Forrás Matteo Ciambelli/DeFodi Images via Getty Images
SPORT FOCIVÉBÉ

Elindult a második forduló a csoportkörben az A és a B csoport küzdelmeivel.

Kapuspiros Walesnél, Irán beszáll a versenybe

A Bale-vezette Wales az USA elleni döntetlen után az angoloktól hat gólt kapó Irán ellen lépett pályára az Ahmed bin Ali Stadionban, magyar idő szerint péntek délelőtt 11-kor. Mindkét csapatnak kellett a győzelem, és mindkét válogatott úgy is ment ki a pályára, mint aki győzni akar. Figyelmeztető jel volt a walesiek számára, hogy egy nagyon csúnyán eladott labda után Irán rúgott egy lesgólt, amelyet rövid videózás után elvettek a bírók.

A meccs folyamán az akaraterő kiemelkedőbb volt, mint a játékbeli színvonal, viszont a legvégére megérkeztek az izgalmak is, miután a walesiek kapusa, Wayne Hennessey kiállíttatta magát: egy indításnál rohant ki és rúgta le az ellenfél támadóját, helyette pedig a Leicester City kapusa, Danny Ward állt be, míg Aaron Ramsay-t le kellett hozniuk mezőnyből. A kiállítást követően vérszemet kapott Irán, és megmutatta, miért tartják számon a legerősebb ázsiai válogatottként: megragadták a pillanatot és a 98. percben Cheshmi meglőtte a meccs első gólját. Ezt követően teljesen kinyílt Wales, de helyzetet nem tudtak kialakítani, egy labdaszerzést követően pedig Rezeaian megszerezte a másodikat is. Bale-ék így jó eséllyel kiszálltak a továbbjutásért folyó harcból, Irán viszont várhatóan ki-ki meccset játszik majd az Egyesült Államokkal az utolsó fordulóban.

Nem volt nehéz azonosulni a meccs után a walesi szurkolókkal, és a játékosokkal sem, akik láthatóan nagyon szerettek volna bizonyítani, de a 98. percben Irán megérdemelten hozta meg a kegyelemdöfést. Forrás Julian Finney/Getty Images

Ennél simább győzelemre számítottunk

Szenegál a legtöbb eséllyel induló afrikai csapatként elvesztette az első meccsét Hollandia ellen, de azon a találkozón a+ 2-0-ás eredmény nem igazán írta le a két csapat játékát. Mané hiánya megviselte ugyan az Afrika-kupa címvédőjét, Aliou Cissé csapatának esélyei nem csökkentek a továbbjutásra. A második fordulóban a házigazda Katar volt az ellenfelük, akik az első meccsük alapján nagyon messze vannak a vébé-átlagtól játéktudásban.

Kiemelt tartalom
Nem várt helyre szerződik a focivébé egyik felfedezettje Nem várt helyre szerződik a focivébé egyik felfedezettje 2022.12.28 12:09

A meccsen hajmeresztő hibái ellenére jól tartotta magát Katar, Szenegál legalábbis nem tudta kihasználni ezeket, sokáig nagy helyzete sem volt a nyugat-afrikai csapatnak. A 41. percben végül aztán sikerült gólra váltani egy óriási védelmi megingást: a tizenhatoson belül a katari Khoukhi rúgott luftot, a labda pedig Boulaye Diához pattant, aki a hálóba lőtte. A második félidőben aztán egyértelművé tette Szenegál győzelmi szándékát: a 48. percben Jakobs beadását Diedhiou fejelte a kapuba. Katar nem nagyon játszott olyan jól egyszer sem eddig a vébén, mint most 2-0-ás hátrányban, sorra jöttek a helyzeteik, és sikerült is szépíteni: Muntari fejelt gólt egy szép beadásból. Szenegál azonban nem sokáig hagyott minket izgulni, a csereként beálló Abass állította be a 3-1-es végeredményt. Katar már egész biztos minden idők leggyengébben teljesítő házigazdája lesz vébéken, ezt a rekordot eddig Dél-Afrika tartotta 4 ponttal, a közel-keleti országnak ez már akkor sem sikerülhet, ha valamilyen csoda folytán megveri Hollandiát az utolsó körben.

Mohammed Muntari megszerezte Katar első világbajnoki gólját Forrás Sebastian Frej/MB Media/Getty Images

A végén még Hollandia örülhetett a döntetlennek

Kifejezetten ihletetten jött ki a pályára Ecuador az esélyesebb hollandok ellen az A csoport másik meccsén, a vezetést azonban a narancsmezesek szerezték meg Cody Gakpo révén a 6. percben. A hátrányban játszó Ecuador ettől függetlenül folyamatosan veszélyes volt, már a bekapott gól után közvetlenül is.

A dél-amerikaiak keményen próbálkoztak a második félidőben is, és megérdemelten szerezték meg az egyenlítő találatot. Ki más, mint Enner Valencia tudott egy kipattanó lövést a kapuba passzolni. Az egész biztos, hogy Hollandia a kidolgozott helyzetek száma alapján örülhet, hogy a döntetlen összejött. Ezzel nagyon nagy lépést tettek Van Dijkék a továbbjutás és a csoprtelsőség felé is, hiszen az utolsó fordulóban Katarral játszanak. A csoport másik meccsén viszont lesz min izgulni a harmadik fordulóban, Ecuador most már komoly önbizalommal mehet neki a Szenegál elleni találkozónak, amelyről jó eséllyel csak az egyik válogatott juthat majd tovább.

+

Frenkie De Jong, illetve Gonzalo Plata a holland–ecuadori meccsen Forrás David S. Bustamante/Soccrates/Getty Images

Football verzusz soccer

Hogyan hívják a játékot, futballnak vagy soccernek? Legalábbis a focis memeoldalak így tették fel a kérdést a nap rangadója előtt, ahol Anglia az Egyesült Államokkal játszott. Az angoloktól a 6-2-es Irán elleni siker után jóval izgalmasabb játékot vártunk volna (?), de sajnos inkább a klasszikus Southgate-féle foci érvényesült, kockázatvállalás nélkül, bebiztosítva az egy pontot, amely elég ahhoz, hogy jó eséllyel továbbjussanak a háromoroszlánosok a csoportból. A várva várt angol-amerikai meccs így a katari vébé ötödik gólnélküli döntetlenjét hozta el.

Harry Kane és Jack Grealish a 0-0-ás USA elleni meccsen Forrás Evrim Aydin/Anadolu Agency via Getty Images