Az Australian Open ugyan továbbra sem akar összejönni Carlos Alcaraznak, de a spanyolok generációs tehetsége könnyen lehet, hogy a következő évtizedek egyik legmeghatározóbb teniszezője lesz, és úgy néz ki, hogy már a riválisa is megvan hozzá. Portré.
„Nagyon úgy néz ki, hogy akár a történelem egyik legjobb játékosa lehet. Én úgy érzem. Hatalmas potenciál van benne. Igaz, az élet gyorsan változhat. Soha nem tudod, mit hoz a jövő. De ha ma meg kellene jósolni, hogy mi vár rá, akkor elképesztő dolgokat látok” – fogalmazott 2024 júliusában minden idők egyik legnagyobb teniszcsillaga, Rafael Nadal. A méltató szavakkal honfitársát, Carlos Alcarazt illette, aki épp azokban a napokban nyerte meg a wimbledoni tenisztornát, akkor már másodjára.
A spanyol tenisz trónörököse csak májusban tölti 22. életévét, de már négy Grand Slam-tornát nyert, és ugyan az Australian Openen idén sem jött ki neki a lépés, egyértelműen egy olyan generációs tehetségről beszélünk, aki – kéz a kézben Jannik Sinnerrel – hosszú évekig uralhatja a profi tenisz világát.
Egy korán beindult karrier
Carlos Alcaraz Garfia 2003. május 5-én született Spanyolországban, a murciai El Palmarban. Édesanyja, Virginia Garfia Escandón eladóként dolgozott az IKEA-ban, míg édesapja, Carlos Alcaraz González – aki maga is játékos volt korábban – a saját tenisziskoláját menedzselte, amit korábban még az ő apja épített. Minden adott volt tehát, hogy a kis Carlos már négyévesen ütőt kapjon a kezébe. Alcaraznak egy bátyja és két öccse van, ők is egyaránt teniszeznek. Közülük a most 13 éves Jaimében látnak a nagy potenciált.
Az apja akadémiáján pallérozódó Carlos Alcarazt 12 éves korában fedezte fel Albert Molina, aki szerint már akkor lehetett érezni, hogy olyan dolgokra képes, amire a kortársai közül senki. Be is ajánlotta az IMG nevű gigaügynökségnek, valamint bemutatta annak az embernek, akinek ma a legtöbbet köszönhet: a Roland Garros-győztes, korábbi világelső Juan Carlos Ferrerónak. A spanyol sztár 2012-es visszavonulása után edző lett, és Villenában, Alicante közelében megalapította saját akadémiáját.
Alcaraz tinédzser évei közepén költözött be Ferrero akadémiájára, ahol a mai napig edz. Trénere komoly megkereséseket utasított vissza, amikor a tizenéves tehetségben meglátta a potenciált. Az együttműködésük olyannyira szoros a mai napig, hogy Alcaraz afféle pótapaként hivatkozik Ferreróra.
Nem illik azt mondani, hogy olyan, mintha a fiam lenne, elvégre van neki apja meg családja. De az biztos, hogy nagyon fontos ember az életemben
– fogalmaz az edző egy róluk készült riportban.
A valaha volt legfiatalabb
Első challenger-versenyén 15 évesen, 2019 áprilisában lépett pályára, ahol az első meccsét a nála két évvel idősebb Jannik Sinner (róla még lesz szó) ellen nyerte. Alcaraz összesen négy challenger-tornát húzott be, ebből hármat 18 éves kora előtt. Első ATP-tornáján 16 évesen lépett pályára, ahol az első körben nyerni tudott. 17 évesen bejutott az Australian Open főtáblájára, ami ilyen fiatalon, férfi egyesben előtte senkinek sem sikerült.
A tinédzserévei második felében Alcaraz folyamatosan rekordfiatalon érte el a profi teniszezők karrierjében fontos mérföldköveket, és rendkívül gyorsan lépte meg a különböző lépcsőfokokat. 2022-ben aztán berobbant az elitbe. Ekkor nyerte első Grand Slam-tornáját a US Openen, aminek köszönhetően az ATP-ranglista első helyén landolt, 19 évesen, 4 hónaposan és 6 naposan ő lett a legfiatalabb, akinek ez sikerült.
2023-ban aztán Wimbledonban is győzedelmeskedni tudott, öt játszmában legyőzve a tornát évekig domináló Novak Đokovićot. Egy évvel később megismételte ugyanezt, szintén a szerb óriással szemben. Kicsivel azelőtt, 2024 júniusában a Roland-Garrost is behúzta, amivel ő lett a valaha volt legfiatalabb férfi teniszező, akinek három különböző borításon is sikerült Grand Slam-tornát nyernie.
Szívós és technikás játékos, aki versenyhelyzetben érzi jól magát
Alcaraz óriási potenciáljának egyik legfontosabb aspektusa, hogy egy komplett játékos bontakozik ki a személyében. Egyes szakértők szerint egyesül benne Rafael Nadal intenzitása és alkalmazkodókészsége, Đoković lábmunkája, illetve Roger Federer lehengerlő ütőkészsége. Persze, ezeket nem az említett legendák szintjén hozza egyelőre, de az biztos, hogy egy nagyon komplex játékosnak tűnik, aki agresszívan képes visszaszorítani ellenfelét az alapvonal felé, hogy aztán megnyissa magának a pályát.
Technikai képzettsége kiemelkedő munkabírással párosul, amit erőnléti edzője is tanúsít. Alcaraz nemcsak sikeres, de elképesztő népszerű is a tenisz rajongóinak körében. Ez persze egyértelműen összefügg a szívósságát megalapozó alázatos munkamoráljával, amit a pályán és azon kívül is bizonyít. Persze, senkiből nem lesz elit teniszező, ha nem edz és melózik annyit, mint egy gép, de a spanyol zseni még a profik között is kiemelkedő munkabírásúnak tűnik – ezt a képet szerénynek és kedvesnek tűnő személyisége és a fényűző sztárélet visszautasítása is segít felépíteni róla.
Juan Carlos Ferrero szavai ugyanakkor arra utalnak, hogy a szerénysége nem összekeverendő az önbizalomhiánnyal. Az edző szerint Alcaraz az a karakter, aki jelentősen jobban képes teljesíteni meccshelyzetben, mint edzéseken, higgadt tud maradni versenyszituációkban, ez pedig Ferrero szerint a legnagyobbak sajátossága. Sportszakmai értelemben agresszív, emberi értelemben higgadt – tehát egy született győztes.
Az Alcaraz–Sinner éra?
Az ATP világranglista első tíz helyezettje között jelenleg két 25 év alatti kap helyet: Carlos Alcaraz és az olasz Jannik Sinner, akiknek a rivalizálása challenger-korukig visszanyúlik. Australian Open-győzelme után Sinner jelenleg az első, míg Alcaraz a harmadik. Csak a torna 27 éves német ezüstérmese, Alexander Zverev van köztük.
A sportvilág szomjazik a két nagy egyéniség közti rivalizálásokra. Ronaldo–Messi, Alain Prost és Ayrton Senna, vagy hogy ne menjünk messzire, Rafael Nadal és Roger Federer. Sinner 23, Alcaraz 21 éves, ami azt jelenti, hogy – ha minden jól alakul – minimum másfél évtizedet eltölthetnek még a topon úgy, hogy kettejüknek együtt már most 7 Grand Slam-címe van.
Amikor látom, hogy címeket nyer, látom, hogy a ranglista élén áll, az motivál, hogy mindennap még keményebben eddzek, és ez nekem csak jó. Az edzéseken csak arra gondolok, hogy miben kell fejlődnöm, hogy jobban játszhassak ellene
– fogalmaz Alcaraz Sinerről, amiből érezhető, hogy ő is szívesen irányítaná a narratívát abba az irányba, hogy a rivalizálásuk téma legyen a teniszvilágban.
Azt, hogy ők ketten vezényelhetik le az őrségváltást a sportágban, mi sem mutatja jobban, mint hogy 2024-ben mind a négy Grand Slam-trófea valamelyikükhöz vándorolt. Az előző tehát az Alcaraz–Sinner páros éve volt, ennek ellenére még sosem találkoztak Grand Slam-torna döntőjében. 2025-ben talán ez is eljön majd.