2025.2.16 14:59
Olvasási idő 1:20
Szöllősi Anna

Közösségi szerződéssel állt elő, és intézményi békét ígér a MOME fenntartója

KÖZÉLET EGYETEM FELSŐOKTATÁS MOME

Az új kollektív szerződést a MOME vezetői, szenátusa, hallgatói és egyéb érdekképviseletei, valamint fenntartója közösen rögzítenék, és azt az egyetem fenntartója és vezetése írnák alá.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány javaslatot tett az egyetem polgárainak egy új kollektív szerződés megkötésére, amellyel biztosítaná az intézmény békéjét és a megújulás folytatását. Az Alapítvány célja, hogy az egyetem polgáraival együttműködve rögzítse a közös munka alapelveit, és megerősítse a kölcsönös bizalmat – írja a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben a MOME.  

Ahogy arról mi is beszámoltunk, az ország legrangosabb iparművészeti egyetemén a diákok pár hete gerillamatricákat ragasztottak ki, amiket a vezetés azonnal le is szedetett. A hallgatói akciót az motiválta, hogy komoly bizalmi válság alakult ki az intézményben, többek között az egyetem felülről vezényelt átalakítása és az önkényes személyi döntések miatt, és mert Böszörményi-Nagy Gergely kuratóriumi elnökként kézi vezérléssel próbálja meg irányítani az ország első modellváltáson átesett, alapítványi kézbe került intézményét.  

Az ügy kicsúcsosodása, hogy az egyetem rektora, Koós Pál elvesztette a bizalmi szavazást, amit az egyetem szenátusa kedden délután tartott róla egy rendkívüli, zárt ülésen. A rektor azt követően kérte a szavazást, hogy a hallgatók többsége a távozását követelte. A 31 fős szenátusból 21 ember kellett volna az indítvány elfogadásához, vagyis ahhoz, hogy Koós Pál megbukjon, és 31 főből 27-en szavaztak a rektor ellen. Koós a bizalmi szavazás kezdeményezésekor kijelentette, hogy annak eredményét tiszteletben fogja tartani, és el is fogja fogadni. 

Kiemelt tartalom
Így legyél energikus az iskolakezdésre: 6 tipp, hogy felkészült legyél az új tanévben Így legyél energikus az iskolakezdésre: 6 tipp, hogy felkészült legyél az új tanévben 2024.9.3 10:06

A vasárnap megküldött közleményben a MOME fenntartója egészen békés hangot ütött meg, és nyitottságát fejezte ki a tiltakozások élén álló MOME Front követelései kapcsán, hangsúlyozva viszont, hogy az egyetem működésével kapcsolatos vitás ügyeket kizárólag a hatályos jogszabályok mentén lehet rendezni.


„A MOME Alapítvány kész meghallgatni minden olyan javaslatot, amely az egyetem javát szolgálja, ám ezeket az egyetem vezető testületével, a szenátussal folytatott párbeszéd keretében kívánja megvitatni. A fenntartó és a szenátus közötti konstruktív együttműködés biztosíthatja, hogy a MOME fejlődése zavartalanul folytatódhasson” – áll a közleményben. 

Mint írják, az alapítvány egy újszerű, az egyetem teljes polgárságának támogatását bíró közösségi szerződést javasol, amelyben a MOME vezetői, szenátusa, hallgatói és egyéb érdekképviseletei, valamint fenntartója közösen rögzítenék a MOME megújulásáért végzett munka folytatásának alapelveit.

A hivatalos dokumentumot annak demokratikus előkészítését követően a MOME vezetése és az egyetem fenntartója írnák alá 

– fogalmaz az Alapítvány.