2022.11.28 17:02
Olvasási idő 3:23
Szöllősi Anna

Létezne a MeToo vagy a Black Lives Matter mozgalom a kék madár nélkül? - 5 alkalom, amikor a Twitter megváltoztatta a világot

Létezne a MeToo vagy a Black Lives Matter mozgalom a kék madár nélkül? - 5 alkalom, amikor a Twitter megváltoztatta a világot
Forrás GettyImages / Guy Smallman
TÁRSADALOM ELON MUSK TWITTER

Be kell látni, hogy minden hibája ellenére a Twitter nagy hatást gyakorolt az emberiségre. Mutatjuk is, mikkel!

Elég nagy botrány robbant ki a Twitter körül, mióta Elon Musk - mindenidők egyik legfurcsább tweetjével - átvette az irányítást. Úgy tűnik, a világ leggazdagabb embere csak áll a kék madár felett, és arra készül, hogy megadja neki a kegyelemdöfést.

Ahogy áttekintésében a Dazed is összegezte, most velük együtt mi is visszatekintünk a régi szép időkre, mert a közösségi oldal az elmúlt 16 évben bizony nemcsak a shitposztok pöcegödre volt, hanem megteremtette a fejlődés és a változás lehetőségét, és sokszor a társadalmi igazságosság eszközeként funkcionált. 

A 2009-es iráni felkelések

A 2009-es iráni felkelések esete talán először bizonyította be, hogy a Twitter képes elindítani valami nagyot: júniusban a legnépszerűbb tagek 98 százaléka Iránról szólt, és a platform lehetővé tette az információ szupergyors áramlását az országban. Az irániak talán először kaptak fórumot arra, hogy szélesebb körben beszéljék ki a manipulált elnökválasztást, a zsarnokság ellen hangot emelő tüntetéseket és a demokrácia iránti vágyukat.

Kiemelt tartalom
Mi lesz az autóval, ami meg akarta váltani a világot? Újabb kínos videók jelentek meg a Tesla Cybertruckról Mi lesz az autóval, ami meg akarta váltani a világot? Újabb kínos videók jelentek meg a Tesla Cybertruckról 2024.1.9 18:03

Az iráni kormány minden eszközt bevetett a cenzúra érdekében, de a hackerek proxykat hoztak létre, hogy biztosítsák a platform működését: Iránban így tüntetéseket szerveztek, egyébként tiltott tartalmakat továbbítottak, és kapcsolatot tartottak a barátokkal és hozzátartozókkal. A hetekig tartó, véres tiltakozássorozatot végül leverték.

13 évvel később a Twitteren - a TikTokkal és az Instagrammal együtt - rengeteg poszt jelent meg, ami kiáll az iráni nők jogai mellett, és tájékoztatást ad a Mahsa Amini-tüntetésekről. A fiatal lány története az egész világot megrázta: a 22 éves Mahsa helytelenül viselte a hidzsábot, vagyis a fejkendőjét, és túlkapás következtében halt meg. Mahsát a beszámolók szerint gumibotokkal verték, a fejét többször is az autó oldalához ütötték, majd kocsiba tuszkolták és egy átnevelési központba szállították. Hogy pontosan mi történt a táborban, még most sem teljesen tisztázott, a lány azonban kómába esett, három nappal később pedig elhunyt.

Kiemelt tartalom
Nők tízezrei az utcán, égő hidzsábok, gyilkoló „rendőrök” – Ez történik Iránban Nők tízezrei az utcán, égő hidzsábok, gyilkoló „rendőrök” – Ez történik Iránban 2022.11.19 15:17

Arab Tavasz

2010-ben a Közel-Keleteten és Észak-Afrikában soha nem látott kormányellenes tüntetéshullám indult el, és úgy tűnt, az önkényuralom napjai meg vannak számolva. A közösségi média felülkerekedett a kormányon és az egész világgal megismertette, hogy mi zajlik a zsarnokság függönye mögött. A Twitter teret kínált az aktivistáknak, hogy megosszák a tüntetésekkel és helyi történésekkel kapcsolatos információkat; történt ez egy olyan térségben, ahol előtte a sajtószabadság mint fogalom szinte nem is létezett. Sokak szerint az Arab Tavasz még nem ért véget, hiszen az első tíz évben nagy változásokat nem sikerült elérni, és egyelőre sajnos nem nevezhető sikertörténetnek. 

#MeToo

A kifejezés Tarana Burke nevéhez köthető, aki először 2006-ban használta azt a MySpace-en. Igazán 2017-ben robbant be, és került át a Twitterre, miután több híresség szexuális visszaéléssel vádolta meg Harvey Weinsteint. A #MeToo mozgalom diskurzust indított el emberek milliói között, és hangot adott a korábban szexuális zaklatást és erőszakot átélt nőknek, segítve őket abban, hogy felismerjék és nyilvánosan megosszák tapasztalataikat.

Kiemelt tartalom
Dezinformációk ezrei és bolyongás a metaverzumban: így változtatja meg az életed a technológia 2024-ben Dezinformációk ezrei és bolyongás a metaverzumban: így változtatja meg az életed a technológia 2024-ben 2024.1.3 16:34

A mozgalom következtében sokakat felelősségre vontak, és számos magas rangú személy veszítette el hatalmi pozícióját, emellett a közvélemény szexuális visszaélésekhez való hozzáállása is megváltozott.

Black Lives Matter

Nehéz elképzelni, hogy ma egy társadalmi megmozdulás a közösségi média nélkül szerezzen szélesebb körben támogatókat. Jó példa erre a Black Lives Matter: a Twitter hatalmas szerepet játszott abban, hogy a mozgalom teret nyerjen. Az alkalmazás lehetővé tette, hogy a faji igazságtalanság áldozatai és tanúi felhívják a figyelmet a rasszista történesekre: a Twitteren keresztül emberek milliói követeltek igazságot és világítottak rá a korábban szőnyeg alá sepert problémákra.

A rendőrök előtte éveken át követtek el faji indíttatású túlkapásokat minden következmény nélkül, de 2020-ban az igazságszolgáltatási rendszer a társadalmi nyomás hatására meghajolt, és végre valóban cselekedett: vádat emeltek például Derek Chauvin ellen George Floyd 2020-as meggyilkolása miatt.

Capitolium ostroma

Donald Trump köztudottan nehezen fogadja el a vereséget, ami 2020-ban csak megerősítést nyert: a volt amerikai elnök 2021. január 6-án felszólította követőit a Twitteren, hogy tiltakozzanak a „nyilvánvaló választási csalás ellen, ami miatt elvesztette a szavazást.“ Volt alelnöke, Mike Pence egy friss interjúban elmondta: az amerikai elnök uszító szavai veszélyeztették az amerikaiakat és mindazokat, akik aznap a Capitoliumban voltak.

Kiemelt tartalom
Az elsüllyedt tengeralattjáró, Barbenheimer, és az ellentmondásos Azahriah - Ezek voltak 2023 legfontosabb popkult pillanatai Az elsüllyedt tengeralattjáró, Barbenheimer, és az ellentmondásos Azahriah - Ezek voltak 2023 legfontosabb popkult pillanatai 2023.12.29 15:49

Washingtonban aznap megrázó jelenet játszódott le: a dühös tömeg Trump nagygyűléséről a törvényhozás átvonult a törvényhozás épülete elé, és ostromolni kezdték, majd azt skandálták, hogy a 2020-as választást elcsalták. A Capitolium elleni támadás következtében öt ember halt meg, és összesen 140 rendőrtisztet bántalmaztak.

Trumpot órákkal később kitiltották a Twitterről, ahova éveken át nem tehette be a lábát. Elon Musk azonban néhány hete bejelentette: a közösségi oldal felhasználói megszavazták, hogy Trump visszatérhet, már ha akar. 

Kiemelt tartalom
Eldőlt, hogy Donald Trump visszatérhet-e a Twitterre Eldőlt, hogy Donald Trump visszatérhet-e a Twitterre 2022.11.21 12:02