ma 2025.4.20 8:06
Olvasási idő 6:41
Kazár Zalán Kristóf

„Ez nem olyan, hogy Skorpió vagy, és összeírom, ami kipattan a fejemből” – Nagy Katica színésznővel, asztrológussal beszélgettünk

„Ez nem olyan, hogy Skorpió vagy, és összeírom, ami kipattan a fejemből” – Nagy Katica színésznővel, asztrológussal beszélgettünk
Forrás Ritter Doron
KULTÚRA ASZTROLÓGIA HOROSZKÓP INTERJÚ NAGY KATICA

Nagy Katica színésznőt a Semmelweisből és a Rossz versekből ismerheti a nagyközönség, tavaly azonban lerántotta a leplet asztrológiai képzettségéről is. Interjúnkban többek közt a szakma reakciójáról és az áltudomány-aspektusról is kérdeztük.

Nagy Katica 2024 márciusában posztolta ki az Instagram-oldalára, hogy készen áll az asztrológiai praktizálásra, melyet sok-sok évnyi felkészülés előzött meg. A köztudatban széles spektrumon helyezkedik el a csillagjóslás megítélése. Egyesek forgatják a szemüket, ha a retrográd Merkúrról értekezik valaki, mások aktívan kutatják, alkalmazzák. Lássuk hát, hogyan vélekedik erről a foglalkoztatott magyar színművésznő, aki pionírként állt bele a témába, és vállalta fel asztrológiai kötődését. 

Mikorra datálható az asztrológia iránti érdeklődésed? 

2015 környékére. Nagy tudásanyag volt mögöttem, amit autodidakta módon, 7-8 éven át gyűjtöttem össze. Könyvekből, online fórumokból, külföldi forrásokból is tájékozódtam. Olyan volt nekem, mint egy hobbi, szomjaztam a tudásra, és friss levegőt nyújtott a színészet mellett. Két évig jártam tanárhoz, aki a közös munka során úgy ítélte meg, hogy itt az ideje a mély vízbe csobbanásnak. 

Tartottál a negatív reakcióktól a posztot megelőzően? 

Hónapokig vacilláltam, miközben folyamatosan, intuitíven éreztem a belső késztetést, emellett a tanáromtól is kaptam sugalmazást, hogy „menni fog”.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
 
 
 

Katica Nagy (@katica_nagy) által megosztott bejegyzés

Milyen volt a bejegyzés fogadtatása? 

Megdöbbentett, mennyien érdeklődtek. A Színház- És Filmművészeti Egyetemen eltöltött éveim alatt, az osztálytársaim körében boszorkányos dolognak számított. Elutasításba, falba ütköztem. A poszt után kiderült számomra, hogy sokakat vonz ez a filmszakmából, visszajáró színészvendégeim is vannak. Sőt, megkeresett egy asztrológus, aki elmondta, milyen hálás azért, hogy közéleti személyiségként megléptem ezt, mert kinyitja a kapukat, hogy igenis vállalható dologról van szó. Meglepődnél, mennyien nyitottak a témára, csak nem biztos, hogy merik vállalni, de azt érzem, hogy ez egyre oldódik.  

Adja magát a kérdés: színészet vagy asztrológia? 

Az asztrológiát tekintve instant pozitív tapasztalataim voltak, ellentétben a színészettel. Ott nagy küzdelem volt. Hozzáteszem, hogy éretlenebb, bizonytalanabb voltam. Más képességekről beszélünk, összehasonlíthatatlan, de a korai megélés sokkal pozitívabb volt az asztrológia esetében. Feltölt, hogy tudok segíteni. Gimnázium óta foglalkozok színészettel, 13 éve, de azt éreztem az elmúlt években, hogy valami hiányzik, pedig jobbnál jobb feladatokat kapok, sínen vagyok a színészi szakmában. Néha nehezebb, máskor könnyebb az út, hiszen szabadúszó vagyok.

„A boldogság adott volt, mégis éreztem egyfajta űrt. Nem éreztem azt, hogy segítenék. A kettő együtt most teljesen kitölti a teret.”

semmelweis vecsei h. miklos nagy katica
Katicát a nagyközönség legutóbb a 2023-as Semmelweisben láthatta, Vecsei H. Miklós oldalán. Forrás Imdb/ InterCom

Mi fogott meg az asztrológiában? 

Az, hogy működik, hogy a csillagokban meg vannak írva lehetőségek, keretek, tulajdonságok. És még mennyi minden… mi az, ami kódolva, predesztinálva van, és mi az, ami nincs? Ennek a kihámozása motivált. 12 éves korom óta erősen spirituális beállítottságú vagyok – édesapámnak rengeteg csillagászati könyve volt. Megvan a kép, hogy ülök, nézegetem a világűrt, a tejútrendszert, és jött egy erős élmény, bevésődés, hogy milyen végtelen minden. Tudod, amikor az ember megérzi, hogy éppen áll vagy ül a Föld nevű bolygón… miközben lebeg a világűrben, az ismeretlen végtelen által körbeölelve. 

Ha már itt tartunk, mit gondolsz arról, hogy hivatalosan áltudományról van szó? 

Nézd, én elmondom a nézőpontomat, azután mindenki azt gondol, amit szeretne. Én valódi tudománynak tartom. Ősi tudáson, évezredes megfigyeléseken alapszik. Egyéni dolog, hogy ki, mennyi intuíciót enged magának, de kitartok amellett, hogy tárgyi tudáson alapul. Úgy kell elképzelni, mint az időjárás tekintetében az időjóslást. Kereteket vázol fel, nem predesztinál. Lehetőségeket villant fel, de semmi esetre sem mondhatom azt, hogy veled ez és ez, ekkor és akkor fog történni. Lélektani mozgásokat, kerülőutakat vázolhatok fel, például egy nehéz szituációval kapcsolatban. 

Bekérdezek: vallásos vagy? 

Hiszek az egy Istenben, a reinkarnációban; a buddhizmus áll hozzám a legközelebb. A buddhizmus elismer minden vallást, ezzel én is így vagyok. Dr. Vaktor Orsolya gondolata jutott eszembe, az emberek istenképe olyan, mintha egy elefánt lenne a vallás, a teremtővel való kapcsolat. Egyesek az ormányát, mások a lábát fogják, de végső soron ugyanazt az állatot tapogatjuk, ugyanarról beszélünk, csak másként fogalmazzuk meg, más a kulturális háttér.

„Az a lényeg, hogy az embernek legyen hite, és tudja azt, hogy vezetve van.”

A szenvedés is azért történik, hogy több legyen, fejlődjön az ember, és higgyen a gondviselésben. 

Vallás, asztrológia… számodra mi a kapocs a földi és az égi lét közt? 

Hermész Triszmegisztosz ősi mondatával válaszolnék erre: „Amint fent, úgy lent.” Mindenki fejtse meg magának úgy, ahogy szeretné. (A szerk.: a Tabula Smaragdina, vagyis a Smaragdtábla ókori ezoterikus irat, a hermetikus filozófia alapjait fektette le. Latin nyelven maradt fenn, a hagyomány szerint Egyiptomban, Triszmegisztosz múmiája mellett találtak rá. 13 mondatból áll, a Kr. e. 6. századból származhat. Útmutatásokat fogalmaz meg arra vonatkozólag, hogyan használhatja az ember a mágikus erőket.)

Nagy Katica
Forrás Ritter Doron

Szoktál köntörfalazni egy-egy „session” során? 

Nem vághatom át a pácienst. Kereteket adok – ha látom, hogy egy szituáció nehéz lesz, azt el kell mondanom neki. Mivel legyen óvatos, mire vigyázzon, mik a kerülőutak. Nyilván, könnyebb azt mondani, hogy minden jó lesz, de ez nem mindig van így. Tapintatot, nagy emberismeretet igényel. Éles szituációk is vannak, például, amikor azt kérdezi valaki, hogy kijön-e a fia a börtönből. Vagy azt, hogy meghal-e az édesanyja.

„Olyan, mintha pszichológusnál ülnének, beengednek az életükbe, belső titkaikba, ami részemről teljes diszkréciót igényel. Nem fér bele semmiféle morális csúsztatás.”

Ébernek kell lenni, nem hibázhatsz emberileg, nem adhatod ki valakinek a titkait.

Ezzel komoly felelősség jár együtt. Tudatában vagy ennek? 

Igen, rendre felteszem magamnak a kérdést, vagyok-e annyira tiszta, szellemileg éber, lelkileg felnőtt, hogy pontos válaszokat fogok-e tudni adni. Nem lehetek figyelmetlen, felületes, és az elején rengeteget vacilláltam ezen. Amikor belefogtam, sok fejtörést okozott, megizzasztott, hogy készen vagyok-e erre emberileg. Aztán ráeszméltem, hogy igen. 

Terhelt kort élünk, felteszem, az emberek nyitottak az iránymutatásra. 

Az asztrológushoz általában problémával mennek az emberek. Adott egy 20-30 százalék, aki kíváncsi, önismerettel foglalkozik, és szeretne többet megtudni magáról. Azt hisszük, hogy nehéz az életünk másokéhoz képest, vannak tökéletes emberek, látszólag hibátlan harmóniában. Amögött azonban mindig megbújik valami, egy megoldandó feladat.

Nagy Katica, színház
Nagy Katica és Sütő András a Liselotte és a Május című darabban. Forrás Kulisszák

És már nem csak a színészi munkáid kapcsán láthat a nagyközönség, asztrológiai podcastben is szerepelsz.

A Glamour magazinnak novemberben kezdtem el dolgozni, az asztrológiai podcasten, amiért az életemben a leghálásabb vagyok. Nagy pillanat volt. Arra vágytam, hogy ne csak egy-egy személlyel, hanem szélesebb közönséggel is megoszthassam azt, amit tudok, látok. Ahogy erre rájöttem, eljött hozzám a lap főszerkesztője, Maróy Krisztina, és vezető szerkesztője, Csáti Melinda, elemzést kértek, azután megkínáltak a podcast lehetőségével. Többszörösen feltölt, hiszen egyesül benne a filmművészet és az asztrológia is – fel kell építenem egy beszélgetést, kamerák előtt, miközben adott a spirituális miliő. 

Mi a véleményed a bulvárasztrológiáról?   

A professzionális asztrológia nem egyenlő a bulvárasztrológiával. Látom, hogy egyre nagyobb divat, TikTokon is rengeteg tartalom van, gombamód szaporodnak az írások, cikkek a témával kapcsolatban. A fiatalok sokkal nyitottabbak és szabadabb is ez a generáció. Gyorsul a tudomány fejlődése, de az emberek spirituális nyitottsága is bővül.

Általában mindenki tudja, mi a csillagjegye, vagyis a horoszkópja, napjegye. A Napon kívül kilenc égitestünk van (A szerk.: az asztrológiában a Plútó is teljes értékű bolygónak számít, a csillagászatban 2006 óta törpebolygóként kategorizálják), amit gyűjtőnéven bolygónak nevezünk. Az asztrológia ezeknek vizsgálja az elhelyezkedését, mind csillagjegy, mind pedig házhelyzet szempontjából. Milyen életterületen helyezkedik el, 12 életterület, 12 csillagjegy van. Ezekből bonyolult összefüggések bonthatók ki, például, hogy egymással milyen fényszögeket, konstellációkat alkotnak. Rettenetesen összetett dolog, ezt egyébként kevesen tudják. Annyi van meg talán, hogy mi a napjegy és az aszcendens. Talán még azt, hogy a holdjuk milyen csillagjegyben van, de az már expertebb dolog.

„Ez nem olyan, hogy Skorpió vagy, és összeírom, ami kipattan a fejemből.”

A professzionális asztrológia új keletű dolog, és az is, hogy egyre népszerűbb a köztudatban.

Rossz versek Nagy Katica
Sokan emlékezhetnek Nagy Katicára Reisz Gábor 2018-as, Rossz versek című filmjéből is. Forrás Filmhu

Na és a szerelmi horoszkóp? Sokan rákeresnek az első randi előtt, hogy kompatibilis-e a delikvens horoszkópja. 

Ilyen nincs. Szinasztriának hívják két horoszkóp összevetését, de ez nem csak párkapcsolati lehet, családtaggal, munkatárssal, bárkivel működik. Megmutatja, milyen jól tud működni a kapcsolat, milyen fejlődési utak léteznek. Két képlet összevetítése. Ez nem olyan egyszerű, hogy a napjegyünk összeillik-e vagy sem. Ennél sokkal mélyebb rétegek vannak. 

Ha már szóba jött az aszcendens… valójában mit takar? 

Az aszcendenssel kapcsolatban sokféle dolog él a köztudatban, de a fizikai testet, burkot jelöli. Olyan, mint a palack egy üveg bor esetében. Megmutatja, hogyan érzékelnek minket mások, amíg meg nem ismernek mélyebben. Támpontot nyújt, hogy az első megszólalás pillanatáig milyenek vagyunk, hogyan kapcsolódunk. 

Melyik megformált karakterednek jósolnál a legszívesebben? 

Kamillának! Ő áll a legközelebb hozzám. Kaptam nemrég egy kérdést, hogy a Random című, Salamon András által rendezett független idei filmben játszott karakteremnek, Kamillának mi a napjegye, csillagjegye, aszcendense és holdja. Imádtam! Ki is találtam: a napjegye Kos, mindent nyersen, egyenesen csinál, erővel közelíti meg a dolgokat. Kezdeményező, öntörvényű. Az aszcendense Vízöntő, ami nagyon szabadnak mutatja őt. A lelke mélyén – amit a Hold mutat meg – azonban Halak, hiszen hiperérzékeny, mély érzésű, törékeny lány. Rájöttem, hogy mindegyik szerepemet így kellene felépítenem. 

Nagy Katica Random Major Erik
Nagy Katica és Major Erik a Random (2025) című független filmben. Forrás Hallgatomagazin

Ha valaki fejest ugrana az asztrológiában, merre induljon el? 

A Tradicionális asztrológia tankönyve a Dubravszky László Dr. – Eörssy János Dr. párostól az úgynevezett Biblia. Annyit jegyeznék csak meg, hogy nem taglalja a Plútó szerepét, arra modern könyveket kell keresni. Szeretem Derek és Julia Parkertől a Parker asztrológia könyvet is. Griga Zsuzsanna kötetei, Liz Greene írásai is iszonyú jók. Érdemes antikváriumokban kutakodni.

A neten követem Csom Máriát, aki az Átjárók oldalt gondozza, de Ipacs Andreát is ajánlom. Paksi Zoltánt szoktam hallgatni YouTube-on, illetve Nagy Emese asztrológiai TikTokja is szuper, nagyon helyes csaj. Sándor Zsuzsi a tanárnőm, az ő InStyle magazinban közölt írásait is meg szoktam osztani. 

Amikor épp nem praktizálsz, hol találkozhat veled a művészetrajongó közönség? 

Folyamatosan szinkronizálok, ezenkívül márciusban három, áprilisban pedig két rövidfilmet is forgatok. Májusban készítjük el a Semmi című, 2024-es short rendezőnőjének, Urbán Zsanettnek filmjét, ami nagy lázban tart. Vincze Alinával, az operatőrrel hárman együtt agyalunk, készítjük elő a projektet. Belecsöppentem a gyártási, alkotói munkálatokba is.

A napokban forgattuk Szuhanyik Csilla írónő második kisjátékfilmjét, és ugyanúgy, ahogy a Random és a Semmi esetében is történt, Csilla engedte, hogy a saját szájízemre formáljam a karaktert. Prieger Zsolttal, az Anima Sound System frontemberével január-februárban színpadra vittünk egy közös irodalmi előadást Brunszvik Terézről, de tervezünk többek közt József Attiláról is. Színházban Pozsgai Zsolt két darabjában, a Liselotte és a májusban is játszom, Veszprémben és Budapesten egyaránt. Ács Dominikával, egy fuvolista lánnyal is együtt fogok dolgozni a jövőben. Sűrű időszak következik, júniusig tele van a naptáram – lesz színészet és asztrológia is, szóval minden, ami kedves a szívemnek.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!