A florárium már nagymamáink idejében is szuper találmánynak számított, 2023-ban pedig úgy tűnik, a reneszánszát éli: a TikTokon végtelen ilyen videót találni, és egyre több fiatal szeretne magának egyet otthonra.
A növényültetés mint hobbi egyre felkapottabb, amivel a városi ember kicsit közelebb érezheti magát a természethez. Bár egy sima szobanövény is szuperjó tud lenni, de ha valami változatosságra vágyunk, a florárium kreatív (és sokszor diverzebb) alternatíva, amit otthon, magunk is össze tudunk hozni. A floráriumkészítésnél nemcsak a produktum megnyugató látvány, de maga a folyamat is remek terápiás tevékenység, ami segít kicsit lelassulni egy-két órára.
Mi az a florárium?
A arium latin utótag jelentése 'tartály, hely,' vagyis mindent nevezhetünk áriumnak, ami valaminek helyet ad (pl. terrárium, vivárium, akvárium) A florárium növények (floral) sokasága egy kis edényben, amit érdemes üvegből (akrár egy nagyobb befőttesüveg) vagy áttetsző műanyagból elkészíteni. A floráriumnak van egy szűkebb nyílása a tetején vagy az oldalán, amit bizonyos esetekben parafából készült tető fed.
A florárium általános elve a stabil páratartalom és hőmérséklet fenntartása, és akár fűtésre és világításra szolgáló speciális berendezéseket is használhatunk, aminek köszönhetően a legszélsőségesebb gondozást igénylő növények is megmaradnak még a sötétebb, kisebb lakásokban és ablakpárkányokon is.
Hogyan válasszunk növényt?
Fontos szempont, hogy a floráriumba választott növényeknek azonos igényeik legyenek: fény- és páratartalom, illetve a hőmérsékletigény tekintetében nagyjából egyezniük kell egymással, tehát ne ültessünk nedves erdei páfrányokat és sivatagi szukkulenseket ugyanabba az edénybe. Mivel egy külön ökoszisztéma jön létre, elképzelhető, hogy néhány háziállat is beköltözik a növényekkel együtt, és kis kukacok vagy pókok jelennek meg a floráriumban.
Ha minimális időd és kedved van a dologgal foglalkozni, a sivatagi és félsivatagi növények lehetnek a legjobb választás (kaktuszok, pozsgások.) Ezeknek a növényeknek tényleg csak kevés vízre van szükségük, mivel a száruk jól megtartja a nedvességet, de azért arra figyeljünk, hogy elegendő napfényt kapjanak.
Urban Jungle Budapest Workshop
A REFRESHER szerkesztősége ellátogatott az Urban Jungle Budapest workshopjára, ahol megnéztük, hogyan készíthetünk saját kezűleg floráriumot szárazságtűrő, pozsgás növények és kaktuszok felhasználásával. Hadobás Nóra elmagyarázta a folyamatokat, hasznos háttérinfókkal kiegészítve, és mindenkit arra bátorított, hogy ne féljen a növényektől vagy a kudarcélménytől – még akkor se, ha élete során már kinyírt párat, mert ez bárkivel megesik.
Ezekre lesz szükséged
- Üvegedény (akvárium, váza, befőttesüveg),
- az adott növényeknek megfelelő talaj,
- vízelvezető (homok, apró kavicsok, duzzasztott agyag, törött tégla),
- aktív szén,
- növények,
- fakultatív díszítőelemek,
- eszközök (spatula vagy kanál, hosszú csipesz, permetező, öntözőkanna, olló).
Hogyan csináld?
1. Készíts elő egy edényt az ültetéshez, amit előtte alaposan moss át. Rakj bele körülbelül 3-4 cm vízelvezető réteget, ami állhat duzzasztott agyagkavicsból, durva homokból, akváriumba való díszítőkövekből, és akár kagylókból is.
2. Helyezz aktív szenet a vízelvezető réteg tetejére, ami felszívja a káros vegyi anyagokat és megakadályozza a penész kialakulását. (A terráriumban lévő növényeket egyébként ajánlott szűrt vízzel öntözni és permetezni.)
3. Önts rá a szénre 5-8 cm földet! Ennél a lépésnél érdemes figyelembe venni, hogy a választott növények mekkorák, és kalkuláljunk úgy a föld mennyiségével, hogy a növények ne nagyon lógjanak ki az üvegből. (A föld kiválasztásnál azt is tartsuk szem előtt, hogy milyen növényeket fogunk elültetni!) Dekorációs céllal rakhatjuk a földet két rétegben, közé apró kis díszköveket csempészve.
4. Egyengesd el a talajt, és egy kanál segítségével csinálj kis mélyedéseket, majd ültesd bele a gyökeres növényeket. Óvatosan nyomogasd le rögzítés gyanánt, és locsold meg őket vízzel. Fontos, hogy a nagy levelek ne érjenek az edény oldalához, mert különben a páralecsapódás miatt elrohadhatnak.
5. Adj hozzá dekoratív elemeket, és voilá, kész is!