Ebben a hónapban is jelentkezünk kiállításajánlónkkal. Ezúttal a Tér-Kép Galéria és a Magyar Zene Háza kiállításait, DJ Palotaira emlékező és Trump ihlette tárlatokat, valamint André Kertész és Peter Lindbergh fotóslegendák kiállításait ajánljuk.
Emlékezés DJ Palotaira
2023 novemberében hunyt el Palotai Zsolt lemezlovas, az underground elektronikus zene megkerülhetetlen magyar képviselője, a drum and bass és a breakbeat egyik hazai arca és egyben meghonosítója. DJ Palotai a rendszerváltás idején a Tilos az Á klub alapítója és művészeti vezetője, később pedig a Tilos Rádió zenei főszerkesztője is volt.

A DJ-k világnapján, március 9-én nyílt meg az emlékére létrehozott kiállítás, ami a Pro Cultura Urbis-díjas lemezlovas szellemi és fizikai hagyatéka előtt tiszteleg. Emellett a hazai underground elektronikus zenei szcéna korai időszakának is emléket állít, amelynek Palotai a kezdetektől fogva fontos alakítója volt.
Az audiovizuális installáció egy kollektív folyamat eredményeként született meg, a hosszú és egyedülálló pályafutásra való visszatekintést a Tilos Rádió felhívására számos egykori barát, alkotótárs, szervező, partilátogató, rádióhallgató gazdagította fotókkal és videókkal.
A kiállításon bemutatták a Kiégő Izzók félórás rövidfilmjét is, amelyet a lemezlovas egyedülálló zenei gyűjteményéről, személyes tárgyairól készült felvételek inspirálták. A film zenei alapját DJ Palotai egyik utolsó rögzített mixe adja, amely 2023 nyarán hangzott el a Tilos Rádió adománygyűjtő fesztiválján, a Tilos Maratonon.
Magyar Zene Háza, 1146 Budapest, Olof Palme sétány 3.
2025. március 9. – április 27.
Peter Lindbergh sztárfotós képei Budapesten
A 2019-ben elhunyt Peter Lindbergh a divatfotó egyik legtöbbet emlegetett képviselője az 1980-as évek óta. A német fotóslegenda szembement a korszak és a reklámipar szigorúan konstruált képstílusával és a divatfényképészet aktuális trendjeivel, és úttörőként, minimalista eszközökkel az időtlen karaktert kívánta megragadni. A nemzetközi ismertséget azzal az American Vogue számára 1988-ban készített felvétellel vívta ki, amin hat modell egyszerű fehér ingben, önfeledten nevetgél a tengerparton.

Magyarországon első alkalommal láthatók Lindbergh képei, a művész kiállítása a 2025-ös Budapest Fotófesztivált nyitja meg. A tárlaton több mint ötven fotográfia kapott helyet, köztük Lindbergh személyes kedvence, az Angel Story, amelyet Wim Wenders Berlin felett az ég című filmje ihletett, vagy Kate Moss 1994-es portréja az A Star is Born sorozatból. A ‘90-es évek manöken ikonjai mellett különleges színészportrék is láthatók, többek között Monica Bellucciról, Nicole Kidmanről vagy Adrien Brodyról.
Magyar Zene Háza, 1146 Budapest, Dózsa György út 37
2025. április 4. – június 15.
Ahol a képzőművészet és a zene találkozik
A Magyar Zene Háza harmadik időszaki kiállítása a zenei és kulturális sokszínűséget ünnepli, harminc ország és több mint száz előadóművész bevonásával. A LISTEN. – Zenei utazás a világ körül egy több érzékszervünkre ható élmény, ami interaktív installációk, dokumentumfilmek, illetve tárgyi és térszervezési eszközök segítségével tár fel különböző kultúrákat és élő zenei hagyományokat, Indiától Puerto Ricón és a sarkkörön át, Nepálon, Görögországon, Spanyolországon keresztül egészen Magyarországig.
A kiállítás ismertetője szerint a tárlat alapanyagát Garry Bassin amerikai filmrendező és Tomoko Yamaguchi japán színész-producer-író zenés dokumentumfilmjei adják. A páros 10 éven keresztül, több mint harminc országban, több mint száz előadóval forgatott filmeket, melyek egyedi látásmódon keresztül mutatják be a Földet és annak zenei kultúráját.

Az augusztus 31-ig látogatható tárlaton a világ különböző pontjairól érkező művészek szerepelnek, többek között Carminho, a Garifuna Collective, Ivan Duran, Mahsa & Marjan Vahdat, Boban és Marko Marković. Magyarországot Lajkó Félix, Lakatos Miklós, a Parno Graszt, Roby Lakatos és Sebestyén Márta képviselik.
Magyar Zene Háza, 1146 Budapest, Olof Palme sétány 3.
2025. március 11. – augusztus 31.
A modernista fotográfia egyik legnagyobb alakja
André Kertész Budapesten született, hetvenéves pályafutása alatt főleg Franciaországban és az Egyesült Államokban alkotott. Kertész az egyetemes fotótörténet meghatározó alakja volt és megteremtette a modernista fotográfia vizuális nyelvét, ami azóta is referenciapontként és inspirációforrásként szolgál a fiatalabb generáció számára. A magyar származású fotográfust főleg az emberi lélek és a hétköznapi életben rejlő szépség foglalkoztatta a munkája során.

Halála előtt Szigetbecse falujának ajándékozott 120 válogatott, szignált fotót, a település ugyanis gyermekkora meghatározó helyszíneként szolgált. Legismertebb remekművei mellett a válogatásban hazai vonatkozású képek is helyet kaptak, bemutatva ezzel életművének valamennyi fontos korszakát. A Capa Központ ezekből a szigetbecsei képekből szervezett állandó kiállítást hat tematikus egység mentén (Rezdülések, A hadak útján, A feleségem története, A pesti műtermektől a párizsi atelierekig, A test metamorfózisa, Az enigmatikus kép), a szekciók pedig követik az életút időrendjét, emellett betekintést nyújtanak az alkotót motiváló életeseményekbe és kapcsolatokba.

A szerzői kópiákat bemutató törzsanyag kiegészül a művész által Franciaországnak adományozott Kertész-archívumból válogatott üvegnegatív képek digitális nyomataival a Médiathèque du patrimoine et de la photographie jóvoltából – derül ki a kiállítás ismertetőjéből.

A tárlat beemelt továbbá néhány képzőművészeti alkotást, ami kapcsolatba hozható Kertész életével és művészetével, emellett helyet kaptak személyes tárgyak, és egy részlet a feleségével folytatott kései levelezésből.
Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, 1065 Budapest, Nagymező utca 8.
Megnyitó: 2025. március 19. (állandó kiállítás)
Fókuszban a világ bohóca
DrMáriás és Weiler Péter második közös tárlata Donald Trump köré épül, és a világ főutcájára visszatérő, békét hozó és igazságot osztó amerikai elnök személye és munkássága előtt tiszteleg. A két művész nemcsak kiállítást csinál együtt, de egy kimondottan erre a célra nyíló új helyet, a Trump-kultusz kortárs kápolnájaként szolgáló Make Art Great Again galériát a Képíró utcában, ahol a Trump ima-, business- és wellness-központ tárlat bemutatkozik.

A kiállító művészek Trump elnök tiszteletére készült relikviáit, festményeket, tűzzománcokat, nyomatokat mutatnak be, amelyek a klasszikus Amerika nagyszerű értékeit hozzák vissza.
„Maga Trump korunk legnagyobb műalkotása. Egyszerre csúcsminőségű pop art és a legsúlyosabb giccs, Andy Warhol posztumusz antropológiai ready made-je és maga a globális népművészet, a társadalomkritika önmagából kifordult, maga ellen irányuló és mégis győzedelmes tréfája, a két lábon járó halhatatlanság és a monumentalitás karikatúrája, a nép James Bondja és az elit Kim Dzsong-Unja, a mindenek mindene is, és még annál is sokkal több, maga a Világkormányzó Cartman. De nem csak Trumpról láthatunk majd képeket, hanem hasonmásairól, barátairól, harcostársairól is” – magyarázta a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközleményben drMáriás a kiállítás kapcsán.
Az első alkotás, amit elkészítettem, egy hármas oltár volt, amin Trump, Musk és Zuckerberg látható. Lehet hozzájuk fohászkodni, hogy nekünk, magyaroknak is kedvezően alakuljanak a dolgok
– mondta bizakodva Weiler.
Make Art Great Again Galéria, 1053 Budapest, Képíró utca 5.
Megnyitó: 2025. április 1. – április 19.
Hogyan éljük meg a fiatalságot és az öregséget?
A vegyes technikának teret adó kiállításon ellenpólusokként jelenik meg az élet két meghatározó szakasza, a fiatalság lendülete és lehetőségei, valamint az öregség érettsége és történetei, lenyomatai.
A Tér-Kép Galéria tárlata négy magyar női művész – Czene Márta, Nemes Anna, Kmetyó Annamari, Verebics Ágnes – alkotásain keresztül keresi a választ arra, hogy miként érzékeljük a fiatalságot és az öregséget, hogyan élhetik meg ezeket a szakaszokat különböző korosztályok, vagy hogy milyen kapcsolatban áll a fiatalság az öregséggel: ellentétet alkotnak, vagy kiegészítik egymást?
Tér-Kép Galéria, 1016 Budapest, Krisztina körút 83-85.
2025. március 7. – június 21.
+1 Még néhány hétig láthatjuk a Munkácsy-kiállítást
A nagy érdeklődésre való tekintettel a tervezetthez képest három héttel később, április 21-én, húsvéthétfőn zár a Szépművészeti Múzeum Munkácsy-kiállítása, amelyet már több mint kétszázezren láttak.
A látogatószámot tekintve már most kijelenthető, hogy a Munkácsy – Egy világsiker története című kiállítás a múzeum történetének tíz leglátogatottabb tárlata között van
– olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából novemberben rendezett időszakos tárlatot a budapesti Szépművészeti Múzeum. Az Egy világsiker története című kiállítás több mint száz műalkotással, valamint archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak segítségével tárja a látogatók elé a magyar festőóriás életét, sikereit és életművét.
Szépművészeti Múzeum, 1146 Budapest, Dózsa György út 41.
2024. november 27. – 2025 április 21.