Bár egyeseknek a kompetitív videójátékozás is furcsának tűnhet, vannak olyan e-sportok, amelyek egy teljesen más szintet képviselnek.
Amikor e-sportra gondolunk, általában olyan játékok jutnak eszünkbe, mint a League of Legends, a Counter-Strike, a Rocket League, vagy ha valaki veteránabb, akkor akár a StarCraft 2-re is gondolhat. Azonban az e-sport másik jelentése a kompetitív videójátékozás, ami már egy sokkal tágabb fogalom.
Sőt, egyesek azzal bővítik a kört, hogy a videójátékok tulajdonképp csak specializált számítógépes programok, tehát szinte bármiben lehet versenyezni, ami szoftveres. A lehetőségek határtalanok, most pedig megmutatjuk, hogy melyek a legfurább e-sportok.
Excel-világbajnokság
Rögtön kezdjük egy olyannal, ami talán a legkevésbé nevezhető e-sportnak. Először, akik követik a kompetitív videójátékokat, arra gondolhatnak, hogy a brit szervezetről, az Excel Esportsra gondolunk, ám nem, itt tényleg a Microsoft táblázatkezelő szoftveréről van szó.
2020 óta minden évben tartanak Excel-világbajnokságot, amelynek hivatalos neve a Financial Modeling World Cup. Az esemény rendes kommentátorokkal és közvetítéssel rendelkezik, több nyelven sugározzák azt, ahogy a legnagyobb Excel-szakértők különböző feladványokat oldanak meg a programban.
Idén december 2 és 4 között rendezték a megmérettetést, melynek döntőjét a nevadai Las Vegasban tartották, ugyanis 2023-ban egy amerikai lett a legjobb. Ez évben a torontói Michael Jarman lett az aranyérmes, tehát jövőre Kanadából jelentkeznek majd a legjobb pénzügyimodell-szakértők.
Turbo Racing League
A Turbó című film egy aranyos, de egészen felejthető Dreamworksös film volt egy csigáról, aki szupergyorssá válik, majd megnyeri Amerika legnagyobb Nascar-versenyét.
Ami ennél a történetnél is kevésbé hihetőbb, az az, hogy a Verizon 2013-ban egy 1 millió dollár összdíjazású bajnokságot rendezett a film után kiadott iPades autóversenyzős játékból, a Turbo Racing League-ből.
A szimulátorsportok az e-sportvilág egyik legnagyobb szeletét teszik ki, azonban ritkán ekkora a díjazás, és általában teljes simrigekben tolják a versenyzők, mintsem azon az iPaden, amin előtte még YouTube-ot néztek. A tornát végül a 19 éves Brian Dragotto nyerte meg, aki 290 ezer dollárral, vagyis több mint 113 millió forinttal lett gazdagabb.
Geoguessr-világbajnokság
A Geoguessr egy nagyon népszerű böngészős játék, amelyben a Google Maps által felvett képek segítségével a program ledob minket valahova, nekünk pedig ki kell találnunk, hogy hol vagyunk a világban. Rengeteg videó lett viral olyan játékosokról, akik egy pillanat alatt megtalálják, hol vannak – és abból állapítják meg, hogy milyenek a fák, a fűszálak, vagy az épületek.
2023-ban rendezték meg először az első Geoguessr világbajnokságot, ahol a bolygó legjobbjai mérték össze a tudásukat. Bár először furcsának tűnhet, a GG egy nagyon nagy érdeklődésnek örvendő játék, amit sokan követnek Twitch-en és egyéb platformokon. A 2023-as VB-t 71 000-en követték, 2024-re ez a szám azonban majdnem elérte a 300 000-et. Az egyébként meglepően izgalmas fordulókat magyar nyelven is követhettük az esport1 közvetítésein.
Farming Simulator-világbajnokság
A Farming Simulator egy meglepően sokak által kedvelt játék, amelynek legújabb részét több, mint 100 000-en játszották csak a Steamen. A cím elég nyugtató, és tényleg jó kikapcsolódást nyújt egy hosszú nap után nevelgetni és rendezgetni a terményeinket.
Na a Farming Simulator e-sport ezt tekeri a maximumra, a világbajnokságon pedig 3 fős csapatok küzdenek meg egymással, hogy ki tudja a leggyorsabban a legtöbb aratást elvégezni, vagy a legtöbb szénát összebálázni.
Ami külön furcsaság a Farming Simulator világversenyen az az, hogy a megszokott e-sport szervezetek helyett, mint a G2 Esports vagy a FaZe Clan, tényleges mezőgazdasági gépekkel foglalkozó cégek állnak be az e-sportolók mögé, mint a Hörmann vagy a Lindner, ugyanis a bajnokság remek reklámlehetőség.