2022.12.5 14:10
Olvasási idő 1:16
Szécsi Krisztián

A Mesterséges Intelligencia most szuperhőst csinálhat belőled

TECH-TUDOMÁNY

Jaj de jó! Ismét egy újabb őrület a fotószerkesztős appok terén.

Az elmúlt pár nap legújabb őrülete megint a Mesterséges Intelligenciához, röviden az AI-hoz (Artificial Intelligence) köthető.

Biztos még emlékeztek rá, hogy nemrégiben egy TikTok-filternek hála igazán könnyedén, gyakorlatilag csak pár szó beírásával festményszerű képeket „készíthettünk“ a platform mesterséges intelligenciájának segítségével, így megleshettük, hogy a számítógép, hogyan is képzeli el például „az utolsó selfie-t“:

@robotoverloards Asking an Ai to show the last Selfie ever taken Part: 4 #creepy#scary#ai#midjourney#dalle2#fyp#foryoupage♬ A Burning Memory - Reece Moseley

Ezúttal most nem a TikTok került a középpontba, hanem egy sima fényképszerkesztős applikáció, a Lensa AI.

Bár maga a Lensa AI már 2018 óta létezik, mégis a november végén bevezetett magic avatars funkciójának köszönhetően ugrott az App Store Fotó és videó letöltési kategóriájának első helyére. Összehasonlításképpen: a YouTube a harmadik, míg az Instagram pedig a negyedik helyen áll perpillanat a statisztikák szerint.

Mi is az a magic avatars?

Igazából semmi extra: az applikáció sima rajzfilmstílusban átszerkeszti az általad kiválasztott képeket, így a folyamat végére úgy nézhetsz ki, mint egy Marvel-szuperhős. Igazából ennyi.

lensalensalensalensa
Galéria megtekintése
(4)

Valószínűleg ez is egy pár napos fellángolás lesz, hiszen az avatárok lehetősége is igen limitált, meg amúgy az ingyen elérhető, alapértelmezett beállításokban nem is lehet mesterséges intelligencia által megalkotott saját képeket készíteni, csak ropogós 2490 magyar forintért, de azért most a biztonság kedvéért minden harmadik ismerősöd akkurátusan kirakja instastorykba ezeket a suta szuperhősös képeket.

Nyilván ez is egy trend, pár nap múlva már tök ciki lesz, sőt az a ciki, ha egyáltalán beállsz a trend mögé. Azonban ilyenkor felmerül a kérdés: meddig mehet el az AI? Vajon meddig tekinthetjük művészetnek a mesterséges intelligencia által generált képeket, egyáltalán művészetről beszélünk ebben az esetben?

Talán nem is annyira banális mindezen elgondolkodni, hiszen az elmúlt hónapokban volt már rá precedens, hogy egy AI által készített kép nyert művészeti versenyt, plusz ne feledjük, hogy ez már a második komolyabb trend, ami a gépek képszerkesztői képességeihez köthető, szóval akár az elkövetkezendő években komoly képzőművészeti versenytársra lelhetünk a gépek „személyében“.