Az afgán kormány kedden döntött arról, hogy a nőknek nincs helye az egyetemeken.
Az afgán kormány kedden megtiltotta a nőknek, hogy magán- és állami egyetemekre járjanak – derül ki a BBC híréből. Az ország élén álló tálibok nem sokkal azután hozták meg a döntést, hogy december elején engedélyezték a nőknek és fiatal lányoknak az érettségi bizonyítvány megszerzését annak ellenére, hogy a középiskolai oktatásban nők nem vehetnek részt.
A tálibok tavalyi hatalomátvétele után drasztikusan csökkentek a nők jogai az országban. A fiúkat és a lányokat különválasztották egymástól az iskolában, a középiskolákból való kizárás mellett pedig korlátozták, milyen területeken tanulhatnak a fiatal női egyetemi hallgatók. Megtiltották nekik, hogy közgazdaságtant, mérnöki tanulmányokat, újságírást vagy mezőgazdaságot, esetleg állatorvos-tudományt tanuljanak, oktatóik pedig csak nők vagy idős emberek lehettek, egészen mostanáig. A talibán vezetés a keddi napon azonnali hatállyal elküldte az egyetemekről a női tanulókat.
Ma Kabul utcáira vonulunk, hogy felemeljük szavunkat a lányegyetemek bezárása ellen
– mondták az Afganisztáni Női Egység és Szolidaritás csoport tüntetői.
A kisebb tüntetéseket a tálib tisztviselők gyorsan leverték. Az ENSZ és több ország is elítélte a rendeletet, amely Afganisztánt visszavezeti a tálibok első uralmi időszakához, amikor a lányok nem részesülhettek hivatalos oktatásban. Az ENSZ afganisztáni különmegbízottja szerint ez „új mélypont, amely tovább sérti az egyenlő oktatáshoz való jogot, és tovább mélyíti a nők kiszorulását az afgán társadalomból”.