politikai termék, aminek az alapja egy olyan elképzelt közösség, (jellemzően egy bizonyos nemzet egy adott államban) aminek legfőbb célja, hogy önmagát másokkal szemben határozza és különböztesse meg, kiemelve saját maga erősségeit és a mások gyengeségeit. Egy nacionalista érzelmű ember identitásának fontos része, hogy kötődhessen az elképzelt közösséghez. Továbbá mindent meg is tesz, hogy ne csak saját identitását erősítse meg, hanem a közösségért végzett kulturális munkáján keresztül hozzátehessen egyfajta a közösség kollektív identitásának építéséhez is. Bár nagyon távolinak tűnik egymástól, de a nemzeti érzelmű szépirodalmat írók, vagy a válogatottnak szurkoló, vezető fociultrák ugyanazt a tevékenységet végzik. Egyébként érdekesség, hogy a nacionalizmus az a 18. századi forradalmi káoszban még egy rendszerellenes, baloldali ideológiának számított és csak később, a 19. század derekán vált a „jobboldali” gondolkodás egyik alappillérévé.