Debreczeni József "Hideg krematórium" című naplóregényét 1950-ben adták ki először, Magyarországon azonban csak idén, 74 évvel később jelent meg. Az angol fordítást a New York Times beválogatta az év tíz legjobb olvasmánya közé.
Debreczeni JózsefHideg krematórium című könyvét az év tíz legfontosabb olvasmányélménye közé sorolta a New York Times, írja a 24.hu. A 2024-es toplista – az előző évekhez hasonlóan – idén is a New York Times szerkesztőségének ajánlásaiból áll.
Az 1978-ban elhunyt író Hideg krematórium című könyvét 1950-ben Hladni krematorijum címen adták ki először Jugoszláviában, ám Magyarországon csak idén, 74 évvel később jelent meg a Jelenkor gondozásában. Debreczenit 39 éves korában deportálták, naplóregényében auschwitzi emlékeit vetette papírra.
Egy marhavagonban figyeli deportált társát, akinek a keze még őrzi egy láncdohányos gesztusait, Auschwitzba érve pedig összefut azzal a bárzongoristával, akit otthon messziről elkerült. Ez több, mint akasztófahumor, ez makacs harc az emberségünk megőrzéséért, ez az elképzelhetetlen befogadhatóvá tétele. Aki közhelyeket vár, keresgéljen máshol: Debreczeni tanúja és hírnöke volt az emberiség legjobb és legrosszabb pillanatainak, és ami a legfontosabb: megmutatta mindezt nekünk
– írják a New York Times ajánlójában, amelynek végén Menachem Kaiser újságíró véleménycikkét is megtaláljuk. Az amerikai portál Debreczeni regényét „a klinikai, fanyar megfigyelés mesterművének“ nevezi.