A Merriam-Webster szótár szerint a 2024-es év szava a „polarizáció”, míg az Oxford szótár a „brain rot”-ot, vagyis az „agyrohasztást” választotta, de méltó lett volna a címre a „maxxing” utótag is, ami számtalan változatban jöhetett idén szembe velünk.
A looksmaxxing kifejezés az online incel fórumokon gyökerezik, és a külső megjelenés maximalizálására fejez ki törekvést. Célja, hogy az ember a lehető legvonzóbbá váljon egy sor előírt kritérium mentén, különös jelentőséget tulajdonítva az állkapocsvonalnak, a szemeknek és a testalkatnak. A trend már legalább egy évtizede létezik, de nemrégiben a TikTokon népszerűsítették és definiálták újra, és egyre szélesebb körben terjed a manoszférán, vagyis olyan webhelyeken, blogokon és online fórumokon, amelyek a férfiasságot, a nőgyűlöletet és a feminizmussal szembeni ellenállást propagálják.
Bár a looksmaxxing elsőre könnyen azonosítható lenne magával a szépség- és kozmetikai iparral, előbbinél valami olyasmiről is szó van, hogy gyakrabban kúszik be a képbe a szélsőséges vagy veszélyes gyakorlatok alkalmazása.
A maxxing univerzumban található a konszolidáltabb „softmaxxing”, aminek része az életmódbeli változtatás és testmozgás, vagy a radikálisabb „hardmaxxing”, mint a szteroidok szedése vagy plasztikai műtét, de az idei év számos specifikus maxxing trenddel lett „gazdagabb“: ha befektetsz egy Oura Ringbe, akkor sleepmaxxingolsz. Ha hat banánt kókuszvízzel öblítesz le, az káliummaxxing. Nagy szögből fotózol? Anglemaxxing. Ha következetes vagy a bőrápolási rutinoddal, az skincaremaxxing, ha borotválkozol, az shavemaxxing, ha edzőterembe jársz, az gymmaxxing, ha lebarnulsz, az sunmaxxing, és ha vizet iszol, az egyenlő a watermaxxinggal, míg ha különböző parfümöket rétegzel magadra, azt a TikTok smellmaxxingnak nevezi.
A higiéniai és szépségápolási gyakorlatok mellett számos egészségre káros, maxxinggal kapcsolatos kifejezés jelent meg, például a tesztoszteronmaxxing, ahol fiatal férfiak a tesztoszteronpótló terápiát szorgalmazzák, hogy „felpörögjenek”, a starvemaxxing, ami az étkezési zavarokat validálja, vagy a heightmaxxing, amikor az emberek magasabbak szeretnének lenni.
Ráerősítés a nemi szépségnormákra
Dr. Carolina Are, a Northumbria Egyetem innovációs szakértője a Dazednek elmondta, szerinte a maxxing trendek végtelen áradata két okból is aggasztó és problematikus: olyan emberek osztogatnak egészségügyi tanácsokat, akik az adott területnek nem a szakértői, az esztétikai tanácsok pedig merev nemi szerepeket közvetítenek.
A looksmaxxing trendek többnyire oda futnak ki, hogy nőiesebbnek vagy férfiasabbnak akarunk tűnni, ráerősítve a konvencionális, nemi szépségnormákra és újratermelve ezt a kirekesztő szabálykönyvet, ami kizár, ha kívül esel rajta.
A lap emlékeztet: nem véletlen, hogy a feedünk éppen abban az évben lett tele maxxing tartalmakkal, amikor az USA túl van a nemek harcának is nevezett elnökválasztáson. Dr. Stephanie Alice Baker szociológus szerint a nemi szerepek kiemelkedően fontos szerepet játszanak a wellness kulturális reprezentációjában.
Az elmúlt néhány évben számos önsegítő guru jelent meg az interneten, akik reakciós politikát és antifeminista diskurzusokat ötvöznek önfejlesztő tanácsokkal
– mondja, megjegyezve: ezt szem előtt tartva tévedés lenne azt gondolni, hogy a maxxing trendek kizárólag a szépség- és wellness-térre korlátozódnak.
„Az amerikai választásokon láthattuk, hogy a tradwives trend miként járult hozzá ahhoz, hogy a közönség közelebb kerüljön Trumphoz. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy mennyire erős politikai töltete lehet annak, ha eltérünk a gendernormáktól” – magyarázza Dr. Are.
Nem minden maxxing trend veszélyes, vagy szól csak a kinézetről. Létezik a megtakarításra törekvő moneymaxxing, a mentalitásmaxxing, személyiségmaxxing, rizzmaxxing, auramaxxing vagy a geomaxxing, ami magában foglalja az életminőségünk javítását. Dr. Are szerint az emberek egy része nem biztos, hogy külön tudja választani egymástól a káros és nem káros trendeket, és a radikális maxxing-tartalmak könnyen csapódhatnak le a digitális térben kevésbé jártas embereknél egy követendő példaként.
Ami biztos, hogy a maxxing 2024-ben kimaxolta önmagát a neten, a nemi szerepekre és elvárásokra épített szépségideálok persze nem új keletűek, egyszerűen csak új csomagoltást kaptak. Dr. Baker szerint a 20. század vége óta a wellness-kultúra összeolvadt a termelékenység kultúrájával, és az önoptimalizálást a siker szerves részének tekinti. Mivel az önfejlesztés iránti vágy csillaga nem úgy néz ki, hogy valaha is leáldozóban lesz, valószínűleg a maxxingtól sem szabadulunk meg egyhamar, csak lehet, hogy az utótag mögött meghúzódó jelentés jövőre már új név alatt fog futni.