ma 2025.1.11 9:30
Olvasási idő 6:11
Nóra Szász

Nemcsak novemberben, de januárban is tovább él az alkoholmentes életmód: tippek a száraz januárra és tovább

Nemcsak novemberben, de januárban is tovább él az alkoholmentes életmód: tippek a száraz januárra és tovább
Forrás Getty Images/Iuliia Bondar
ÉLETMÓD ALKOHOL ALKOHOLIZMUS ALKOHOLMENTES BULI BULIZÁS SZÓRAKOZÁS

A száraz január ugyan csak egy hónapra hirdet alkoholmentességet, de ha te is megfogadtad, hogy az új évben sokkal kevesebbet vagy egyáltalán nem iszol, jó, ha felvértezed magad a nemkívánatos kommentek és beszólások ellen. Ebben segítünk!

Már mindenkinek a fülén folyik ki a vegán január, de azt tudtad, hogy az év első hónapja egyben a száraz január is? A kezdeményezés célja, hogy az újévi fogadalomhullámot kihasználva mértékletesebb alkoholfogyasztásra, vagy akár az alkohol teljes elhagyására inspiráljon. Az ünnepi dorbézolás utáni programvákuum tökéletes táptalajt biztosít az új szokás bejáratásához. Az borítékolható, hogy jobban fogod magad érezni, ha elhagyod az alkoholt, azt viszont nem tudjuk garantálni, hogy a környezeted szó nélkül fogja ezt hagyni. Összegyűjtöttünk néhány taktikát, ami segíthet leszerelni a kéretlen kommenteket és az unszolást.

Az alkoholfogyasztás évezredek óta az emberi civilizáció egyik meghatározó szociális tevékenysége, amely a társadalom malterjaként kétségtelenül komoly közösségformáló erővel bír, és ugyanúgy nélkülözhetetlen kísérője a boldog és szomorú pillanatoknak. Az alkoholfogyasztás a mindennapjaink része, miközben egy drogról van szó, amely nemcsak, hogy rövid távú bódulatot okoz, de hosszú távon elképesztő módon károsítja az ember egészségét. Sokáig az alkohol a „kis mértékben gyógyszer, nagy mértékben méreg” skatulyába tartozott, de mára megdőlt ez a nézet, és tudjuk, az alkohol minden formában és mennyiségben ártalmas a szervezetünkre. De ha egy pillanatra eltekintünk attól, hogy az alkoholtól zsugorodik az agy, és akár rákot is okozhat, elég csak abba belegondolni, hogy hány emberélet veszett oda vagy ment tönkre a részegség miatt.

Forrás GETTY IMAGES

Mindezek fényében az önpusztítás egy rendkívül furcsa formájának tűnik, hogy az alkoholfogyasztás legális, sőt, annak kell magyarázkodni, aki nem iszik. Többet árul el a társadalomról, mint az egyénről az, hogy az absztinenciát devianciának állítja be. Szerencsére már ezen a téren is látszik a változás, aminek zászlóvivői a Z generáció tagjai.

A Z generáció a legjózanabb nemzedék

A Z generáció az élet számos területen felborította a korábbi status quót, és ez nincs másképp az alkoholfogyasztás terén sem. Ugyan elsőként Észak-Amerikában a 2000-es évek elején figyelték meg azt a tendenciát, hogy a fiatalabb generáció sokkal kevesebbszer nyúl a pohár után elődeinél, globális és valódi változást hozó tendenciává az elmúlt években duzzadt. A JAMA Network Open 2020-as tanulmánya szerint 2018-ban az egyetemisták csaknem 30%-a számolt be arról, hogy tartózkodik az alkoholtól, míg 2002-ben ez az arány 20% volt. A Gallup 2023 augusztusi felmérése szerint a 35 év alatti felnőttek mintegy 62%-a állítja, hogy iszik, szemben a két évtizeddel korábbi 72%-kal. Egy brit jelentés pedig arra az eredményre jutott, hogy a 20 és 24 év közötti vásárlók közel feleannyira tartják fontosnak, hogy pénzt költsenek otthoni italozásra, mint a 75 évesnél idősebb korosztály.

Kiemelt tartalom
5 buli Budapesten a két ünnep között, ha már összenőttél a karácsonyi pizsiddel 5 buli Budapesten a két ünnep között, ha már összenőttél a karácsonyi pizsiddel 2024.12.26 8:33

A trendnek számos oka van. A növekvő egészség- és wellness-tudatosság, a változó társadalmi minták és a fejlődő metakogníció – az egyéni gondolkodási folyamatok tudatosítása – felkeltette a felnövő generáció tagjainak érdeklődésüket a „kíváncsi józan” (sober curious – a kifejezést Ruby Warrington tette népszerűvé 2018-as könyvében) mozgalom iránt.

Egészségtudatos és tájékozott

Az Egészségügyi Világszervezet szerint az alkohol több mint 200 egészségi állapottal, köztük rákos megbetegedésekkel és májbetegségekkel hozható összefüggésbe, ennek ellenére az emberek nincsenek tisztában az alkoholfogyasztással járó következményekkel. Hogyan is lehetnének, ha évtizedeken át azzal hitegették őket, hogy a vörösbor jót tesz a szívnek?

A Z generáció tagjai már a digitális kor gyermekei, így a közösségi média révén sokkal könnyebben hozzáférnek az egészségügyi információkhoz, és úgy tűnik, ennek eredményeképp jobban tisztában vannak az alkohol káros hatásaival az idősebb generációkhoz képest.

A mentális egészség előtérbe helyezése

A fiatalabb generációk körében az egyik legjelentősebb kulturális változás a mentális egészséggel kapcsolatos stigmatizáció csökkenése. Ez a változás nagyban hozzájárult ahhoz, hogy nyílt párbeszédet folytassanak az alkohol mentális és érzelmi jólétre gyakorolt hatásáról.

Ezek a nyílt viták rávilágítottak arra az egyre növekvő felismerésre, hogy az alkohol gyakran inkább hátráltatja, mintsem segíti a szorongás és depresszió kezelését, a minőségi alvást és az érzelmi rugalmasság megőrzését. Bár a popkultúra azt közvetíti, hogy az ivászat a szerelmi bánattól, az elviselhetetlen főnök miatti frusztrációig mindenre megoldást jelent, egyre többen ismerik fel, hogy az alkohol nemhogy nem javít, de még ronthat is ezeken.

Változó társadalmi dinamika

Digitális bennszülöttként a Z generáció és az ezredfordulósok nagyon is tisztában vannak digitális lábnyomuk hosszú távú és potenciálisan negatív hatásaival. Tudják, hogy egy kép vagy videó örökre megmaradhat az interneten, és életük végéig kísérheti őket.

Kiemelt tartalom
Nívós elismeréseket zsebelt be az Agárdi Pálinkafőzde Nívós elismeréseket zsebelt be az Agárdi Pálinkafőzde 2024.12.12 16:54

A közösségi média a társadalmi interakciók fókuszát is áthelyezte. Egy sajnálatos jelenség pozitív hozadékaként, az, hogy a Z generáció inkább online éli az életét, azt is jelenti, hogy kevesebb időt töltenek társaságban, így kevesebb alkalom nyílik az ivásra.

Mit tehetsz, hogy a lehető legkevesebb súrlódással járjon az alkoholmentesség?

Az ideális persze az lenne, ha az emberek elfogadnák mások döntéseit anélkül, hogy véleményt formálnának, de nem egy ideális világban élünk. Azért, mert szembe mész a „normálissal”, vagyis a társadalmi konszenzussal, nem kell rosszul érezned magad, és magyarázkodnod sem kell a döntésed miatt, de érdemes előre felvértezned magad a kéretlen megjegyzésekkel és nyomásgyakorlással szemben.

Őszinte beszélgetés a barátaiddal

A barátságot nem a közösen elfogyasztott alkohol literszámában mérik, hanem abban, hogy a felek mennyire állnak ki egymás mellett. Az igazi barátokat nem fogja zavarni, ha nem iszol, sőt, talán még azt is meg tudod beszélni velük, hogy legyen melletted valaki, aki szintén nem iszik, hogy ne legyél egyedül. Az ivós programokat pedig felválthatnák a jövőben az olyanok, aminek nem része az alkohol. Még az is lehet, hogy te fogsz másokat arra motiválni, hogy elhagyják az életükből az alkoholt.

Készülj fel az emberek negatív reakcióira

Míg néhány barátod teljes mértékben támogathatja a döntésedet, mások közömbösnek tűnhetnek, vagy negatívan reagálhatnak. A józanságod emlékeztetheti az „ivócimboráidat” arra, hogy egészségtelen mennyiségű alkoholt fogyasztanak, vagy arra, hogy a te életed és hangulatod nem függ a piától. Vannak olyanok is, akik egyszerűen úgy gondolják, ivás nélkül nem lehet jól szórakozni. Számos olyan szituáció is adódhat, amikor ismeretlen emberekkel találkozol, akiket meglephet a „különcséged”. Íme néhány lehetséges reakció, amire érdemes előre felkészülni:

Nógatás

A barátaid mondhatnak olyan dolgokat, mint például: „Ugyan már, nem innál csak egy pohárral, hogy egy kicsit ellazulj?”.

Heccelés

Lehet, hogy „unalmasnak” titulálnak majd, esetleg azt mondják, hogy túl komolyan veszed magad és az életed, vagy hogy túl öreg vagy hozzá.

Hízelgés

Megpróbálhatnak úgy tenni, mintha szívességet tennének neked azzal, hogy meghívnak egy italra, hogy „jól érezd magad”. Persze, nem árulják el senkinek, hogy sutyiban lehajtottál egy shotot.

Társas nyomás

A haverjaid talán összefognak, és megpróbálnak rábeszélni, hogy igyál.

Szembesítés

Előfordulhat, hogy valaki az absztinenciát állítja be egy probléma tüneteként: egy kontrollmániás partnert vagy kapunyitási pánikot láthat bele a döntés háttérbe.

A társas helyzetekből való fokozatos kiszorulás

Amellett, hogy garantáltan jobban fogod magad érezni fizikai és mentális szinten is, készülj fel, hogy lehetnek szociális konzekvenciái a döntésednek. Idővel kevesebb társasági meghívást kaphatsz, amint a barátaid rájönnek, hogy az alkoholmentességed végleges.

Megbélyegzés

Ha az alkohol fontos szerepet játszik a barátaid életében, előfordulhat, hogy megkapod az „unalmas” címkét.

Kijelölt sofőr

Lehet, hogy csak akkor hívnak majd el eseményekre, ha a barátaid elvárják, hogy te legyél a sofőrjük.

Menj olyan helyekre, ahol nem szolgálnak fel alkoholt

Az egyik legegyszerűbb dolog, amivel elkerülheted az ivást – és azt, hogy magyarázkodnod kelljen –, ha olyan helyekre mész, ahol nem szolgálnak fel alkoholt. Lehet, hogy eleinte egyedül fogsz elmenni szórakozni, de az új helyeken új ismerősökre is bukkanhatsz, és ki tudja, lehet a barátaid is csatlakoznak majd hozzád a józan felfedezésekben.

Legyenek kész válaszaid

Nyilvánvaló, hogy az élet hoz olyan alkalmakat, amikor nem tudod elkerülni az alkoholt. Ha ilyenkor valaki azt firtatja, miért nem iszol, attól függően mennyire akarsz nyitott lenni, legyenek kész válaszaid. Például:

Szünetet tartottam az ivásban, és imádom, ahogy most érzem magam. Emiatt nem tervezem, hogy a közeljövőben újra elkezdem.

Természetesen nem kell magyarázkodnod, és mondhatod azt is, hogy vezetsz vagy másnap korán reggel fontos dolgod lesz.

Legyen kéznél egy alkoholmentes ital

Hasznos, ha mindig van valami a kezedben, ami a megtévesztésig hasonlít az alkoholra, így megelőzheted a kérdezősködést. Ez segít abban is, hogy könnyebben visszautasítsd, ha itallal kínálnak, mert azt mondhatod: „Nem, köszönöm, már van egy”.

Forrás GETTY IMAGES

Legyen menekülési terved

Ha olyan emberekkel mész szórakozni, akik isznak, és nem érzed jól magad, vagy kísértést érzel arra, hogy te magad is igyál, akkor jobb, ha korán távozol. Ez különösen fontos, ha olyan helyre mész, ahol korábban mindig ittál. Néhány példa, mire hivatkozz távozáskor:

  • Korán kell kelned, mert reggel programod van.
  • Nem érzed magad jól.
  • Egy másik barátoddal találkozol.

Legyél te a sofőr

Ha nem bánod, hogy neked kell vezetned éjszaka, akkor ajánld fel, hogy józan maradsz, így volán mögé ülhetsz. Ezzel hathatósan elejét veheted, hogy ivásra buzdítsanak.

Tervezz egy produktív reggelt

Az egyik legjobb része annak, ha nem iszol, hogy nem vesztegeted el a következő napot alvással és józanodással. Használd ki tehát ezt az időt azzal, hogy valami élvezetes vagy produktív dolgot tervezel be, ami még inkább motivál, hogy ne igyál.

Állj hozzá pozitívan

Ha eleve úgy indulsz neki, hogy kínszenvedés lesz alkohol nélkül szórakozni, akkor úgy is lesz. Indulj neki pozitívan az estének, és igyekezz a legtöbbet kihozni az idődből, ha pedig ez már nem lehetséges, ideje angolosan távozni (ha nem akarsz magyarázkodni). Lehet, hogy a józanság sokkal élvezetesebb, mint ahogy azt előre gondoltad.

Forrás GETTY IMAGES

Tanulj a tapasztalataidból

Minden józan kiruccanást tekints egyfajta terepgyakorlatnak, tapasztalatszerzésnek. Lehet, hogy hibázol, például iszol, pedig nem állt szándékodban, vagy vitába bocsátkozol valakivel, aki ivásra unszol. De az is lehet, hogy felfedezed, hogy boldogabb vagy, ha nem iszol. Hogy nincs fejfájás, kiesett beszélgetések, szégyellnivaló élmények, miközben teljes mértékben ura vagy önmagadnak, a döntéseidnek, és senki sem tud eltántorítani, hogy azt tedd, ami neked a legjobb.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!