2024.2.20 8:59
Olvasási idő 1:03
Masszi-Rigó Csilla

Navalnijról nevezik el az Európai Unió emberi jogi szankciós rendszerét

ALEKSZEJ NAVALNIJ EU EURÓPAI UNIÓ OROSZORSZÁG POLITIKA

Az orosz ellenzéki politikus múlt héten hunyt el, miután Oroszországba való visszatérését követően börtönbe zárták, majd tavaly decemberben egy szibériai börtönbe szállították.

Az Európai Unió Alekszej Navalnijról, a február 16-án elhunyt orosz ellenzéki politikusról fogja elnevezni a súlyos emberi jogi jogsértések esetében alkalmazott uniós szankciós eszközt – jelentette be hétfőn az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell Brüsszelben.

Uniós emberi jogi szankciós rendszert neveznek el Alekszej Navalnijról
Alekszej Navalnij Borisz Nyemcov orosz politikus és ellenzéki vezető halálának 4. évfordulójára rendezett felvonuláson Moszkvában 2019-ben. Borisz Nyemcovot 2015. február 27-én este lőtték agyon a Bolsoj Moszkvorecszkij hídon. Forrás Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images

Borrell az uniós külügyi tanács ülését követően tartott sajtótájékoztatóján közölte, hogy a tagállamok külügyminiszterei egyetértettek az emberi jogi szankciós rezsim átnevezését célzó javaslatával.

„Ha a javaslatot hivatalos formában is elfogadja majd az Európai Unió Külügyek Tanácsa, a szankciós rendszert a jövőben Alekszej Navalnij globális emberi jogi szankciós rendszernek fogják hívni ” – mondta Borrell, aki azt reméli, hogy az átnevezéssel életben maradhat Navalnij emléke.

Az Európai Unió 2020. december 7-én hozott létre globális szankciórendszert, hogy az elkövetés helyétől és az elkövetők kilététől függetlenül világszerte fellépjen azokkal szemben, akik súlyos emberi jogi jogsértésekért és visszaélésekért felelősek. A globális szankciórendszer az EU álláspontja szerint elősegíti számos kulcsfontosságú uniós cél elérését, így például a béke megőrzését, a nemzetközi biztonság megerősítését, valamint a demokrácia, a nemzetközi jog és az emberi jogok megszilárdítását és előmozdítását. A szankciók azokra a személyekre és szervezetekre összpontosítanak, akiknek és amelyeknek a tevékenysége veszélyezteti ezeket az értékeket.

A megszorító intézkedések EU-s beutazási tilalmat írnak elő a listán szereplő személyek számára, illetve pénzeszközök befagyasztását a magánszemélyekkel és szervezetekkel szemben. Ezenkívül az EU-s állampolgároknak vagy az EU-ban bejegyzett szervezeteknek tilos közvetlenül vagy közvetve pénzeszközöket rendelkezésre bocsátaniuk a jegyzékben szereplőknek. A globális emberi jogi szankciórendszer keretében hozott uniós korlátozó intézkedések jelenleg 71 emberre és 21 szervezetre vonatkoznak.

Kiemelt tartalom
Mit jelenthet Donald Trump esetleges elnöki győzelme a világra nézve? Mit jelenthet Donald Trump esetleges elnöki győzelme a világra nézve? 2024.11.5 12:04

Alekszej Navalnij bebörtönzött orosz ellenzéki aktivista és politikus február 16-án, 47 éves korában halt meg a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben található sarkvidéki börtönben, ahol 19 éves büntetését töltötte.