Mutatunk három olyan európai fővárost, ahol a belvárosi kalandozást teljesebbé tehetjük egy kis jégen siklással.
Ahogy Magyarországon, úgy Európában is számos helyen képeslapokra illő körülmények között korcsolyázhatunk. Lássuk, mikre érdemes figyelni, ha London, Varsó vagy Stockholm felé vesszük az irányt, hol mennyi a belépő (ha van), és mennyibe kerül a korcsolyabérlés.
Téli csodavilág, ahogy a romantikus filmekben látjuk – Hyde Park, London
Az éjjel-nappal pezsgő London télen is rengeteg élményt nyújt az ide látogatók számára. A város legnagyobb zöldterülete, a Hyde Park sem maradhat ki ilyenkor. Ha igazán pazar környezetben, csodálatos fénytechnika kíséretében, békebeli hangulatban siklanánk a jégen, ne hagyjuk ki a királyi parkot!
Persze ha már itt járunk, sétáljunk egy nagyot a Hyde Parkban is, ahol a mókusok állandó lakók. Mivel a Hyde Park London belvárosában található, klassz kiindulópont a további felfedezésekhez. Gurítsunk le egy sört London híres (underground) pubjaiban, ha pedig visszafogottabban lazítanánk, nézzük meg a negyedórányi sétára található Big Bent az esti fényekben, vagy keressük fel a világhírű, és nem mellesleg ingyenesen látogatható British Múzeum lenyűgöző tárlatát. Tömegközlekedéssel kevesebb mint fél óra alatt odaérünk, és akkor már utaztunk az angol főváros ikonikus piros emeletes buszain is!
Ahol forralt sörrel lehet melegedni korcsolyázás után – Óváros piactér, Varsó
Ha nem nyugatra, hanem északabbra indulnánk télen, a lengyel főváros is pazar élménnyel várja a korcsolyázókat. Ha igazi romantikus, nosztalgikus, mesekönyvi illusztrációként is helytálló téli élményre vágyunk, mindenképpen látogassunk el Varsó óvárosi piacterére (Rynek Starego Miasta)! Nem elég, hogy a körpályát Varsó szűk, történelmi-polgári épületei övezik, egy hatalmas fényfüzér is helyet kap a jég és a város híres sellő szobra felett.
A mozgás előtt vagy után pedig fedezzük fel az óvárost! A tél egyik kedvelt itala a forralt bor, a varsóiak azonban szívből ajánlják mellette a forralt sört, ami nagy népszerűségnek örvend a helyiek körében. Kóstoljuk meg mellé a helyi nemzeti ételt, a hússal töltött finomságot, a pierogit is! Könnyen eljuthatunk innen olyan látnivalókhoz is, mint a Szent János Katedrális vagy a gótikus stílusú királyi palota a város főterén.
Az óvároson kívül található Varsó egyik monumentális építménye a Kultúra és Tudomány Palotája, amit akkor is érdemes megnézni, ha a kulturális programokra egyébként nem látogatnánk el. Ha itt járunk, mindenképp keressünk fel egy tejbárt (bar mleczny), amelyek a szocializmus idején rendkívül népszerűek voltak, és a mai napig széleskörűen elterjedtek – és ezeken a helyeken jellemzően nem is kell annyira a pénztárcánkba nyúlni ahhoz, hogy jól lakjunk.
Fagyos élmény meleg fényekben – Kungstradgarden, Stockholm
Ha jégkorcsolyára és igazi téli hangulatra gondolunk, akkor nem maradhat ki Skandinávia sem. Svédország bővelkedik természetes vizekben, de akár Stockholm belvárosában is van lehetőségünk jégen siklani. A Kungstradgardenben (Királyi kertek) igazi rivaldafényben korcsolyázhatunk – a pályát kivilágított állatszobrok veszik körül, és egy hatalmas fényfüzér világítja meg.
Ha már a városban járunk, nézzünk körül alaposan! Tény és való, hogy a skandináv államokat meglehetősen magas árak jellemzik, de ez nem jelenti azt, hogy nincsenek ingyenes vagy költséghatékony programlehetőségek, ha ide látogatunk. Öltözzünk fel melegen, és sétáljunk Stockholm belvárosában. A Gamla stan teret mindenképp keressük fel az óvárosban! A város leghíresebb múzeumai közül többet is megnézhetünk ingyen. A Historiska Museet a vikingek kedvelőinek, a Moderna Museet pedig a művészet kedvelőinek különösen ajánlott. És ha ott vagyunk, akkor mindenképp kóstoljuk meg hazájában a svéd húsgolyót is.