ma 2025.2.7 10:40
Olvasási idő 3:03
Maier Péter

A Nobel-díjas polihisztor, aki megmutatta a füvet a Beatles-tagoknak: 7 fun fact, amit (talán) nem tudtál Bob Dylanről

A Nobel-díjas polihisztor, aki megmutatta a füvet a Beatles-tagoknak: 7 fun fact, amit (talán) nem tudtál Bob Dylanről
Forrás Michael Putland/Getty Images
ZENE BEATLES BOB DYLAN GUNS N' ROSES SEHOL SE OTTHON (A COMPLETE UNKNOWN) THE BEATLES TIMOTHÉE CHALAMET

Már a magyar mozik is játszák a Timothée Chalamet főszereplésével készült Bob Dylan-filmet, a „Sehol se otthont”. Ezen felbuzdulva hoztunk pár érdekességet a zenészlegendáról.

Február 6-án érkezett a magyar mozikba a James Mangold által rendezett Sehol se otthon (A Complete Unknown), amiben Timothée Chalamet alakítja Bob Dylant. A cselekmény Dylan történelmi megmozdulása, a '65-ös newporti „elektromos koncertje“ köré fonódik, aminek a sztoriját már elregéltük.

A filmről készült kritikánkat itt olvashatjátok, érkezését ünnepelve pedig hoztunk néhány érdekességet, amit (talán) még nem tudtál Bob Dylanről.

A Guns N' Roses egyik legnagyobb slágere egy Bob Dylan-dal

„Egy szál gitáros feldolgozás” – gondolják sokan, ha meghallják a Knockin' on Heaven's Door című dalt Dylan előadásában, pedig az igazság az, hogy ezt a számot az énekes-dalszerző 1973-ban írta és jelentette meg a Pat Garrett és Billy, a kölyök című westernfilmhez, amiben egyébként szerepelt is. Ahhoz persze, hogy a dal minden idők egyik legfontosabb könnyűzenei alkotása legyen, bőven kellett az idén Budapesten koncertező Guns N' Roses is, akik 1987-ben jöttek ki saját hardrock-változatukkal, majd egy 1992-es Freddie Mercury-emlékkoncerten való performansszal tették igazán ikonikussá.

Knockin' on Heaven's Doort egyébként nemcsak a Guns, de olyan előadók is feldolgozták, mint Eric Clapton vagy Randy Crawford

Bob Dylan csak a sokadik művészneve

Robert Allen Zimmerman néven született 1941-ben, de több művésznévvel is kísérletezett karrierje elején, ilyen volt az „Elston Gunn”, a „Robert Allyn” vagy a „Bob Dillon”, és ez még nem az összes. 1959-ben kezdte meg tanulmányait a Minnesotai Egyetemen, aminek a campusán lépegetett fel, ekkoriban kezdett el Bob Dylanként színpadra állni, a nevet a memoárja szerint Dylan Thomas költőtől kölcsönözte. „Rossz névvel, rossz szülőkkel születtél. Mármint, van ilyen. Úgy hívod magad, ahogy akarod. Ez a szabadság földje” – fogalmazott egy 2004-es interjúban.

Élt egy „magyar Bob Dylan”

Az 1948 és 2021 között élt Dinnyés József, becenevén „Bob Dinnyés” nemcsak az egy szál gitáros, szájharmonikás fellépései és krónikamondó dalai miatt érdemelte ki ezt a beceneveket, de konkrét Dylan-dalok magyar verzióját is ő alkotta meg. Egy albumot is kiadott ezekből Ezt nem fújta el a szél címen, amin olyan dalok kaptak helyet, mint a Hé, Csörgődobos (Mr. Tambourine Man) vagy az Új idők váltják a régit (The Times They Are A-Changin')

Legendáját ugyan némileg beárnyékolja, hogy ügynök volt, emlékezetes fordításokat készített Dylan dalaiból, így angolul nem tudó szüleink és nagyszüleink (akik nem ezt a nyelvet tanulták az iskolában) is élvezhették a legendás szerző műveit.

Szerepelt egy 2004-es Victoria's Secret-reklámban

2004-ben Velence angyalai címen jelent meg az a reklám, aminek Dylan, illetve Adriana Lima modell voltak a szereplői. A fura – fogalmazzunk úgy – enigmatikusan erotikus kisfilm rengeteg kérdést felvet, többek között azt: mi a f*szt keres Bob Dylan egy ilyen reklámban? Hát, ő szólt. Egy 1965-ös sajtótájékoztatón a kapitalizmuskritikus zenészt arról kérdezték, ha eladná magát, milyen terméket lenne hajlandó reklámozni. „Női fehérneműket” – hangzott a válasz. És megcsinálta.

Nem ment el a Nobel-díjáért

Ezt valószínűleg mindenki tudja, de 2016-ban óriási port kavart a Svéd Királyi Akadémia döntése, hogy első zenészként Bob Dylannek ítélték oda az irodalmi Nobelt. „Bob Dylannek nincs szüksége irodalmi Nobel-díjra, az irodalomnak viszont szüksége van egy Nobel-díjra. Idén nem részesül benne” – írta akkor a New York Times újságírója. Nem feltétlen ezért, de Dylan részt sem vett a díjátadón „más kötelezettségei miatt”, de kihangsúlyozta, hogy rendkívül megtisztelőnek tartja az elismerést. Helyette egyébként Patti Smith vett részt az eseményen, és elénekelte Dylan A Hard Rain's A-Gonna Fall című híres dalát. Az énekes-dalszerző köszönőbeszédét az esti banketten olvasták fel. 

Patti Smith Bob Dylant helyettesítve énekel a 2016-os Nobel-díjátadón
Patti Smith Bob Dylant helyettesítve énekel a 2016-os Nobel-díjátadón Forrás Pascal Le Segretain/Getty Image

Vele szívtak be először a Beatles tagjai

Dylan 80. születésnapja alkalmából az Uncutmagazin kérdezett körbe legendás zenészeket a legendával való kapcsolatukról. Paul McCartney ekkor árulta el, hogy emlékei szerint Bob Dylannel téptek be életükben először. Történt mindez 1964 augusztusában a New York-i Delmonico Hotelben.

Kiemelt tartalom
A világ legszimpatikusabb seggfeje egy érdekesebb filmet is megérdemelt volna, mint a Sehol se otthon A világ legszimpatikusabb seggfeje egy érdekesebb filmet is megérdemelt volna, mint a Sehol se otthon tegnap 12:33 -kor

„Egy hotelszobában voltunk, igazi jófiúkként whisky-kólát kortyolgattunk. Ez egy afterparti volt, ha jól emlékszem. Dylan megérkezett, és bement a hálószobába a turnémenedzserével. Ringo is bement, hogy megnézze, mi a helyzet. Látta, hogy Dylan épp teker” – mesélte McCartney. 

Visszajött, és megkérdeztük: »Milyen volt?«. Erre Ringo: »A mennyezet valahogy lefelé mozog». Mindannyian berohantunk a hátsó szobába, hogy »mi is kérünk egy kicsit, mi is kérünk«. Ez volt a legelső este, amikor beszívtunk!

Bob Dylan egy színpadon a Beatles tagjaival, Ringo Starral és George Harrisonnal, 1971-ben
Bob Dylan egy színpadon a Beatles tagjaival, Ringo Starral és George Harrisonnal, 1971-ben Forrás Getty Images

Bob Dylan képzőművész is

Dylan már pályájának egy nagyon korai szakaszától rajzolt és festett. Vizuális alkotói skilljeit először albumborítókon alkalmazta, majd 1973-ban jelent meg a Writings and Drawings című könyve, amit nyolc másik, vizuális művészetét tartalmazó kiadvány követett karrierje során. Emellett persze több kiállítás is nyílt a műveiből, nagy részük Dylan életének későbbi szakaszában.

Retrospektív kiállítás Bob Dylan 50 éves karrierje során készült festményeiből és rajzaiból, a római MAXXI múzeumban
Retrospektív kiállítás Bob Dylan 50 éves karrierje során készült festményeiből és rajzaiból, a római MAXXI múzeumban, 2022-ben Forrás Marilla Sicilia/Archivio Marilla Sicilia/Mondadori Portfolio via Getty Images

Arról, hogy Dylan hogyan verte ki a biztosítékot Newportban (ami a Mangold-film apropójául is szolgált), és hogyan trollkodta meg később a fesztivált, itt írtunk:

Kiemelt tartalom
Közel 60 évvel ezelőtt Bob Dylan bedugott egy kábelt, és ezzel kiverte a biztosítékot Közel 60 évvel ezelőtt Bob Dylan bedugott egy kábelt, és ezzel kiverte a biztosítékot 2024.12.11 12:55
Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!