Teszteld tudásod kvízünkkel!
1945. február 4-én vette kezdetét a jaltai konferencia, ahol a „három nagy”, Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt és Sztálin egészen február 12-ig tárgyalt az új világrendről. A Szovjetunió a Krím-félszigetén található Livagyija-kastélyban tartott tanácskozás idején a szovjet Vörös Hadsereg már Közép-, és Kelet-Európa nagy részéből kiszorította németeket, és Berlin felé vette az irányt.
A második nagy világégés lezárásában központi szerepet betöltő esemény évfordulója ideális alkalmat ad történelemtudásod tesztelésére. Nézzük, mennyit tudsz a második világháborúról?
Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!
Mennyit tudsz a második világháborúról?
Forrás
Keystone/Hulton Archive/Getty Images
112
Először is, mikor tört ki a második világháború?
1937. július 7.
1937. december 13.
1939. május 22.
1939. szeptember 1.
1940. április 10.
1941. június 22.
Magyarázat
Egyes történészek, a nyugatcentrikus történelemi szemlélettel szakítva, az 1937. július 7-én kirobbant második kínai-japán háborút tartják a világéges kezdetének. Azonban a hivatalos álláspont szerint Hitler 1939. szeptember 1-jén, hajnali 4 óra 45 perckor, Lengyelország ellen indított támadásától számoljuk a háború kezdetét. Ami a többi évszámot illeti, 1937. december 13-án kezdte meg a Japán Császári Hadsereg a történelem egyik legkegyetlenebb mészárlását a kínai Nakingban. 1939 májusában a náci Németország és a fasiszta Olaszország megkötötte az Acélpaktumot, melynek értelmében ha az egyik fél háborúba bonyolódik, a másiknak kötelessége minden segítséget megadni neki. 1940. április 10-én a német haderő elfoglalta Dániát és Norvégiát, hogy innen egészen a francia Calais-ig nyomuljon előre. 1941. június 22-én pedig Hitler újabb frontot nyitott meg a Szovjetunió ellen indított „Barbarossa” hadművelettel.
Forrás
Gettty Images
212
Hitler rajongott Mussoliniért. Igaz vagy hamis?
Igaz.
Hamis.
Magyarázat
A náci vezető fiatalkorában nagyra becsülte Mussolinit, mondhatni példaképként tekintett rá. Mussolini Rómába vonulását különösen nagy csodálattal figyelte, sőt még levelet is írt a leendő diktátornak. Az 1920-as évek végétől Mussolini némi pénzügyi támogatást is nyújtott a felemelkedő Náci Pártnak, azonban a Duce nem volt hajlandó találkozni az alacsony, furcsa bajuszt viselő férfival. Amíg kancellár nem lett, Mussolini megvetette Hitlert és pártját. Az olasz vezető unalmasnak találta a Mein Kampfot és úgy vélte, hogy Hitler eszméi és elméletei közönségesek, túl egyszerűek.
Forrás
Wikipedia
312
Hány napig tartott Leningrád ostroma?
900
201
872
560
Magyarázat
A Wilhelm von Leeb tábornagy által vezetett német csapatok 1941. szeptember 8-án zárták körbe, és egészen az oroszok által 1944. január 14-án indított Leningrád-Novgorod offenzíváig blokád alatt tartották „Észak Velencéjét”. Hitler Leningrád, Moszkva és Sztálingrád elfoglalását tűzte ki célul, azonban a német katonák feláldozása helyett a 3 millió fős város esetében a lakosság kiéheztetése mellett döntött. A fű lett az egyik fő alapanyag, leves- és kenyérkészítésre is felhasználták. A helyi ló-, galamb-, és sirály populáció jelentősen megcsappant, a kétségbeesett éhezők kannibalizmusra kényszerültek. Állítólag 2000 embert tartóztattak le emberhús fogyasztása miatt. A tél beköszöntével hatványozódott a halálesetek száma. A szovjet feljegyzések szerint 632 ezren vesztették életüket az ostrom során, de egyes kutatók egymillióra becsülik az áldozatok számát.
412
Melyik ország szenvedte a legnagyobb emberveszteséget?
Szovjetunió
Németország
USA
Kína
Magyarázat
A becslések szerint 15-20 millió kínai veszett oda a 20. századi apokalipszisben, amely a konfliktus globális emberveszteségének nagyjából harmadát tette ki.
Forrás
Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images
512
Hitler vegetáriánus volt. Igaz vagy hamis?
Igaz.
Hamis.
Magyarázat
Bizony. Egykori ételkóstolója, Margot Woelk szerint megrögzött vegetáriánus volt, étrendje pedig az árja faj testi tisztasága iránti elköteleződést tükrözte. Egy 1930-ból származó, Hitlerjugend számára készült füzetben a „náci bab" néven emlegetett szójabab szerepel fő húspótlékként. A náci pártvezér 1942-ben közölte Joseph Goebbels propagandaminiszterrel, hogy ha győztesként kerülnek ki a háborúból, akkor az egész birodalom vegetáriánus lesz. A Führer a bunkerben töltött utolsó heteiben csak süteményeket evett, emiatt pedig szinte folyamatosan fel volt fújódva.
Forrás
Wikipedia
612
Mi volt az SS?
A zsidók deportálásáért és koncentrációs fenntartásáért felelő karhatalmi alakulat.
Keresztényüldőző rendőralakulat.
Kezdetben Hitler védőosztagaként funkcionált, majd az egész Harmadik Birodalmat behálózó rendőri és katonai szervezetté vált.
Előbb a britek, majd a szovjetek megfigyelésére létrehozott titkosszolgálat.
Magyarázat
Az 1925-ben létrejött Schutzstaffelbe csak árjabizonyítvánnyal lehetett belépni, amely igazolta, hogy a jelentkező 1800. január 1-ig visszamenőleg nem rendelkezik zsidó felmenőkkel. Egy házasság előtt álló SS-tagnak pedig igazolnia kellett menyasszonya árja származását és kérelméhez a leendő feleség fürdőruhás képét is csatolnia kellett. Az Általános SS elsősorban rendőrségi és "faji" kérdésekkel foglalkozott, ennek egyik szervezete volt a Heinrich Müller vezette Gestapo, illetve a külföldi és belföldi hírszerzésért és kémkedésért felelős biztonsági osztály is. Másik nagy szervezete, a Waffen-SS felelt a Hitler biztonságáért, a koncentrációs táborok működéséért és az elit katonai alakulat irányításáért is.
Forrás
Wikipedia
712
Az erőviszonyokkal együtt változtak a nemzetközi kapcsolatok is. A világháborús szövetségi rendszer két sarokkövét a Szövetségesek és a Tengelyhatalmak alkották. Mely államok alkották a Szövetségek, másnéven Egyesült Nemzetek magját?
Az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, a Szovjetunió és Kína.
Az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, a Szovjetunió, Kína és Franciaország.
Az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és a Szovjetunió.
Az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, a Szovjetunió és Franciaország.
Forrás
Wikipedia
812
Melyik egyezmény aláírásával lehetett csatlakozni a Tengelyhatalmakhoz?
Az antikommintern paktum.
A háromhatalmi egyezmény.
A Genfi egyezmények.
Molotov–Ribbentrop paktum.
Magyarázat
1940. szeptember 27-én Németország, Olaszország és a Japán Birodalom a háromhatalmi egyezménnyel biztosították egymás birodalomépítő törekvéseinek elismerését és a kölcsönös segítségnyújtást. Az így létrejött "tengelyhez" később Magyarország, Románia és Szlovákia is csatlakozott. 1936. november 25-én kötötte meg az antikomintern paktumot Joachim von Ribbentrop meghatalmazott német nagykövet és Kintomo Musanokódzsi berlini japán nagykövet. A magát „Kelet-Ázsia védelmezőjeként” azonosító Japán és a Német Birodalom által öt évre kötött szerződés a kommunista ideológia térhódítása, burkoltan pedig a Szovjetunió ellen irányult. A jelenleg is hatályban lévő Genfi Egyezményt többek között Belgium, Dánia, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Portugália, Spanyolország és Svájc is aláírta. Henry Dunant, svájci író a solferinói csatatéren szerzett tapasztalatai nyomán unszolta az államokat nemzetközi együttműködésre a harctéren és a tengeren megsebesült beteg katonák, a civil lakosság és a hadifoglyok védelmében. 1939. augusztus 23-án Joachim von Ribbentrop német külügyminiszter és Vjacseszlav Molotov népbiztos aláírta a Molotov-Ribbentrop-paktumot, mely szerint a Szovjetunió és a náci Németország megnemtámadási egyezséget kötött, és titkos záradékban felosztották maguk között Közép- és Kelet-Európát.
Forrás
20th Century-Fox/Getty Images
912
Melyik eseményről írta az 'Aces High' cím dalt az Iron Maiden?
Drezda bombázása
Harkov visszafoglalása
A normandiai partraszállás
Az angliai csata
A kurszki csata
Pearl Harbor elleni rajtaütés
Magyarázat
A dal szövege egy, az 1940-es angliai csatában harcoló, brit RAF-pilóta szemszögéből íródott. A német történészek szerint 1940 júliusától 1941 május végig, míg a britek szerint 1940. július 10-től október 31-ig tartott az Egyesült Királyság elleni német offenzíva. Az Oroszlánfóka hadművelet célja a a szigetország megszállása volt, azonban ezt már nem sikerült megvalósítani a német légierőnek. A Luftwaffe közel kétszer annyi gépet veszített, mint a RAF (Royal Air Force), így Hitler 1940. szeptember 17-én elhalasztotta az inváziós hadműveletet.
Forrás
David Silverman/Getty Images
1012
Közel hatmillió, túlnyomórészt zsidó, roma, homoszexuális, valamint testi-szellemi fogyatékos személy vesztette életét valamely nácik által felállított koncentrációs táborban. Melyik napot jelölte ki az ENSZ 2005-ben a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává?
Október 9. 1974-ben ezen a napon halt meg a Holokauszt Áldozatainak és Hőseinek Izraeli Emlékhatósága által „Világ Igaza” kitüntetésben részesített Oskar Schindler.
Január 27. 1945 ezen a napon szabadult fel az auschwitz-birkenaui haláltábor.
Augusztus 14-én. Ezen a napon végezték ki Maximilian Maria Kolbe ferences szerzetest, miután magára vállalta Franciszek Gajowniczek, lengyel őrmester és egyben családapa halálos ítéletét.
Augusztus 2. Ezen a napon hurcolták el Auschwitzba Edith Stein német filozófus, apácát, akit Szent Teréz Benedikta néven Európa egyik védőszentjévé avattak 1998. október 11-én.
Magyarázat
A holokausztot olykor „soá”-nak is nevezik, ami a „katasztrófa” szó héber megfelelője.
1112
A náci, vagyis nemzetiszocialista fajelmélet szerint a németek egy „felsőbbrendű fajhoz”, az árjákhoz tartoznak. Honnan ered a kifejezés?
Az olasz aria szóból.
A német Arie szóból.
A szanszkrit arya szóból.
Magyarázat
Az árja szó, melynek jelentése nemes, előkelő, már az i.e. 1000 körül keletkezett Védákban, a legrégebbi indiai irodalmi emlékeknek számító hindu szent könyvekben is szerepelt. Az Indiát leigázó honfoglaló nép használta magára az árja nevet, akik a mai Afganisztán felől érkeztek Indiába: közeli rokonaik a mai perzsák, afgánok, tádzsikok ősei ugyancsak árjáknak nevezték magukat. Országukat az ebből képzett Aryana szóval illették, melyből a mai Irán név is származik.
Forrás
NurPhoto/NurPhoto via Getty Images
1212
Végezetül, melyik találkozón rajzolták meg a náci Németország bukása utáni világ térképét, ezzel megpecsételve Magyarország sorsát is?
A teheráni csúcstalálkozón.
A jaltai konferencián.
A második kairói konferencián.
A potsdami konferencián.
Magyarázat
1945. február 4-én vette kezdetét a jaltai konferencia, ahol a „három nagy”, Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt és Sztálin felosztotta egymás között a náci Németország bukása utáni világot. A teheráni találkozó után 14 hónappal megkezdett tárgyalások meghatározták a kelet-európai államok, köztük Magyarország sorsát és akaratlanul is táptalajként szolgáltak az 1945 után kezdődő hidegháborúnak.