Alighogy tetőfokára hágott idén a Barbiecore-hangulat, máris új, rózsaszín hullám sodorja tova a 2022-es év trendjét. Valódi és wannabe balerinák, eljött a ti időtök!
Edgar Degas festményei, Csajkovszkij Diótörője, Darren Aronofsky Fekete hattyúja, a balerinák mindig is méltó helyet foglaltak el mind a klasszikus, mind a modern művészetben. A pasztell tüllszoknyák, a világos harisnyák és leggingsek, a testhez simuló dresszek már nem csak a színpadon hódítanak, de az utcákon is, a balletcore ugyanis most kezdi el fénykorát élni.
Barbiecore VS. Balletcore
Az új trend elsősorban a TikTok-on kezdte el megvetni lábát a pár hónapja még százezreket hódító Barbiecore után. A pink ezer árnyalatában pompázó, extrém szabású és anyagú szettek után a Balletcore a kifinomultabb összeállítások kedvelőit veszi célba: jöhetnek a finomabb, könnyedebb anyagok (selyem és tüll előnyben, mondjuk nem télen, 5°C-ban, de ez most részletkérdés), a világos színek, az egyszerű szabásvonalak és a kényelmes darabok. Mert itt már a kényelem is fontos szempont, az új trend ugyanis nem feltétlenül a balett műfaj szigorú, kötött és hagyományos oldalát szeretné hirdetni, éppen ellenkezőleg: a balletcore, mint stílus mindenki számára lehetőséget kínál a kibontakozásra kortól és testalkattól függetlenül.
„Számomra a balletcore lehetőséget jelent a nőiesség és a finomság megélésére és felvállalására, mert ezeket a tulajdonságokat oly gyakran elzárják a plus size nők elől” – mondja Monique Black, egy 26 éves detroiti TikTokker és influenszer, aki úgy látja, a teltebb alkatú nők sokat szerint nem tűnhetnek kifinomultnak és lágynak, mert a világ nem így érzékeli őket.
@moeblackx bring back ballet flats 2022 😤🩰 #balletcore#ballettiktok#coquette♬ Griddy x Nutcracker - freshbeatsnoah
Persze nem egy újkeletű trendről van szó, hiszen az elmúlt évtizedekben a balerinastílus rendre be-beszökött a divatba. A tánctermeken és a színpadon kívül először az 1950-es években jelent meg a balerinaviselet, az akkori hosszabb, magasabb derekú – sokszor még rakott – szoknyák után a könnyedebb és lengébb anyagból, harang vagy A-vonalban szabott darabok kezdtek el szépen lassan betörni a piacra. Persze ehhez az kellett, hogy egy-egy híresség, vagy akár olyan szexszimbólum, mint Bridget Bardot se legyen szégyellős rövid, lenge szoknyában kiállni az emberek elé.
Aztán jött a kilencvenes évek, és jött Carrie Bradshaw, aki Manhattan utcáin flangálva kereste a szerelmet. A Szex és New York intrója valószínűleg minden Y- és Z-generációs gyerek agyába beleégett csak úgy, mint Sarah Jessica Parker ruhája, a rózsaszín tüll-fehér body combo.
A kilencvenes évek óta hullámokban ugyan, de egy-egy évre visszatért a balerinastílus: hol a lapostalpú, kerekített orrú masnis félcipőkben láthattunk visszatérni, máskor tüll- és selyemszoknyák széles választékában köszönt vissza a trend, de a body-k és a vékony dresszek is eszünkbe juttathatták a kecses táncosok könnyed és finom ruházatát. Több nagy divatmárka, így például a Miu Miu, Simone Rocha és az MM6 Maison Margiela is tervezett idei vagy jövő évi kollekciójába balerinadarabokat.
Ma már nem kell XS-es mérettel rendelkezni ahhoz, hogy szabadjára engedd a balerina éned. Az alapszettet még számos kiegészítővel teheted stílusosabbá és egységesebbé, felhúzhatsz egy bokamelegítőt, tűzhetsz szalagot a hajadba, vagy hordhatsz szoknya alá leggings-et (igen, még mindig tél van, szóval a hidegben húzz is fel egyet). A balletcore nem akarja kifigurázni a klasszikus balett szépségeit és hagyományait, csupán mindenkinek teret szeretne adni az önkifejezésre.