Egészen derülátó természeti hírekkel kezdhetjük az új esztendőt!
Ha nem is a globális felmelegedés megállításáról, de mégis kedvező hírekről számolt be az ENSZ legújabb természetvédelmi jelentésében, mi szerint, bár lassú ütemben, de határozottan gyógyul a Földet védelmező ózonréteg, így akár 43 év múlva teljesen beforrhat az Antarktisz feletti ózonlyuk.
Az Antarktisz feletti ózonlyuk jelenlétéről először 1985-ben tudósítottak, ami gyors és egyezményes fellépésre sürgette a világ összes országát. Így született meg 1987-ben a montréali jegyzőkönyv, amelyben 46 ország tett ígéretet a káros vegyi anyagok fokozatos kivonására. Ez a megállapodás lett később az első olyan ENSZ-szerződés, amelyet mindenki ratifikált, és mára a betiltott ózonlebontó anyagok közel 99%-át ennek a döntésnek az értelmében sikerült kivonni a forgalomból.
Az antarktiszi ózonlyuk 2000-ig folyamatosan táguló fázisban volt, majd területe és mélysége lassan javulni kezdett.
Az ózonréteg védelmére tett lépések előzményként szolgálnak a klímavédelemhez. Az ózonevő vegyi anyagok megszüntetésében elért sikerünk arról tanúskodik, hogy tehetünk – és sürgősen tennünk is kell – a fosszilis üzemanyagok felváltása, az üvegházhatás csökkentése érdekében, és így korlátozhatjuk a felmelegedést (Telex)
– írta az ENSZ negyedévente elkészített természetvédelmi közleményében Petteri Taalas, a Meteorológiai Világszövetség főtitkára.